Kolejny bank zapowiada zmiany w płatnościach kartami

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
TVN24 BiSPolacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą

Bank Credit Agricole zapowiedział wprowadzenie nowych metod potwierdzania płatności kartami w internecie. W grudniu zmiany czekają klientów Banku Millennium.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Przedstawiciele banku Credit Agricole nie podali daty wprowadzenia zmian. Napisali jedynie, że nowe metody potwierdzania płatności zostaną udostępnione wkrótce. Instytucje płatnicze dostały czas na wprowadzenie zmian do końca 2020 roku.

Chodzi o dostosowanie procedur do wymogów unijnej dyrektywy PSD2, wdrożonej w Polsce ustawą o usługach płatniczych. Przepisy wymagają od banków stosowania silnego uwierzytelniania, czyli dodatkowego potwierdzenia przy okazji płatności kartą w internecie.

Zmiany w płatnościach kartami

Po zmianach klienci Credit Agricole, który korzystają z aplikacji CA24 Mobile, podczas płatności kartą w internecie będą mogli potwierdzać operacje w aplikacji CA24 Mobile, zamiast - jak dotychczas - wpisywać kod 3D-Secure z SMS-a.

Osoby, które nie mają zainstalowanej aplikacji, będą potwierdzać operacje dwustopniowo: kodem 3D-Secure, który zostanie wysłany w SMS-ie i do niektórych operacji dodatkowo kodem PIN do karty (tym samym, który jest podawany np. w bankomacie). Branżowy portal Cashless.pl zwrócił uwagę, że to inne rozwiązanie niż stosują pozostałe banki, gdzie drugim czynnikiem autoryzującym jest zazwyczaj konieczność zalogowania się do bankowości elektronicznej.

Do zmian w płatnościach kartami w internecie szykuje się także Bank Millennium. Klienci obecnie mogą zatwierdzać te transakcje na dwa sposoby - w aplikacji mobilnej i za pomocą haseł SMS. "Zatwierdzanie operacji w aplikacji spełnia warunek silnego uwierzytelnienia. Dla klientów korzystających z tej formy autoryzacji zmiany nie będą więc odczuwalne" - wyjaśniono w przesłanym nam wcześniej komentarzu.

"Natomiast w przypadku zatwierdzania transakcji hasłami SMS, w związku z wymogami Dyrektywy PSD2 musi dojść jeszcze jeden czynnik autoryzujący. Dlatego klienci korzystający z tej formy autoryzacji będą proszeni o zalogowanie się do systemu transakcyjnego Millenet, aby wpisać kod z SMS-a. Obecnie nie muszą tego robić" - poinformował Bank Millennium.

Przedstawiciele banku poinformowali nas, że zmiana zostanie wprowadzona w grudniu.

W ostatnich tygodniach zmiany w sposobie potwierdzania transakcji przy użyciu kart w internecie wprowadziły Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Spółdzielcza Grupa Bankowa oraz ING Bank Śląski,

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock