Wynajem mieszkania 2021 – umowa, podatek, obowiązki stron

Źródło:
TVN24 Biznes
Sadowski o inwestycji w mieszkania na wynajem
Sadowski o inwestycji w mieszkania na wynajemTVN24 BiS
wideo 2/5
Sadowski o inwestycji w mieszkania na wynajemTVN24 BiS

Wynajem mieszkania opiera się na umowie najmu. Jakie wynikają z niej obowiązki po stronie najemcy, a jakie po stronie wynajmującego? Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i na co zwracać uwagę?

● Umowa najmu mieszkania umożliwia odpłatne korzystanie z czyjegoś mieszkania. ● Umowa najmu powoduje określone obowiązki dla wynajmującego oraz najemcy. ● Najem okazjonalny ułatwia wynajmującemu eksmisję łamiącego umowę lokatora. ● Wynajmujący zobowiązany jest do zapłaty podatku od dochodów osiąganych z wynajmu.

Wynajem mieszkania – regulacje prawne

Umowa najmu uregulowana jest w art. 659-692 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, a także w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z przepisami jest to umowa, na mocy której jedna osoba (wynajmujący) zobowiązuje się oddać określony lokal do używania drugiej osobie (najemcy). Umowa ta może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązany jest płacić wynajmującemu ustalony czynsz.

Umowa najmu co do zasady musi być odpłatna. W przypadku udostępnienia lokalu bezpłatnie mamy do czynienia z umową użyczenia.

Umowa wynajmu mieszkania

Zawierając umowę najmu, warto zadbać o jej właściwą formę. Przede wszystkim umowa powinna zostać sporządzona na piśmie, w dwóch kopiach, i podpisana przez obie jej strony. Umowa powinna zostać również zgłoszona przez wynajmującego do urzędu skarbowego celem rozliczania się z podatku dochodowego. Za niezgłoszenie umowy grozi wynajmującemu kara finansowa.

Umowa najmu powinna zawierać również wszystkie najważniejsze warunki najmu mieszkania. Wskazywać powinna przede wszystkim: - strony umowy wraz z numerami dokumentów tożsamości, - przedmiot najmu, tj. adres mieszkania, jego powierzchnię, numer księgi wieczystej, - cel najmu (np. mieszkaniowy), - czas obowiązywania umowy, - wysokość czynszu, sposób i terminy jego zapłaty, - osoby, które mogą przebywać w mieszkaniu, - prawa i obowiązki wynajmującego oraz najemcy, - zasady dotyczące przebywania zwierząt w mieszkaniu, - zasady dokonywania zmian i remontów w mieszkaniu, - zasady rozwiązania umowy, - zabezpieczenie umowy (kaucja).

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? 

Przy okazji zawierania umowy najmu mieszkania warto również zadbać o sporządzenie w dwóch kopiach protokołu przekazania lokalu (protokół zdawczo-odbiorczy). Opisać w nim można ogólny stan mieszkania, udostępniane wraz z lokalem wyposażenie, a także wskazania liczników energii elektrycznej, gazu i wody. Ułatwi to późniejsze rozliczenia i pomoże uniknąć ewentualnych sporów.

Zapisy umowy najmu nie mogą być sprzeczne z przepisami Kodeksu cywilnego. We wszystkich kwestiach nieuregulowanych wprost umową zastosowanie znajdować będą przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Obowiązki wynajmującego

Z umowy najmu mieszkania wynikają konkretne obowiązki dla obu stron umowy. Po stronie wynajmującego do obowiązków tych należy: - wydanie i utrzymywanie mieszkania w stanie zgodnym z umową i adekwatnym do celu najmu, - zapewnianie sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, m.in. instalacji wodociągowej, grzewczej, elektrycznej, gazowej, - utrzymywanie w należytym stanie pomieszczeń i urządzeń budynku przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców, - dokonywanie napraw i usuwanie szkód w budynku lub mieszkaniu, o ile nie wynikają one z winy najemcy.

Obowiązki najemcy

Z umowy najmu wynikają również obowiązki po stronie najemcy. To przede wszystkim: - opłacanie czynszu w terminach i kwotach określonych umową, - użytkowania lokalu zgodnie z umową i przeznaczeniem lokalu, - utrzymywanie lokalu we właściwym stanie technicznym oraz higieniczno-sanitarnym, - dbanie o części wspólne budynku, np. klatki schodowe, windy, - przestrzeganie porządku domowego, np. ustalonej w budynku ciszy nocnej, - ponoszenie drobnych nakładów na mieszkanie wynikających ze zwykłego używania, m.in. naprawa i konserwacja podłóg, urządzeń sanitarnych, drzwi i okien, malowanie ścian, - ponoszenie kosztu napraw i szkód wynikających z winy najemcy lub wykraczających poza normalne użytkowanie lokalu.

Na koszt najmu mieszkania składa się przy tym nie tylko ustalony w umowie czynsz.  Zaliczyć do niego należy ponadto opłacanie rachunków za media (woda, gaz, prąd) oraz ewentualne opłaty za drobne naprawy lub konserwację lokalu zgodnie z obowiązkami najemcy. W umowie najmu zdarza się również zapis o ponoszeniu przez najemcę dodatkowej, określonej opłaty tytułem zwrotu kosztów utrzymania lokalu.

O co pytać przy wynajmie mieszkania?

Decydując się na najem mieszkania, warto dokładnie wszystko omówić z wynajmującym. Przede wszystkim zapytać o wszystkie zapisy umowy najmu, którą przedstawi. Warto również poruszyć temat przyjmowania w mieszkaniu gości, zostawania na noc innych osób, palenia papierosów czy posiadania zwierząt. W ten sposób łatwiej uniknąć przyszłych nieporozumień.

Warto też poprosić wynajmującego o przedstawienie kilku ostatnich rachunków za media, by zweryfikować ich wysokość. Jeżeli w trakcie oglądania mieszkania pojawią się jakiekolwiek uwagi lub pomysły na zmianę aranżacji (meble, malowanie itp.), najlepiej przedyskutować je jeszcze przed podpisaniem umowy.

Jeśli tylko jest taka okazja, dobrze jest również porozmawiać z przyszłymi sąsiadami. Mogą podzielić się ważnymi informacjami na temat budynku, osiedla czy nawet samego wynajmującego.

Naprawy w wynajmowanym mieszkaniu

W przypadku wątpliwości, za naprawę których elementów mieszkania płaci wynajmujący, a których najemca, pomocna może być bardzo ogólna zasada mówiąca, że „co w ścianach, naprawia właściciel, a co wystaje ze ścian – najemca

Dla przykładu jeżeli pękła rura w ścianie, naprawą musi zająć się wynajmujący, a jeżeli pękła rura doprowadzająca wodę do pralki lub rozszczelniła się bateria prysznicowa – już najemca. 

Wejście do wynajmowanego mieszkania

Czy właściciel ma prawo w czasie trwania umowy wchodzić do wynajmowanego mieszkania? Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, to nie – wynajmujący może do niego wejść tylko za wyraźną zgodą najemcy lub na jego zaproszenie.

Wyjątkiem może być sytuacja, gdy w lokalu wystąpi usterka lub awaria, za której usunięcie odpowiada wynajmujący. Wówczas najemca jest zobowiązany do udostępnienia mu lokalu w ustalonym terminie. 

Jeżeli jednak najemca jest w tym czasie nieobecny lub odmawia udostępnienia lokalu, wynajmujący ma prawo wejść do niego w celu usunięcia usterki lub awarii w obecności funkcjonariusza policji, straży miejskiej lub straży pożarnej. Jeżeli najemcy nie będzie w tym czasie w lokalu, wynajmujący jest odpowiedzialny za zabezpieczenie lokalu i wszystkich znajdujących się w nim rzeczy.

Wynajem mieszkania – jak się zabezpieczyć?

O czym należy pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć swoje prawa, decydując się na najem mieszkania? Przede wszystkim o podpisaniu umowy, bez której najemca nie ma możliwości potwierdzenia swojego prawa do przebywania w mieszkaniu. Umowa ta powinna zawierać najważniejsze informacje, a wszystkie dodatkowe, niespodziewane zapisy należy traktować podejrzliwie.

Podpisując umowę najmu, warto także poprosić wynajmującego o przedstawienie posiadanego prawa do lokalu oraz o spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego

Nie należy także zapomnieć o dokładnym omówieniu z wynajmującym wszystkich szczegółów finansowych: wysokości czynszu i metody jego płatności, sposobu opłacania rachunków (media, internet) oraz napraw, zasad zwrotu kaucji czy zasad wypowiedzenia umowy przez każdą ze stron. Wszystkie te informacje powinny też być wprost zawarte w umowie najmu.

Jak liczyć termin wypowiedzenia najmu?

Sposób wypowiedzenia najmu i obowiązujące w tym zakresie terminy powinny zostać określone w umowie najmu i stosowane zgodnie z tymi zapisami. Szczególnie ważne jest to w przypadku umów podpisywanych na czas nieoznaczony – jeżeli zabraknie w nich zapisów dotyczących wypowiedzenia umowy przed terminem, wypowiedzenie takie może zostać uznane za niemożliwe.

Warto pamiętać o doprecyzowaniu nie tylko czasu trwania wypowiedzenia, np. jeden miesiąc, ale też momentu, od którego ten okres wypowiedzenia się liczy. Może bowiem ono być skuteczne z chwilą złożenia lub dopiero z końcem miesiąca. W zależności od tego miesięczny okres wypowiedzenia najmu złożonego np. 15 lipca będzie się kończył 16 sierpnia albo 31 sierpnia. Jeżeli w umowie na czas oznaczony zawarty zostanie okres wypowiedzenia, ale nie będzie określone, od kiedy się go nalicza, na mocy Kodeksu cywilnego powinien on naliczać się od dnia złożenia wypowiedzenia.

Jeżeli natomiast umowa najmu została zawarta na czas nieoznaczony i brakuje w niej zapisów dotyczących czasu wypowiedzenia, możliwe jest zastosowanie ustawowych terminów wypowiedzenia najmu. Terminy te zależą od częstotliwości regulowania opłaty za czynsz: - gdy czynsz jest płatny co miesiąc, okres wypowiedzenia trwa miesiąc ze skutkiem na koniec miesiąca, - gdy czynsz jest płatny rzadziej niż co miesiąc, okres wypowiedzenia trwa trzy miesiące ze skutkiem na koniec kwartału kalendarzowego, - gdy czynsz jest płatny częściej niż co miesiąc, okres wypowiedzenia trwa trzy dni od dnia złożenia wypowiedzenia, - gdy czynsz jest płatny codziennie, okres wypowiedzenia trwa jeden dzień od dnia złożenia wypowiedzenia.

Jaki PIT za wynajem mieszkania?

Wynajem jednego mieszkania lub ich większej liczby coraz częściej bywa źródłem dodatkowego dochodu. Dochód ten, jak każdy inny, podlega jednak pod podatek dochodowy.

W przypadku dochodów z najmu wynajmujący ma do wyboru dwie metody rozliczania się z podatku dochodowego : - na zasadach ogólnych (skala podatkowa): 17 proc. od dochodu do wysokości 85 528 zł i 32 proc. od nadwyżki ponad tę kwotę - ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych: 8,5 proc. od dochodu do wysokości 100 tys. zł i 12,5 proc. od nadwyżki ponad tę kwotę

Dochody z najmu muszą zostać uwzględnione również w corocznej deklaracji podatkowej wynajmującego. W przypadku najmu na zasadach ogólnych, dochody te uwzględnia się w deklaracji PIT-36 wraz z innymi dochodami osiągniętymi w danym roku. W przypadku rozliczania najmu na zasadach ryczałtu konieczne jest natomiast złożenie dodatkowej deklaracji PIT-28.

Wynajem mieszkania a najem okazjonalny

Szczególną formą najmu mieszkania jest najem okazjonalny, funkcjonujący w Polsce od 2009 roku. Najem okazjonalny zakłada, że wynajmowane mieszkanie nie jest dla najemcy jedynym miejscem do mieszkania. Sytuacja taka często ma miejsce choćby w przypadku studentów, którzy wyprowadzają się z domu rodzinnego na czas studiów. Co za tym idzie, wyróżnia się niższym stopniem ochrony najemcy, z kolei dla wynajmującego oznacza mniejsze trudności z ewentualnym pozbyciem się kłopotliwego i łamiącego zapisy umowy lokatora.

Należy jednak pamiętać, że umowa najmu okazjonalnego nie daje wynajmującemu prawa do dowolnego wypowiadania tej umowy i eksmisji najemcy. Jeżeli najemca nie łamie postanowień umowy, chroniony jest w podobny sposób jak przy zwykłej umowie najmu. Mniejsza ochrona najemcy dotyczy jedynie sytuacji, w których ten łamie postanowienia umowy lub odmawia opróżnienia lokalu po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy.

Aby umowa najmu okazjonalnego była ważna, muszą do niej zostać załączone dodatkowe dokumenty: - oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji oraz opróżnieniu i wydaniu lokalu po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy, - wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie on mógł zamieszkać w przypadku obowiązku opróżnienia lokalu, - oświadczenie właściciela ww. innego lokalu o zgodzie na zamieszkanie w nim najemcy.

Akty prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny; Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego; Ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przedstawiciele biur podróży zapewniają, że nie ma masowych rezygnacji z wypoczynku w popularnych destynacjach, takich jak Egipt czy Turcja, z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Przyznają jednak, że zapytań o kwestie bezpieczeństwa czy trasy lotu jest coraz więcej.

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Źródło:
TVN24+

Ceny ropy naftowej gwałtownie spadły w poniedziałek wieczorem po irańskim ataku rakietowym na amerykańską bazę w Katarze - podał portal CNBC. Nie ma ani ofiar śmiertelnych ostrzału, ani osób rannych, a rakiety "zostały przechwycone". Zdaniem inwestorów tego typu odpowiedź Teheranu może być pierwszym krokiem w kierunku deeskalacji konfliktu.

Nagły zwrot na rynku ropy po ataku Iranu

Nagły zwrot na rynku ropy po ataku Iranu

Źródło:
CNBC, Reuters, PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski liczy, że 18. pakiet sankcji przeciw Rosji zostanie uzgodniony podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, czyli do końca czerwca. Kaja Kallas, szefowa unijnej dyplomacji, zapowiedziała finalizację rozmów w tej sprawie do końca tygodnia.

Dwa państwa były przeciw. Radosław Sikorski komentuje

Dwa państwa były przeciw. Radosław Sikorski komentuje

Źródło:
PAP

Europa obawia się zależności od amerykańskich usług w chmurze, które decyzją władz w USA mogłyby zostać ograniczone - pisze Politico. Eksperci proponują stworzenie własnej infrastruktury cyfrowej, co może jednak zaostrzyć relacje z Donaldem Trumpem.

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracodawca będzie miał obowiązek przekazać z odpowiednim wyprzedzeniem kandydatowi na dane stanowisko informację o proponowanej pensji - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy w sprawie jawności płac. Ustawa w poniedziałek została opublikowana w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie za sześć miesięcy.

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Źródło:
PAP

Renta wdowia to nowe świadczenie, którego wypłata rusza od 1 lipca 2025 roku. Do tej pory złożono 1 milion 64 tysiące 414 wniosków o jego przyznanie. - Czekamy cały czas na kolejne - poinformowała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Rodzic, który zdąży wysłać wniosek do końca czerwca, otrzyma wyrównanie 800 plus za ten miesiąc i nie straci finansowo - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dotychczas opiekunowie wystąpili o świadczenie na niemal 7 milionów dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 5 miliardów złotych.

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Źródło:
PAP

- Mamy do czynienia z zalewem wniosków o "złote wizy" - powiedziała nowozelandzka minister do spraw imigracji Erica Stanford. Kraj ten w kwietniu poluzował przepisy i wprowadził nowy rodzaj wizy dla inwestorów, mając nadzieję, że przyciągnie to bogatsze osoby i pobudzi gospodarkę.

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Źródło:
Reuters

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 8670,51 złotego - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu rocznym wzrosło ono o 8,4 procent. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 3,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Źródło:
PAP

Frederick Smith, założyciel Federal Express (FedEx), zmarł w sobotę w wieku 80 lat - poinformowała spółka. FedEx to jedna z największych firm kurierskich na świecie.

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Źródło:
BBC

Wartość długów alimentacyjnych w Polsce wynosi obecnie to 16,4 miliarda złotych. To o 20 procent więcej niż trzy lata temu - poinformował w poniedziałek Krajowy Rejestr Długów. Prawie 96 procent zaległości wobec dzieci to niespłacone zobowiązania ojców - łącznie 15,7 miliarda złotych.

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Marco Rubio wezwał Chiny do uniemożliwienia Iranowi zamknięcia Cieśniny Ormuz, jednego z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie.

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

Źródło:
BBC

Nawet 15 tysięcy dolarów oferują amerykańskie miasta w ramach zachęty dla osób, które zdecydują się na przeprowadzkę. Głównym celem większości tych programów jest przyciągnięcie utalentowanych osób, które przyczynią się do rozwoju lokalnych społeczności.

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Źródło:
PAP

Po ataku USA parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku łączącego Zatokę Perską z Morzem Arabskim - przekazał Reuters. Ostateczną decyzję w sprawie blokady podejmie Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Grecja od 1 lipca 2025 roku wprowadza nową opłatę turystyczną, która w niektórych przypadkach może wynieść nawet 20 euro (około 85 złotych). W ten sposób władze próbują walczyć z problemem nadmiernej turystyki.

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie bombowce B-2 zrzuciły bomby GBU-57 na irański obiekt jądrowy w Fordo. Zdaniem ekspertów to jedyna broń zdolna do skutecznego zniszczenia zakładów wzbogacania uranu, które znajdują się głęboko pod ziemią. Oto, jak działa tak zwany "bunker buster", czyli pogromca bunkrów.

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Źródło:
CNN, PAP

Nie odnotowano wzrostu promieniowania w pobliżu irańskich obiektów jądrowych zaatakowanych przez USA - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Szef agencji Rafael Grossi przekazał, że odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA.

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Źródło:
PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) mogłoby przynieść znaczące korzyści gospodarcze nie tylko samej Ukrainie, ale także krajom Europy Środkowej, w szczególności w Polsce - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że we wtorek do wygrania będzie sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 czerwca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zamierza obecnie przyjmować euro - podkreślił minister finansów Andrzej Domański Wyjaśnił, że obecny stan, gdy posiadamy własną walutę jest optymalny.

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Źródło:
PAP

Polskie kąpieliska mają najgorszą jakość wody spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska za 2024 rok. W zestawieniu najwyżej znalazły się Cypr, Bułgaria oraz Grecja.

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Źródło:
PAP

Chiny i Rosja stanowią obecnie podobne zagrożenie cybernetyczne dla Europy - stwierdził prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Financial Times". Gazeta przypomniała, że rząd w Pradze padł ostatnio ofiarą ataku hakerskiego grupy powiązanej z chińskimi służbami bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Aktualizacja:
Źródło:
PAP