Płatności kartami w dobie pandemii. NBP wskazuje na "najbardziej zauważalną zmianę"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Polacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą (materiał z 2019 roku)
Polacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą (materiał z 2019 roku)
TVN24 BiS
TVN24 BiSPolacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą

Udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie płatności kartami w pierwszym kwartale wyniósł 91,1 procent - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Wskaźnik przekroczył próg 90 procent po raz pierwszy w historii. W marcu podniesiono limit płatności zbliżeniowych bez użycia PIN-u z 50 do 100 złotych.

Bank centralny podkreślił, że "najbardziej zauważalną zmianą w funkcjonowaniu rynku kart płatniczych w Polsce, jaka miała miejsce na przestrzeni I kwartału br., a wynikającą z rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19 r. głównie w marcu 2020 r., była zmiana funkcjonowania płatności zbliżeniowych".

W marcu 2020 roku podniesiono limit, do którego płatność kartą zbliżeniową nie wymaga podania kodu PIN, z 50 do 100 złotych.

Jak wskazano, celem zmiany było zwiększenie "zakresu płatności, które pozwalają ograniczyć kontakt klientów z kasjerami oraz urządzeniami wyposażonymi w klawiaturę służącą do wprowadzania kodu PIN w punktach handlowo-usługowych".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Płatności zbliżeniowe

Narodowy Bank Polski zwrócił uwagę, że "na przestrzeni ostatnich lat na rynku polskim nastąpiła prawdziwa rewolucja w sposobie korzystania z kart płatniczych, polegająca na ogromnym wzroście liczby kart zbliżeniowych oraz wzroście liczby transakcji zbliżeniowych". Na koniec marca br. karty zbliżeniowe stanowiły 86,4 procent wszystkich kart płatniczych. W Polsce w pierwszym okresie było 37,3 miliona kart płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowych.

W pierwszym kwartale 2020 roku odnotowano 1 miliard 208 milionów transakcji zbliżeniowych. Oznacza to spadek o 62 miliony, czyli 5 procent, w porównaniu do poprzedniego kwartału.

W okresie od stycznia do marca tego roku udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartami wyniósł 91,1 procent.

Branżowy portal Cashless.pl zwrócił uwagę, że to pierwszy raz w historii, gdy udział przekroczył 90 procent i jednocześnie jeden z największych kwartalnych wzrostów w historii badań. "Jednym z czynników, który zadecydował o tak dużym wzroście popularności płatności zbliżeniowych były zapewne czynniki epidemiczne i obawa przed ryzykiem zakażenia koronawirusem" - czytamy. Poprzedni rekord został ustanowiony w czwartym kwartale ubiegłego roku i wynosił 89,4 procent.

Liczba (w mln szt.) transakcji bezgotówkowych przeprowadzanych przy użyciu kart zbliżeniowych oraz ich udział w liczbie wszystkich transakcji bezgotówkowych kartamiNBP

Jak czytamy w raporcie, łączna wartość przeprowadzonych bezgotówkowych transakcji zbliżeniowych w pierwszym kwartale wyniosła 66,6 miliarda złotych. W porównaniu do poprzedniego kwartału wartość tych transakcji zmniejszyła się o 4,6 miliarda złotych, co stanowi spadek o 6 procent. Udział transakcji zbliżeniowych w całości obrotów bezgotówkowych przeprowadzanych kartami płatniczymi wyniósł 84,1 procent. W czwartym kwartale ubiegłego roku wyniósł 81,4 procent.

Wartość (w mld zł) transakcji bezgotówkowych przeprowadzanych przy użyciu kart zbliżeniowych oraz ich udział w wartości wszystkich transakcji bezgotówkowych kartamiNBP

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości