Pieniądze

Reuters: Deutsche Bank planuje wycofać się z Polski

Pieniądze

[object Object]
Prezesi banków dostali po kieszeniach. Zobacz, ile zarobili w ubiegłym rokuTVN24 BiS
wideo 2/3

Deutsche Bank zamierza wycofać się z Polski - twierdzi Reuters powołując się na swoje źródła.

Reuters, powołując się na swoje źródło, ocenia, że wartość umowy sprzedaży aktywów Deutsche Banku w Polsce może sięgać co najmniej 450 mln dolarów, czyli ok. 1,7 mld złotych.

Potencjalni chętni, zdaniem agencji, to niemiecki Commerzbank (właściciel mBanku), hiszpański Santander (właściciel BZ WBK) oraz polski oddział Millenium.

Kredyty do sprzedania

Niemcy najchętniej pozbyliby się większości polskich aktywów, na które składają się przede wszystkim kredyty hipoteczne denominowane w polskiej walucie, kredyty konsumenckie i oferowane małym i średnim firmom - wynika z wypowiedzi źródła Reutersa.

Jednak Deutsche Bank musiałby utrzymać kredyty frankowe. Jak zauważa Reuters, hipotek w obcej walucie nie sprzedaje się nawet w sytuacji, gdy przenosi się biznes poza granice kraju.

Reuters wróży, że Niemcom nie uda się szybko pozbyć interesu. Jak zauważa, Deutsche Bankowi będzie trudno zrealizować sprzedaż ze względu niską opłacalność prowadzenia oddziału w Polsce. Co więcej, w Polsce w obszarze bankowości rośnie konkurencja ze strony potężnych banków kontrolowanych przez państwo takich jak PKO BP i Pekao, który został przejęty przez PZU.

Dodatkowo, jak ocenia Reuters, ostatnio działające w Polsce banki cierpią z powodu rekordowo niskich stóp procentowych czy stosunkowo niewielkich opłat, które mogą naliczać. Oprócz tego, zauważa Reuters, klimat dla branży jest niekorzystny ze względu na wysokość wymaganych opłat, jakie trzeba odprowadzać do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Agencja wskazuje też na "niegościnną" politykę, jaką partia rządząca prowadzi w stosunku do banków.

Jak podaje Reuters, Deutsche Bank, Commerzbank, BZ WBK i Santander odmawiają komentarza do tych doniesień.

O pomyśle sprzedaży Deutsche Banków było głośno już na jesieni ubiegłego roku. Wycofywanie się z Polski miało być częścią strategii biznesowej Niemców, którzy chcieli powoli zamykać oddziały w krajach, gdzie działalność nie jest kluczowa dla ich biznesu.

Autor: ps / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości