Banki zachęcają do transakcji elektronicznych

Pieniądze


Oddziały banków w galeriach handlowych nie są objęte ograniczeniami wprowadzonymi w związku z zagrożeniem koronawirusem - przypomniał szef Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. Jednocześnie zachęcił do korzystania z kanałów bankowości elektronicznej i płatności bezgotówkowych. Część banków zdecydowała się na czasowe zamknięcie swoich placówek.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Ogłoszone w piątek rozporządzenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego dotyczące stanu zagrożenia epidemicznego koronawirusem zakłada między innymi ograniczenie handlu w galeriach i centrach handlowych z wyjątkiem aptek, sklepów spożywczych, drogerii, a także banków. "Funkcjonowanie placówek bankowych w galeriach handlowych nie jest objęte ograniczeniem nałożonym przez rozporządzenie @MZ_GOV_PL" - podkreślił szef KNF Jacek Jastrzębski, zachęcając też do korzystania z kanałów bankowości elektronicznej i płatności bezgotówkowych, "aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa". O unikanie wizyt w banku i korzystania z gotówki apeluje także Związek Banków Polskich.

Banki wprowadzają zmiany

W związku z epidemią koronawirusa część banków wprowadziło zmiany w swojej działalności. Zachęcają również do korzystania z bankowości elektronicznej.

"Może się zdarzyć, że niektóre z naszych placówek wyłączymy z obsługi. Pozostałe placówki będą czynne w godzinach 10.00-16.00. Robimy to ze względu na ograniczenie ryzyka zarażenia" - poinformował Bank Pekao. Przedstawiciele banku zachęcają do skorzystania z wyszukiwarki placówek i sprawdzenia, czy oddział jest otwarty.

Kilkanaście placówek w całym kraju wyłączył również Santander Bank Polska.

ING Bank Śląski poinformował z kolei, że w związku z wprowadzeniem w kraju zagrożenia epidemicznego - w sobotę i niedzielę placówki bankowe ING zlokalizowane w galeriach handlowych będą nieczynne.

W najbliższym czasie placówki detaliczne mBanku będą pracowały krócej. "Może się też zdarzyć, że któraś z nich będzie tymczasowo zamknięta z powodu braku pracowników. Wiąże się to z obecną sytuacją w kraju (zagrożenie koronawirusem)" - czytamy w komunikacie.

W sobotę zamknięte dla klientów są wszystkie punkty mBanku w centrach handlowych. Przedstawiciele banku wkrótce podejmą decyzję o pracy placówek w centrach handlowych w kolejnych dniach.

Bank Millennium zamieścił na swojej stronie listę placówek, które pozostaną zamknięte od 16 marca do odwołania. Bank, podobnie jak BNP Paribas, zachęca do korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej.

Ponadto blisko 30 oddziałów i placówek partnerskich czasowo zamknął Alior Bank. Do sprawdzenia dostępności placówek zachęca również Getin Bank.

NBP uspokaja

Narodowy Bank Polski zapewnił w piątkowym komunikacie, że gotówki wystarczy dla wszystkich klientów banków.

"Narodowy Bank Polski informuje, że w skarbcach oddziałów okręgowych przechowywane są znaczne zasoby gotówki. Składają się na nie: zapas logistyczny, który znacznie przekracza zwiększone zamówienia banków oraz dodatkowo zapas strategiczny wysokich nominałów banknotów, który może w każdej chwili zostać uruchomiony i postawiony do dyspozycji klientów banków" - podał bank centralny. Jak dodano, gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP "na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń". "Z powodu zwiększonych wypłat klientów, w niektórych miejscach mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę" - zaznaczył NBP.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock