TVN24 Biznes | Pieniądze

Prezes NBP: dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Morawiecki: Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły temu, by złagodzić skutki inflacji
Morawiecki: Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły temu, by złagodzić skutki inflacjiTVN24
wideo 2/8
TVN24Morawiecki: Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły, by złagodzić skutki inflacji

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) dwukrotnie podniosła stopy procentowe i w razie potrzeby będzie działać dalej, aby nie dopuścić do utrwalenia się podwyższonej inflacji - stwierdził w wywiadzie dla "Gazety Bankowej" Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano w środę, 8 grudnia. Referencyjna stopa procentowa - w wyniku dwóch podwyżek - poszła w górę łącznie o 115 punktów bazowych do 1,25 procent.

- Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej. Tak, jak byliśmy zdeterminowani do ratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii, tak nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji. Oczywiście, zapewniając jednocześnie zrównoważony wzrost w gospodarce - powiedział Adam Glapiński.

PAP/Adam Ziemienowicz

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Inflacja w Polsce

- Należy pamiętać, że jeszcze do pierwszego kwartału 2022 roku inflacja pozostanie podwyższona, bo – jak mówiłem – podbijają ją obecnie wzrosty cen paliw i surowców na świecie, wystrzał cen gazu w Europie, efekty polityki klimatycznej UE wpływające na ceny prądu i inne czynniki. Natomiast nasze działania sprawią, że te szoki nie podwyższą trwale inflacji. W efekcie po kilku kwartałach zacznie się ona obniżać - dodał.

Główny Urząd Statystyczny podał w ubiegłym tygodniu, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (wskaźnik CPI) w październiku wyniósł 6,8 procent rok do roku. To poziom niewidziany od maja 2001 roku, kiedy inflacja wyniosła 6,9 procent rok do roku. Wstępne dane za listopad - jak wynika ze strony GUS - poznamy w najbliższy wtorek, 30 listopada.

Z listopadowej projekcji przygotowanej przez Narodowy Bank Polski wynika, że inflacja w tym roku wyniesie 4,9 procent, w 2022 roku 5,8 procent, a w 2023 roku 3,6 procent.

PAP/Maciej Zieliński

Zysk NBP na wojsko

W rozmowie z gazetą prezes NBP pozytywnie odniósł się też do planu przekazywania wpłaty z zysku NBP do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, o którego powołaniu w ostatnim czasie informował rząd.

- Planowane przekazanie wpłaty z zysku NBP do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych jest w mojej ocenie w pełni słuszne i bardzo mnie cieszy. Zysk banku centralnego to dochody uzyskane głównie z zarządzania rezerwami NBP, które są majątkiem narodowym, obrona narodowa zaś jest jedną z najważniejszych funkcji państwa - zaznaczył.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Wojciech Olkuśnik

Pozostałe wiadomości