Belka przestrzega przed przewalutowaniem kredytów. "Mamy na franku bańkę spekulacyjną"

Belka: w Polsce ogon nie macha psem
Belka: w Polsce ogon nie macha psem
TVN24 BiS
Belka: w Polsce ogon nie macha psemTVN24 BiS

Frank szwajcarski może się osłabić; bo "mamy na franku bańkę spekulacyjną" - uważa prezes NBP Marek Belka. - Pomysły przewalutowania kredytów mogą destabilizować banki, a tych prawie połowa w naszym kraju jest polska i to Polska będzie musiała płacić za ich ewentualne kłopoty - mówi.

Belka w środę w Sejmie przestrzegał posłów, by ostrożnie podchodzili do pomysłów dotyczących przewalutowania kredytów hipotecznych z franków na złotówki.

"Kiedyś bańka może pęknąć"

Zdaniem Belki jeśli już Sejm zdecyduje się zmienić przepisy i przeprowadzić przewalutowanie kredytów, to musi to zrobić pod pewnymi warunkami. - Po pierwsze nie może być mowy o zaangażowaniu środków publicznych. Mam tu na myśli zarówno koszty dla budżetu, jak i poświęcenie znacznej części (...) rezerw walutowych. Po drugie nie można destabilizować banków - wyliczał. - I wreszcie to rozwiązanie powinno być nieobligatoryjne dla kredytobiorców - dodał. - Jak to jest możliwe, żeby tak malutka gospodarka (czyli szwajcarska - PAP), znacznie mniejsza od polskiej, była podstawą jednej z najważniejszych walut świata? - zwracał uwagę szef NBP. - Przecież żeby utrzymać kurs waluty, Bank Szwajcarii musiał w pewnym momencie drukować chyba 60 mld franków szwajcarskich miesięcznie. Kiedyś ta bańka może pęknąć. Ja nie wiem, czy pęknie i kiedy pęknie, ale może się okazać, że ten frank szwajcarski (...) może się osłabić. Wtedy ci kredytobiorcy, którym dzisiaj nakażemy przewalutować (kredyt) na złote, przyjdą i powiedzą: znów żeście nas oszukali. Raz jak żeście nas wpuścili we franki i raz, jak żeście nas wpuścili w złotówki. Cholera. Niedobrze - tłumaczył prezes banku centralnego.

Belka podkreślił, że w Polsce problem frankowiczów nie jest problemem makroekonomicznym i nikt go od tego stanowiska nie odwiedzie. Jego zdaniem można go uznać za problem społeczny, a przewalutowanie kredytów jest w interesie określonej grupy społecznej. - Poza tym zbliżamy się do wyborów, a w związku z tym trzeba coś ludziom rzucić - mówił.

Belka: mamy na franku bańkę spekulacyjną
Belka: mamy na franku bańkę spekulacyjnąTVN24 Biznes i Świat

Oszukańcze polisolokaty

Belka, przedstawiając w środę w Sejmie sprawozdanie z działalności NBP w 2014 r., poruszył także problem polisolokat. - Do banków są oczywiście pretensje i to niekiedy uzasadnione. (...) Nie tyle sama koncepcja polisolokat, ale sposób ich sprzedawania był niekiedy oszukańczy - powiedział. Tzw. "polisolokaty" to ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Są one skonstruowane w taki sposób, że niewielka część składki trafia na ubezpieczenie, a w większości pieniądze klientów idą na inwestycje w fundusze. Umowy zawierane są zazwyczaj na wiele lat. Produkty te okazały się niekorzystne dla wielu klientów. W październiku ub.r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na oferujące takie produkty: Aegon TUnŻ, Idea Bank, Open Finance i Raiffeisen Bank Polska kary o łącznej wartości 50,4 mln zł za nierzetelne informowanie o produkcie oraz o prawach i obowiązkach stron umowy.

Polonizacja banków?

Ponadto, w środowym wystąpieniu prezes NBP Marek Belka zadeklarował, że jest zwolennikiem "udomowionego" systemu bankowego. "Udomowienie" nie oznacza tego samego co "polonizacja". W przypadku "udomowienia", mówił, nie liczy się, kto jest właścicielem banku, ale, gdzie jest główna siedziba. Podał przykład Alior Banku. Zaznaczył, że nie wie, czy jest to polski bank, ale siedzibę ma w Polsce i "z punktu widzenia zachowań" odpowiadał kryterium banku polskiego. Zwracał też uwagę, że banki z czysto krajową własnością były w niektórych krajach, jak np. na Węgrzech czy na Łotwie, ośrodkami kryzysowymi. W przypadku banków czysto krajowych ewentualne ich dokapitalizowanie musi bowiem pochodzić tylko z krajowych środków. Tymczasem nawet zagraniczne banki z siedzibą w Polsce, dodał, po wybuchu kryzysu zwiększyły kredytowanie. Belka dodał, że najlepiej, gdy system bankowy jest "zróżnicowany", gdy kapitał krajowy i zagraniczny jest w nich np. w stosunku 50 do 50 lub 60 do 40.

- Nasze banki są inne niż banki na świecie z jednego podstawowego powodu. W Polsce ogon "nie macha" psem. W Polsce banki nie są na tyle przerośnięte, że "nie machają" gospodarką realną. W dużej mierze nasza gospodarka, nasze przedsiębiorstwa korzystają z kredytu w sposób umiarkowany - podkreślił.

Jak stwierdził, "są tego zarówno dobre jak i złe strony, ale faktem jest, że nasz banki są stosunkowo niewielkie. Łączna suma bilansowa systemu finansowego w Polsce to jest 88 proc. PKB. To jest mniej więcej tyle, co w Stanach Zjednoczonych".

Nowe warunki

W dobie kryzysu finansowego Radzie Polityki Pieniężnej przyszło realizować politykę pieniężną w zupełnie odmiennej sytuacji - instytucje finansowe na całym świecie otrzymywały bowiem od swoich banków centralnych olbrzymie ilości gotówki - mówił prezes NBP Marek Belka w środę w Sejmie.

Podczas swojego wystąpienia szef NBP odniósł się do kryzysu, który rozpoczął się jeszcze w 2007 r. Jak mówił, prezentując sprawozdanie z działalności banku w 2014 r., aby sobie z nim poradzić największe banki centralne podjęły się bezprecedensowych działań, które są obecnie krytykowane. Polegały one bowiem na drukowaniu pieniądza.

Dodał, że pojawiła się wtedy "naturalna skłonność", aby te pieniądze gdzieś inwestować, aby przynosiły one zyski.

- Pojawiło się niebezpieczeństwo gwałtownych przepływów, czyli przypływów i odpływów kapitałów do krajów niedotkniętych bezpośrednio wielkim kryzysem finansowym. Można więc powiedzieć, że ryzykiem obciążono gospodarki tzw. krajów wschodzących - mówił, dodając, że do takich krajów zaliczana jest m.in. Polska. - Mogliśmy mieć do czynienia z zasadniczym, istotnym umocnieniem złotego, ze wszystkimi negatywnymi tego konsekwencjami dla gospodarki, a potem mogło nastąpić znów osłabienie. Ta nadpłynność banków, instytucji finansowych także zaowocowała zwiększeniem wahań cen surowców, zarówno żywnościowych jak i energetycznych - wskazał.

- Dla RPP stworzyło to bardzo trudne, nietypowe warunki prowadzenia polityki pieniężnej - podkreślił.

"Zielona wyspa"

Bardzo udana - taka była zdaniem prezesa NBP Marka Belki prowadzona w ostatnich latach przez RPP polityka stóp procentowych. Przyznał, że RPP obawiała się, że jeśli za bardzo obniży stopy, to ludzie zaczną wycofywać depozyty z banków, np. do funduszy inwestycyjnych.

Przypomniał, że Polska była jednym z nielicznych wyżej rozwiniętych krajów w świecie i jedynym członkiem Unii Europejskiej, który w dobie światowego kryzysu uniknął recesji. - Słynna zielona wyspa. Wiem, że "zielona wyspa" to pojęcie, z którego się wyśmiewamy. Ja się nie wyśmiewam. To wielki sukces - zaznaczył szef NBP, a z sali sejmowej odpowiedziały mu oklaski. - To, że Polska nie wpadła w recesję pozwoliło Narodowemu Bankowi Polskiemu uniknąć odejścia od polityki konwencjonalnej, czyli polityki prowadzonej za pomocą stóp procentowych - ocenił Belka. Prezes NBP zwrócił uwagę, że zbyt wysoki poziom stóp procentowych mógłby grozić napływem olbrzymiej ilości kapitału i nadmierną aprecjacją złotego. Natomiast obniżenie stóp - tak jak w niektórych krajach Europy - do zera, mogłoby wywołać różnego rodzaju nieprzewidziane zachowania społeczne. Tym bardziej, że - jak zauważył - ludzie w Polsce wciąż pamiętają wysoką inflację. - Myśmy się obawiali, że jeżeli będziemy obniżać stopy procentowe zbyt głęboko, to ludzie mogą zacząć wycofywać depozyty z banków. Gdzie? Na przykład do funduszy inwestycyjnych. A te wiadomo, raz przynoszą zysk, a raz stratę. A całe ryzyko - na uczestników, czyli na tych naszych deponentów. (...) Moglibyśmy wtedy liczyć na to, że ludzie zaczną poszukiwać jakichś dziwnych, ultraryzykownych sposobów inwestowania. Ten niesławny Amber Gold jest takim przykładem - powiedział szef NBP. - Musieliśmy te stopy tak kalibrować, tak ustawiać, żeby one nie były za wysokie, żeby nie groziło to zbytnim umocnieniem złotego, ale też niezbyt nisko, żeby depozyty nie odpłynęły, żeby banki nie musiały być albo zależne od finansowania zewnętrznego (...), albo ograniczać działalności kredytowej. I to, i to złe - dodał. - Wydaje mi się, że polityka stóp procentowych była bardzo udana. Bardzo udana - podsumował.

Belka przedstawił w środę Sejmowi sprawozdanie z działalności Banku
Belka przedstawił w środę Sejmowi sprawozdanie z działalności BankuTVN24 Biznes i Świat

Przykład dla innych

- Zostawiam państwu, po roku 2014, złotego w dobrej formie, inflację na poziomie - można powiedzieć - niespodziewanie niskim, zaufanie do złotego wysokie, a system bankowy taki, że naprawdę szkoda go psuć - tak Belka, który w przyszłym roku kończy kadencję szefa NBP, zakończył swoje przemówienie.

Wystąpieniu przysłuchiwali się także uważnie zagraniczni ekonomiści. Jak ocenił na Twitterze Henry Foy, korespondent "Financial Times" w Europie Środkowej, "możecie mówić co chcecie o Marku Belce, ale jego publiczne wystąpienia są dobre. Koledzy z innych banków centralnych weźcie to pod uwagę".

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl

Pozostałe wiadomości

"Poczta Polska nie ma w planach likwidacji placówek pocztowych i dostosowuje strukturę ich sieci przy zachowaniu wymaganych standardów" - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jest deklaracja w sprawie placówek Poczty Polskiej

Jest deklaracja w sprawie placówek Poczty Polskiej

Źródło:
pap

Rutynowa kontrola - tak koncern LPP komentuje doniesienia o rzekomym zakazie sprzedaży polskiej odzieży oraz obuwia na Białorusi. Jak podała białoruska państwowa agencja BiełTA, "na czarną listę" trafiły między innymi bluzki, kurtki czy swetry oferowane przez marki Sinsay, House oraz Reserved.

Polskie marki zakazane na Białorusi? "Trwa kontrola"

Polskie marki zakazane na Białorusi? "Trwa kontrola"

Źródło:
BiełTA, tvn24.pl

Google będzie wykorzystwać małe reaktory jądrowe do wytwarzania energii potrzebnej do zasilania centrów danych sztucznej inteligencji (AI) - pisze BBC. Amerykański koncern podpisał w tej sprawie umowę z firmą Kairos Power. Google zacznie korzystać z pierwszego reaktora jeszcze w tej dekadzie, a z kolejnych - do 2035 roku.

Google inwestuje w atom. Wszystko dla sztucznej inteligencji

Google inwestuje w atom. Wszystko dla sztucznej inteligencji

Źródło:
BBC

"Paradoksalnie – sukcesem rządu jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic składanych podczas kampanii wyborczej" - pisze we wtorek "Rzeczpospolita", przytaczając ocenę biznesu i ekonomistów rocznych rządów koalicji 15 października. Gazeta sprawdza co udało się zrealizować dla przedsiębiorców z obietnic wyborczych przez ostatni rok.

"Sukcesem jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic". Biznes rozlicza rząd

"Sukcesem jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic". Biznes rozlicza rząd

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

We władzach Specjalnych Stref Ekonomicznych podlegających Ministerstwu Rozwoju i Technologii zadomowili się działacze partyjni rządzącej koalicji - podała Wirtualna Polska. Jak napisał portal, na 14 stref jest około 20 osób powiązanych z obecną władzą, które pojawiły się w nich już po wyborach. "Działania realizowane przez resort w zakresie nadzoru właścicielskiego są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami" - napisało w odpowiedzi na zapytanie tvn24.pl biuro komunikacji MRiT.

Media: specjalne strefy z działaczami PO i PSL

Media: specjalne strefy z działaczami PO i PSL

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska, tvn24.pl

We wtorek rano kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli rozpoczęli w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju kontrolę specjalną. To pierwsza taka kontrola w tej kadencji i chyba dekadzie - przekazał dyrektor delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk.

Kontrolerzy NIK weszli do NCBR

Kontrolerzy NIK weszli do NCBR

Źródło:
PAP

Stacje narciarskie zaczęły przygotowania do sezonu zimowego. Na podhalańskich stokach pojawiły się pierwsze armatki śnieżne, a ośrodki uruchomiły przedsprzedaż karnetów. Ceny poszły w górę o około 5 procent. Kupując karnet wcześniej, można zaoszczędzić.

Stacje narciarskie szykują się na sezon. Podano ceny

Stacje narciarskie szykują się na sezon. Podano ceny

Źródło:
PAP

Alkolody - to kolejny produkt z dodatkiem alkoholu, który można kupić w sklepach spożywczych - donosi portal wpoznaniu.pl, powołując się na informację otrzymaną od czytelnika. Ma on być dostępny w dziale z mrożonkami. - Takie zachowania producentów, dystrybutorów alkoholi, nie będą możliwe - komentuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna, nawiązując do przygotowanej nowelizacji ustawy, która ma między innymi zakazać sprzedaży produktów innych niż te w płynie.

Po alkotubkach pojawiły się alkolody. Leszczyna: ciśnie mi się na usta wyraz nieparlamentarny

Po alkotubkach pojawiły się alkolody. Leszczyna: ciśnie mi się na usta wyraz nieparlamentarny

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz. pl i Conotoxia chcą pozwać PKO BP, będą się domagać co najmniej miliarda złotych odszkodowania. Powodem pozwu jest zmowa bankowa oraz odmowa udzielenia spółkom finansowania w postaci kredytu inwestycyjnego i obrotowego - podała spółka w komunikacie.

Chcą miliarda złotych odszkodowania od największego polskiego banku

Chcą miliarda złotych odszkodowania od największego polskiego banku

Źródło:
PAP

Inflacja we wrześniu 2024 roku była na poziomie 4,9 procent rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Najnowsze dane o inflacji

Najnowsze dane o inflacji

Źródło:
PAP

Rada Ministrów na poniedziałkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Chodzi o m.in. doprecyzowanie w przepisach definicji pojęć "budowla" i "budynek" na potrzeby podatkowe.

"Budynek" i "budowla" po nowemu. Rząd chce zmian w podatku od nieruchomości

"Budynek" i "budowla" po nowemu. Rząd chce zmian w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Na rynku pracy po raz pierwszy od 2002 roku pojawiły się zawody nadwyżkowe - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na informacje uzyskane w Urzędzie Pracy w Warszawie. Jest za dużo nie tylko filologów i tłumaczy oraz grafików komputerowych. - Na stanowisko dyrektora zarządzającego do jakieś dużej firmy, dostajemy aż 400 CV. Dla porównania: kiedy szukamy inżyniera, otrzymujemy 20 aplikacji - przyznaje w rozmowie z dziennikiem specjalista zajmujący się rekrutacją pracowników.

Za dużo dyrektorów na rynku pracy. "Dostajemy aż 400 CV"

Za dużo dyrektorów na rynku pracy. "Dostajemy aż 400 CV"

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

InPost kupił we wtorek pozostałe 70 proc. udziałów w Menzies Distribution Limited za 60,4 mln funtów brytyjskich i tym samym przejął pełną kontrolę nad operacjami logistycznymi Menzies Express i Newstrade. InPost w ostatnim roku notuje w Wielkiej Brytanii bardzo silny wzrost, co przełożyło się na trzykrotne zwiększenie przychodów w ujęciu rocznym.

InPost rośnie w siłę na brytyjskim rynku. Firma Brzoski przejmuje pełną kontrolę

InPost rośnie w siłę na brytyjskim rynku. Firma Brzoski przejmuje pełną kontrolę

Źródło:
PAP

Aktywne zawodowo rodziny będą mogły ubiegać się o bezgotówkowe wsparcie do 2150 złotych na zapewnienie opieki nad bliskimi po 75. roku życia - przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt ustawy o bonie senioralnym. Nowe rozwiązanie ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku. Jednak do jego otrzymania trzeba będzie spełnić kilka warunków.

Nowe świadczenie dla seniorów. Jest projekt

Nowe świadczenie dla seniorów. Jest projekt

Źródło:
PAP

Rząd w poniedziałek późnym wieczorem przyjął projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Proponowane zmiany dotyczą między innymi prosumentów, którzy będą mogli rozliczać się w systemie net-billing.

Zmiany w fotowoltaice. Decyzja rządu

Zmiany w fotowoltaice. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, wysokienapiecie.pl

26 najbiedniejszych krajów na świecie jest w najgorszej sytuacji finansowej od 18 lat, czyli od 2006 roku – podał w poniedziałek Reuters, powołując się na raport Banku Światowego. Średni roczny dochód mieszkańców tych państw to niej niż 1145 dolarów (około 4,5 tysiąca złotych).

Najbiedniejsze państwa w najgorszej sytuacji od lat

Najbiedniejsze państwa w najgorszej sytuacji od lat

Źródło:
PAP

Wprowadzenie ram regulacyjnych dla funkcjonowania rynku wodoru w Polsce to cel projektu zmiany Prawa energetycznego, który został w przyjęty przez rząd - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Rząd dał zielone światło dla wodoru

Rząd dał zielone światło dla wodoru

Źródło:
PAP

Najmniejsza pralna na świcie trafiła do księgi rekordów Guinnessa - przekazała agencja UPI. Sprzęt pochodzącego z Indii Sebina Saji ma rozmiary 3,25 na 3,35 na 3,86 centymetra. Co ciekawe, urządzenie jest w pełni funkcjonalne.

Pralka o wadze piórkowej trafiła do księgi rekordów Guinnessa

Pralka o wadze piórkowej trafiła do księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
PAP

Po dziewięciu dniach od wejścia w życie rząd przedstawia projekt nowelizacji specustawy powodziowej. Do katalogu zmian wchodzą nowe regulacje dotyczące ochrony zdrowia, edukacji, szkolnictwa wyższego, programów pomocowych dla przedsiębiorców, administracji, infrastruktury komunikacyjnej i zabezpieczenia społecznego. Dokument liczy blisko 60 stron.

Zmiany w specustawie. Szybsze inwestycje, zwolnienia z opłat i kary za dezinformację

Zmiany w specustawie. Szybsze inwestycje, zwolnienia z opłat i kary za dezinformację

Źródło:
PAP

Opakowania alkoholi o pojemności do 300 ml powinny być wykonane ze szkła lub metalu - wynika z projektu nowelizacji przepisów autorstwa Ministerstwa Zdrowia, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W dokumencie zaproponowano również wprowadzenie przepisu zakazującego wprowadzania do obrotu alkoholu w postaci innej niż płynna. W wykazie brak informacji o zapowiadanym wcześniej zakazie promocji cenowych.

Nowe zasady sprzedaży alkoholu. Jest projekt

Nowe zasady sprzedaży alkoholu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Rząd pracuje nad zniesieniem obowiązku budowy określonej liczby miejsc parkingowych towarzyszących budowie nowych mieszkań - wynika z opublikowanego w poniedziałek projektu zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Jednak zmiany w regulacjach dotyczą nie tylko terenów powodziowych, ale całego kraju i wszystkich nowych inwestycji. Teraz limity mają określać gminy.

Mieszkania bez parkingów. Rząd planuje zniesienie limitów

Mieszkania bez parkingów. Rząd planuje zniesienie limitów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Facebook i Instagram są niedostępne dla tysięcy użytkowników w USA - donosi Reuters. Problemy z logowaniem, aplikacją i serwerami zgłaszają jednak także polscy użytkownicy.

Awaria Facebooka i Instagrama. Tysiące użytkowników bez dostępu

Awaria Facebooka i Instagrama. Tysiące użytkowników bez dostępu

Źródło:
Downdetector, Reuters

Wydłużone urlopy macierzyńskie dla rodziców wcześniaków wejdą w życie później niż pierwotnie zakładano. - Oni liczą każdy dzień, sprawdzają, czy się załapią - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska fundacji Koalicja dla Wcześniaka. Resort rodziny zapowiada, że wprowadzone zostaną przepisy przejściowe dla osób przebywających na urlopach macierzyńskich w dniu wejścia w życie ustawy.

"Rodzice liczą każdy dzień, sprawdzają, czy się załapią"

"Rodzice liczą każdy dzień, sprawdzają, czy się załapią"

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli obecne trendy demograficzne się utrzymają, do 2035 roku liczba pracowników spadnie o 2,1 miliona - przekazał w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków odpływ szczególnie dotknie przemysł, edukację oraz rolnictwo, przyczyniając się do znacznego spowolnienia gospodarczego. Do 2060 roku liczba ludności Polski spadnie o 6,7 miliona osób wobec 2023 roku - ocenił GUS w swojej ostatniej analizie.

Polska się kurczy. Demograficzna zapaść uderzy najmocniej w te sektory

Polska się kurczy. Demograficzna zapaść uderzy najmocniej w te sektory

Źródło:
PAP

"Flota cieni" wykorzystywana przez Moskwę do omijania sankcji przewozi obecnie około 70 procent więcej ropy w porównaniu do ubiegłego roku i stwarza coraz poważniejsze zagrożenie dla środowiska - przekazał w poniedziałek "Financial Times" na podstawie ustaleń Kyiv School of Economics (KSE).

"Flota cieni" rośnie w siłę. Miliony ton rosyjskiej ropy zagrażają środowisku

"Flota cieni" rośnie w siłę. Miliony ton rosyjskiej ropy zagrażają środowisku

Źródło:
PAP

Węgierski rząd rozważa zamrożenie wydawania nowych licencji Airbnb w Budapeszcie i podniesienie podatków od krótkoterminowego wynajmu mieszkań w stolicy - przekazał minister gospodarki Marton Nagy, cytowany przez Reutersa.

Węgry rozważają zamrożenie licencji Airbnb w Budapeszcie

Węgry rozważają zamrożenie licencji Airbnb w Budapeszcie

Źródło:
Reuters

Zasady sprzedaży między innymi rozwiązań informatycznych i komputerów marki Dell mogły naruszać konkurencję. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zobowiązał spółkę do zmiany praktyk - poinformowano w poniedziałek. Dodał, że firma dostała sześć milionów złotych kary za wprowadzenie w błąd prezesa UOKiK.

Milionowa kara dla czołowego producenta elektroniki

Milionowa kara dla czołowego producenta elektroniki

Źródło:
PAP

Na ateńskim lotnisku zatrzymano Beny'ego Steinmetza. Izraelski miliarder jest ścigany międzynarodowym listem gończym między innymi w związku z podejrzeniem udziału w grupie przestępczej - poinformował portal eKathimerini.

Zatrzymano Beny'ego Steinmetza, izraelskiego miliardera ściganego listem gończym

Zatrzymano Beny'ego Steinmetza, izraelskiego miliardera ściganego listem gończym

Źródło:
PAP

Producent odzieży kusi klientów użyciem naturalnych materiałów, ale okazuje się, że prawie sto procent składu to syntetyki. - Przepisy są przestarzałe. Potrzebujemy nowych rozwiązań, dzięki którym prawa konsumentów będą lepiej chronione - stwierdza Michał Kędziora, znany jako Mr Vintage.

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla zwróciła uwagę publiczności na literaturę koreańską. A tamtejszy rząd od wielu lat stara się uczynić swoim flagowym towarem eksportowym właśnie kulturę i nie szczędzi na to pieniędzy. Sukcesy na arenie międzynarodowej to nie efekt jednorazowego zastrzyku pieniędzy, a wieloletniej strategii, dzięki której wartość eksportu kulturalnego Korei przekroczyła już wartość eksportu m.in. sprzętu AGD, akumulatorów, samochodów elektrycznych i paneli wyświetlaczy.

Jak Korea wypracowała Nobla? Kultura jako towar eksportowy

Jak Korea wypracowała Nobla? Kultura jako towar eksportowy

Źródło:
tvn24.pl

Ubezpieczyciel samochodu służbowego, wypłacił nam tak zwaną kwotę bezsporną. Dostaliśmy pięć czy sześć tysięcy złotych. Proszę zobaczyć na zdjęcie - opowiada redakcji biznesowej tvn24.pl Kacper Dyląg ze Stronia Śląskiego, który w powodzi stracił dobytek. - Samochód jest wbity w budynek i sprawa wydaje się prosta, prawda? Jednak nie jest wciąż zakończona - opowiada o sytuacji z ubezpieczycielem.

Samochód wbity w budynek, ubezpieczyciel daje pięć tysięcy. "Sprawa wydaje się prosta, prawda?"

Samochód wbity w budynek, ubezpieczyciel daje pięć tysięcy. "Sprawa wydaje się prosta, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl