TVN24 Biznes | Pieniądze

Emerytury i renty w górę. Sprawdź, o ile wzrosły świadczenia

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Prezes ZUS o waloryzacji emerytur i rent
Prezes ZUS o waloryzacji emerytur i rentTVN24
wideo 2/8
TVN24Prezes ZUS o waloryzacji emerytur i rent

Poniedziałek 1 marca jest dniem podwyżki dla kilku milionów Polaków. W wyniku waloryzacji emerytury i renty wzrosły o 4,24 procent. Oznacza to podwyżkę świadczeń o co najmniej 50,88 złotego.

Faktyczny wskaźnik waloryzacji wynosi w tym roku 104,24 procent, a nie 103,84 procent jak zakładano wcześniej. Oznacza to, że od poniedziałku najniższe emerytury i renty wzrosły o 50,88 złotego. Ustawa o waloryzacji rent i emerytur została opublikowana w Dzienniku Ustaw w czwartek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Od 1 marca minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosły z 1200 zł do 1250,88 zł brutto. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 900 zł do 938,16 zł brutto.

TVN24 Biznes

W środę Sejm odrzucił poprawkę Senatu do nowelizacji w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Zakładała ona gwarantowaną kwotę podwyżki na poziomie 70 zł.

Wzrost wyższy niż zakładano

W grudniu ubiegłego roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakładał, że od marca 2021 roku świadczenia zostaną podwyższone o 3,84 procent, ale nie mniej niż o 50 zł brutto. W styczniu przepisy w tej sprawie uchwalił Sejm.

Ostatecznie waloryzacja jest jednak wyższa niż zakładano. Stało się tak za sprawą nowych danych ogłoszonych przez GUS w lutym.

- Planowaliśmy w budżecie państwa waloryzację na poziomie 9,6 mld zł, a po tej zmianie wskaźnika waloryzacji środki, które przeznaczamy na waloryzację to jest kwota 10,6 mld zł. Poprawka, którą zaproponował Senat (minimum 70 zł podwyżki), spowodowałaby dodatkowy koszt na poziomie jeszcze dodatkowego 1 mld zł. Czyli od tego planowanego mielibyśmy 2 mld zł dodatkowych środków. Nie mamy takich środków w budżecie państwa, dlatego tej poprawki nie możemy przyjąć – mówił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed na posiedzeniu komisji sejmowej.

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 rokuZUS

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2019 roku liczba emerytów i rencistów w Polsce wynosiła prawie 9,3 mln osób.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości