Prezes PiS Jarosław Kaczyński pospiesza ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie budowy tanich mieszkań dla Polaków, a ten zapewnia, że "przeszkody już się nie pojawiają". W poniedziałek ruszyła budowa kolejnych 172 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus, a resort chwali się, że w przygotowaniu jest ponad 10 tysięcy mieszkań. Z tego ponad 1,2 tysiąca jest już w budowie. Sprawdzamy, jaki jest stan realizacji jednej z najważniejszych rządowych obietnic. Zobacz też, gdzie powstają Mieszkania Plus.
Mieszkanie plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, który został przyjęty przez rząd Beaty Szydło we wrześniu 2016 roku.
Pierwsze mieszkania
Budowa pierwszych mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus ruszyła w grudniu ubiegłego roku w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Powstanie tam odpowiednio 186 i 258 lokali. Część mieszkań budowanych w Jarocinie ma zostać oddanych w lutym 2018 roku, a w Białej Podlaskiej - najwcześniej w kwietniu 2018.
Będzie to zależało m.in. od warunków pogodowych. Oprócz tego pierwszą łopatę wbito już w Wałbrzychu (215 mieszkań) oraz Pruszkowie (329 mieszkań). W poniedziałek 3 lipca symbolicznie rozpoczęła się budowa 172 mieszkań w Gdyni. Mają to być jedne z pierwszych mieszkań oddanych do użytku w ramach programu Mieszkanie Plus.
Ale to nie wszystko. Jak poinformowało tvn24bis.pl Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podpisanych zostało jeszcze 13 umów inwestycyjnych, dzięki którym powstanie kolejnych 2563 mieszkań. Na liście miast, z którymi zawarto umowy, znalazły się: Katowice, Łowicz, Łódź, Nysa, Pelplin, Radom, Sianów, Skawina, Starogard Gdański, Toruń, Wieluń, Witnica, Zamość.
"W budowie jest ponad 1,2 tys. mieszkań" - podkreśla MIB w komunikacie.
"Dodatkowo, listy intencyjne, które są wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz inwestycyjnych zawarto z 59 miastami (patrz mapa), których władze zadeklarowały możliwość powstania ponad 13,6 tysięcy nowych mieszkań" - zaznaczyło ministerstwo.
Na mapie zaznaczyliśmy miasta, w którym rozpoczęła się już budowa mieszkań (kolorem czerwonym), miasta, z którymi podpisano umowy inwestycyjne (kolorem niebieskim) oraz miasta, z którymi podpisano listy intencyjne (kolorem zielonym).
Podczas poniedziałkowej uroczystości wbicia łopaty pod budowę mieszkań w Gdyni wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest to inauguracja "wielkiego programu Mieszkanie Plus".
- Program jest krokiem w kierunku podniesienia standardu życia Polaków, a ponieważ jest projektem dotykającym "nerwu" funkcjonowania każdej polskiej rodziny, to dla rządu, dla naszego obozu politycznego i myślę, że dla wszystkich ludzi dobrej woli jest to projekt absolutnie priorytetowy, dzięki któremu możemy doprowadzić do zmiany relacji społecznych w Polsce - mówił wicepremier w Gdyni.
Apel prezesa
O tym, że program Mieszkanie Plus jest jednym z najważniejszych dla rządu, mówił w sobotę podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zaapelował do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka o szybszą realizację programu.
- Tutaj są zgrzyty. To szło, ale w pewnym momencie się zatrzymało. Tu są błędy, tu są różne sprawy, które można, wydaje mi się, wyjaśnić tymi subiektywnymi przyczynami. To musi być zmienione - powiedział.
Zwrócił uwagę, że w listopadzie minie dwa lata, od kiedy PiS objęło władzę. - Będzie związana z tym ocena. Ta ocena to w wielkiej mierze będzie ocena z realizacji tego niezwykle ważnego, potrzebnego społecznie programu. Ludzie tego po prostu chcą. (...) Wiem, że to jest wielkie oczekiwanie milionów ludzi - podkreślił prezes PiS.
- My to musimy zrobić. To jest apel do pana ministra infrastruktury. To musi być zrobione. To musi ruszyć, tu trzeba połączyć siły - dodał.
Minister odpowiada
Pytany o te uwagi Adamczyk odpowiedział w poniedziałek, że "pewne utrudnienia wpływają na proces legislacyjny". Ale, dodał, "na tym etapie, na którym jesteśmy, już te przeszkody się nie pojawiają".
- Na najbliższym posiedzeniu rządu mam nadzieję będzie rozpatrywany projekt ustawy, rdzeń tego programu, i będzie, mam nadzieję, skierowany do Sejmu. Tam (odbędzie się) debata, Sejm przyjmie ustawę i przechodzimy do części realizacyjnej w segmencie budowy mieszkań – zapowiedział minister.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chwali się, że łącznie w przygotowaniu jest ponad 10 tys. mieszkań. Zdaniem Mirosława Barszcza, prezesa BGK Nieruchomości, który zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu, po trzech kwartałach osiągnięto liczbę mieszkań w przygotowaniu trzykrotnie przewyższającą potencjał największych polskich deweloperów.
- To inwestycje o łącznej wartości powyżej 2 miliardów złotych, będące impulsem prorozwojowym dla polskiej gospodarki - podkreślił Barszcz.
O inwestycji w Gdyni Barszcz powiedział, że "jest to jedno z kilkudziesięciu rozpoczęć realizacji inwestycji w najbliższych miesiącach". Dodał, że w "ciągu najbliższych tygodni będzie podpisanych kilkadziesiąt umów inwestycyjnych".
Wiceminister infrastruktury i budownictwa, Kazimierz Smoliński podczas uroczystości wyraził nadzieję, że w niedługim czasie także w Pelplinie i w Starogardzie Gdańskim inwestycje w ramach Mieszkania Plus będą na etapie "wbicia łopaty".
O Mieszkaniu Plus
Celem programu jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych zarówno dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, jak i tych, których dochody pozwalają na systematyczne oszczędzanie na cele mieszkaniowe.
Jak informuje resort infrastruktury i budownictwa na swojej stronie internetowej, program ma również za zadanie "zwiększyć możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i poprawić stan techniczny zasobów mieszkaniowych".
Jaki czynsz?
Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 złotych za metr kwadratowy.
Prawo ubiegania się o najem mają wszyscy obywatele, ale w programie będą preferowane rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach.
Konkurs na dom
Realizacji dostępnych cenowo inwestycji mieszkaniowych służy m.in. konkurs architektoniczny na modelowy dom dla programu Mieszkanie Plus. Do konkursu zgłoszonych zostało 75 prac, z tego 12 zostało wyłonionych do drugiego etapu. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września.
W sobotę członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński poinformował, że w ramach programu Mieszkanie Plus jest już blisko milion metrów kwadratowych powierzchni działek. BGKN zakłada, że na koniec 2017 r. w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie będzie 10 tys. lokali.
Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shuterstock