Kobiety na banknoty. W USA już zdecydowali, my też mamy długą listę. I kilka propozycji

Kobiece oblicze banknotów. Pieniądze dyskryminują?
Kobiece oblicze banknotów. Pieniądze dyskryminują?
TVN24 BiS
Kobiece oblicze banknotów. Pieniądze dyskryminują?TVN24 BiS

Polski złoty i amerykański dolar mają coś wspólnego: brak wizerunków kobiet na banknotach. W Stanach Zjednoczonych za kilka lat ma się to zmienić. Nad Wisłą poczekamy na to pewnie jeszcze długo, pomimo że w naszej historii nie brakowało wybitnych Polek. Dlaczego tak jest i czy może się to zmienić? Przygotowaliśmy trzy nasze, autorskie propozycje banknotów z podobiznami Polek.

Wiadomo już, że wizerunek kobiety pojawi się na amerykańskim dolarze. Po kilku miesiącach dyskusji, którą wywołał list 9-letniej dziewczynki do Baracka Obamy, Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych ogłosił, że na 10-dolarowym banknocie pojawi się podobizna kobiety.

Ameryka za kobietą

Odmienionego dolara z kobiecym obliczem zobaczymy dopiero za pięć lat, ale wybór 2020 roku nie jest przypadkowy. To właśnie wtedy wypadnie setna rocznica uchwalenia 19. poprawki amerykańskiej konstytucji, która dała kobietom w Stanach Zjednoczonych prawo do głosowania. Jeszcze nie wiadomo, która z zasłużonych dla historii Stanów Zjednoczonych kobiet znajdzie się na 10-dolarówce. Wśród ważnych postaci wymieniane są chociażby: sufrażystka Susan B. Anthony, Harriet Tubman, która walczyła o zniesienie niewolnictwa, żona prezydenta USA Eleanor Roosevelt, a także Rosa Parks, która stała się symbolem walki z segregacją rasową. Debata na temat tego, kto powinien trafić na nowy 10-dolarowy banknot może stać się częścią szerszej dyskusji w USA. Szczególnie, że wybór tylko jednej postaci oznacza konieczność kompromisu. Aby ułatwić dyskusję i ostateczny wybór Departament Skarbu uruchomił specjalną stronę internetową - thenew10.treasury.gov. Amerykanie będę mogli na niej głosować kobietę, która powinna - ich zdaniem - znaleźć się na nowych banknotach. Będą też mogli wyrazić opinię na temat samej szaty graficznej 10-dolarówki.

A jak w Polsce?

To, co udało się Amerykanom na polski grunt chce przenieść posłanka Ewa Czeszejko-Sochacka. We wpisie na swoim blogu zaproponowała, aby na banknotach obiegowych i kolekcjonerskich znalazły się wizerunki kobiet. Propozycje? M.in. królowa Jadwiga, królowa Bona, Anna Jagiellonka oraz Marysieńka Sobieska. Natomiast na banknotach kolekcjonerskich - jej zdaniem - mogłyby znaleźć się wizerunki np. Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Ireny Sendlerowej czy Wisławy Szymborskiej.

Pomysł posłanki wspiera Stowarzyszenie Kongres Kobiet. - To słuszna i godna polecenia akcja - mówi Halina Salgarolo z Kongresu Kobiet. - Kobiety stanowią 50 proc. społeczeństwa, tak samo jak mężczyźni osiągają sukcesy w różnych dziedzinach, przyczyniają się do rozwoju ekonomicznego, społecznego i kulturalnego i tak samo mogą być być honorowane na banknotach - mówi Halina Salgarolo.

Przypomina, że w przeszłości kobiety długo nie mogły studiować, nie miały praw wyborczych, były pozbawione praw do własności i odsuwane były od wszelkich wysokich stanowisk. - Wydaje się, że męski opór przed umieszczeniem kobiety na banknocie wpisuje się w szerszy kontekst niechęci do dopuszczania kobiet do życia publicznego. Na szczęście to się zmienia, dziś już nikt nie protestuje, kiedy kobiety obejmują ważne stanowiska urzędnicze, państwowe i w zarządach spółek. Nie ma zatem obiektywnej przyczyny, dla której zasłużone Polki nie mogłyby być reprezentowane na banknotach, a ich historyczne zasługi nie mogłyby być w ten symboliczny sposób uhonorowane - twierdzi Halina Salgarolo.

Mamy władców

Obecnie Polacy używają banknotów z serii "Władcy polscy". Znajdują się na nich polscy królowie i książę Mieszko I. Kiedy niedawno Narodowy Bank Polski poinformował, że wprowadzi nowy banknot o nominale 500 złotych, wielu uznało, że to dobra okazja do wprowadzenia wizerunku kobiety na polski banknot. To jednak, jak tłumaczy rzecznik NBP Przemysław Kuk, jest niemożliwe. - Na obecnej serii znajdują się polscy królowie i książę z dynastii Piastów i Jagiellonów, w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary. Na nowym banknocie o nominale 500 złotych ma znaleźć się wizerunek króla Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zostanie zachowana chronologiczny porządek (im wyższy nominał, tym władca panujący później). Umieszczenie na banknocie na przykład królowej Jadwigi, spowodowałoby zachwianie chronologicznej kolejności całej serii - tłumaczy Kuk. Przypomina, że dotychczas kobiety pojawiały się m.in. na banknotach kolekcjonerskich. - W 2011 roku został wyemitowany banknot z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie z okazji 100. rocznicy przyznania jej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii - dodaje Kuk.

Kto na polskim banknocie?

To właśnie Marię Skłodowską-Curie najchętniej na polskim banknocie widziałby ekonomista Marek Zuber. Jego zdaniem nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wizerunek Polki pojawił się na polskich pieniądzach. - Z ekonomicznego punktu widzenia nie ma żadnego znaczenia, jaki wizerunek znajduje się na banknotach. Cały czas dodrukowywane są nowe banknoty, więc jedynym kosztem wprowadzenia takiej zmiany byłby koszt przygotowania nowej makiety i projektu - wyjaśnia. Jego zdaniem, jeśli doszłoby do realizacji tego pomysłu, to należy wybrać Polkę, która wiele osiągnęła w światowej nauce, czy kulturze. - Pierwsza na myśl przychodzi mi Maria Skłodowska-Curie. To jedna z najwybitniejszych uczonych w historii. Wkład Skłodowskiej-Curie w światową naukę był ogromny. W swoich czasach była w światowej czołówce naukowców. Porównywano ją z największymi, czyli Albertem Einsteinem, czy Nikolą Teslą. Dużo takich postaci nie mieliśmy - twierdzi Zuber. Zuber uważa, że w tym, iż obecnie nie ma kobiet na polskich banknotach nie ma żadnej teorii spiskowej. - Postawiono na władców Polski. W czasach kiedy mieliśmy królów po prostu rządzili mężczyźni. Nie ma w tym niechęci do kobiet - ocenia ekonomista.

To symbol?

Zdaniem dr Henryki Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, nieobecność kobiet na banknotach ma charakter symboliczny. - Może sugerować, że żadna kobieta w całej naszej historii nie zrobiła niczego wystarczająco ważnego, by sobie na to zasłużyć. Skoro mamy pięciu królów na polskich banknotach, to może warto rozważyć zamianę jednego z nich na taki z wizerunkiem królowej Jadwigi? Pamiętajmy też, że przed denominacją na odpowiedniku dzisiejszej dwudziestozłotówki widniała podobizna Marii Skłodowskiej-Curie. Czy udałoby się powrócić do tego pomysłu? - zastanawia się Henryka Bochniarz. Bochniarz uważa, że promowanie wizerunków kobiet, które wybitnymi osiągnięciami zapisały się w historii, ma znaczenie symboliczne. - A symbole są ważne dla kształtowania świadomości. Podobnie jak z tzw. żeńskimi końcówkami w nazwach zawodów czy funkcji. Kiedy wejdą do powszechnego użycia określenia „dyrektorka”, „prezeska”, „naukowczyni”, zaczniemy podświadomie trochę inaczej postrzegać rolę kobiet. Do tej pory najwyższe stanowiska były zarezerwowane dla mężczyzn – w życiu i języku. Kiedy zmieni się język, zmianie ulegnie też nasza świadomość - uważa Bochniarz.

Matka Polka?

Zdaniem prof. Małgorzaty Molędy-Zdziech, socjolożki i politolożki z Szkoły Głównej Handlowej "nie ma powodu, aby na naszych banknotach widniały jedynie wizerunki mężczyzn, a tak właśnie jest". - W przyrodzie występują dwie płci. Gdy spojrzymy na polskie banknoty, to wygląda to tak, jakby polskich kobiet nie było - ocenia prof. Molęda-Zdziech i podkreśla, że lista nazwisk kobiet, których wizerunek mógłby trafić na polskie banknoty jest długa. - Jednak uważam, że na banknoty przede wszystkim powinien wizerunek anonimowej kobiety - Polki matki, żony, partnerki. Byłoby to oddanie hołdu polskim kobietom. Trzeba pamiętać, że za wszystkimi wynalazkami, pomysłami, odkryciami mężczyzn często stały i stoją nieznane nam kobiety, które rezygnowały ze swojej pracy zawodowej, a na co dzień były odpowiedzialne za dom, rodzinę, związek. Rola kobiet w całej naszej historii była ogromna, więc to mogłoby być uhonorowanie tych ich wszystkich. Kobiet, które pozostawały w cieniu - mówi prof. Molęda-Zdziech. Zdaniem badaczki przy wyborze Polki, której postać mogłaby znaleźć się na polskim banknocie należy wziąć pod uwagę te postaci, które walczyły o to, aby kobiety były obecne w przestrzeni publicznej. - To chociażby Irena Krzywicka, która krzewiła ideę świadomego macierzyństwa, dostępu do antykoncepcji, czy niezależności poglądów. Licznych przedstawicielek można szukać również w literaturze. Na banknoty mógłby trafić chociażby wizerunek Zofii Nałkowskiej, Marii Konopnickiej, czy Wisławy Szymborskiej - wymienia prof. Molęda-Zdziech.

Wasz głos

Przygotowaliśmy trzy propozycje banknotów z wizerunkami wybitnych Polek. To Maria Skłodowska-Curie, Wisława Szymborska oraz królowa Jadwiga. Podobizna każdej z nich mógłby trafić na obowiązujące w naszym kraju banknoty. Jednak lista tych, które można uhonorować jest dużo dłuższa. Dlatego zachęcamy do dyskusji. Przesyłajcie swoje propozycje wraz z uzasadnieniem na kontakt24@tvn.pl.

Tak wygląda nasza propozycja banknotu z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curietvn24.pl
Tak wygląda nasza propozycja banknotu z wizerunkiem królowej Jadwigitvn24.pl
Tak wygląda nasza propozycja banknotu z wizerunkiem Wisławy Szymborskiejtvn24.pl

Autor: Marek Szymaniak/mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji spółki.

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać.  Jest już kupiec

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać. Jest już kupiec

Źródło:
PAP

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC