TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wrócić. Premier podał warunek

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o dodatkowym zasiłku opiekuńczym
Mateusz Morawiecki o dodatkowym zasiłku opiekuńczymTVN24
wideo 2/4
TVN24Mateusz Morawiecki o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Premier Mateusz Morawiecki nie wykluczył powrotu dodatkowego zasiłku opiekuńczego. - Jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych - to tak - powiedział w czwartek szef rządu.

W czwartek odbyło się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na konferencji prasowej po zakończonym spotkaniu premier Mateusz Morawiecki był pytany, czy zostaną przywrócone dodatkowe zasiłki dla rodziców.

- Jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych - to tak - odpowiedział szef rządu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przyznawany z powodu COVID-19, obowiązywał do 20 września. Obecnie istnieje możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego – zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14. roku życia.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły 14 lat, legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagających opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, ten zasiłek, w wymiarze 30 dni, przyznawany jest do 18. roku życia.

Na tych samych zasadach, zasiłek ten przysługuje również między innymi w przypadku, gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji nie może zapewnić opieki dziecku np. na skutek choroby.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości