TVN24 Biznes | Pieniądze

Kolejny bank zwróci pieniądze klientom

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
ShutterstockIdea Bank zwróci pieniądze klientom

Idea Bank umożliwia klientom zwrot kosztów kredytu z tytułu wcześniejszej całkowitej lub częściowej jego spłaty - poinformowano w komunikacie. Część z nich będzie musiała złożyć wnioski, by otrzymać pieniądze.

Zwrot kosztów dotyczy kredytów udzielonych od 18 grudnia 2011 roku. Idea Bank poinformował w komunikacie, że zwrot odbywa się przy zastosowaniu metody liniowej, "polegającej na obniżeniu całkowitego kosztu kredytu, o koszty dotyczące okresu, o który skrócono umowny okres kredytowania, zachowując rozliczenie do dni kalendarzowych".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Idea Bank zwróci pieniądze klientom

Zwrot dotyczy wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego - całkowitej lub częściowej.

W przypadku wcześniejszej spłaty całego kredytu konsumenckiego po 11 września 2019 roku, proporcjonalny zwrot kosztów poniesionych przez klientów obędzie się w sposób automatyczny. Wniosek muszą złożyć klienci, którzy dokonali całkowitej, wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego w okresie od 19 grudnia 2011 roku do 11 września 2019 roku.

W związku z częściową, wcześniejszą spłatą kredytu konsumenckiego, dokonanego od 1 lipca 2020 roku, proporcjonalny zwrot kosztów poniesionych przez klientów odbędzie się automatycznie. Wniosek muszą złożyć klienci, którzy dokonali częściowej, wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego w okresie od 19 grudnia 2011 roku do 30 czerwca 2020 roku.

Jak złożyć wniosek?

W celu uzyskania zwrotu należy złożyć taką dyspozycję telefonicznie lub pisemnie w oddziale banku. W przypadku dyspozycji pisemnej należy wypełnić wniosek o zwrot kosztów.

WNIOSEK O ZWROT KOSZTÓW

W przypadku dyspozycji telefonicznej klienci są proszeni o kontakt z infolinią banku pod numerem 22 101 10 10. "W celu przyspieszenia procesu obsługi prosimy o przygotowanie numeru umowy kredytu i dokumentu tożsamości" - radzą przedstawiciele Idea Banku.

Zgodnie z ich zapewnieniami, "zwrot kosztów z tytułu nadpłaty kredytu realizowany jest w terminie do 14 dni roboczych od złożenia do banku takiej dyspozycji".

Kolejny bank

Zwrot kosztów prowizji udzielenia kredytu konsumenckiego, to efekt ubiegłorocznego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zgodnie z nim "prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta".

W poniedziałek o zwrocie kosztów prowizji udzielenia pożyczki lub kredytu konsumenckiego poinformowało PKO BP. Największy bank w Polsce w komunikacie na swojej stronie wskazał, że zwrot dotyczy pożyczek lub kredytów zawartych od 18 grudnia 2011 roku. "W przypadku całkowitej spłaty pożyczki lub kredytu konsumenckiego przed terminem określonym w umowie, PKO Bank Polski SA dokonuje proporcjonalnego zwrotu kosztów prowizji udzielenia pożyczki/kredytu" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Wcześniej o zwrotach prowizji w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego informowały Bank Pekao i BNP Paribas.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości