PiS obiecało tysiące tanich mieszkań. Sprawdzamy, co dzieje się z tym programem

[object Object]
Rusza budowa tanich mieszkań w GdyniTVN24 BiS
wideo 2/4

Prezes PiS Jarosław Kaczyński pospiesza ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie budowy tanich mieszkań dla Polaków, a ten zapewnia, że "przeszkody już się nie pojawiają". W poniedziałek ruszyła budowa kolejnych 172 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus, a resort chwali się, że w przygotowaniu jest ponad 10 tysięcy mieszkań. Z tego ponad 1,2 tysiąca jest już w budowie. Sprawdzamy, jaki jest stan realizacji jednej z najważniejszych rządowych obietnic. Zobacz też, gdzie powstają Mieszkania Plus.

Mieszkanie plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, który został przyjęty przez rząd Beaty Szydło we wrześniu 2016 roku.

Pierwsze mieszkania

Budowa pierwszych mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus ruszyła w grudniu ubiegłego roku w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Powstanie tam odpowiednio 186 i 258 lokali. Część mieszkań budowanych w Jarocinie ma zostać oddanych w lutym 2018 roku, a w Białej Podlaskiej - najwcześniej w kwietniu 2018.

Będzie to zależało m.in. od warunków pogodowych. Oprócz tego pierwszą łopatę wbito już w Wałbrzychu (215 mieszkań) oraz Pruszkowie (329 mieszkań). W poniedziałek 3 lipca symbolicznie rozpoczęła się budowa 172 mieszkań w Gdyni. Mają to być jedne z pierwszych mieszkań oddanych do użytku w ramach programu Mieszkanie Plus.

Ale to nie wszystko. Jak poinformowało tvn24bis.pl Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podpisanych zostało jeszcze 13 umów inwestycyjnych, dzięki którym powstanie kolejnych 2563 mieszkań. Na liście miast, z którymi zawarto umowy, znalazły się: Katowice, Łowicz, Łódź, Nysa, Pelplin, Radom, Sianów, Skawina, Starogard Gdański, Toruń, Wieluń, Witnica, Zamość.

"W budowie jest ponad 1,2 tys. mieszkań" - podkreśla MIB w komunikacie.

"Dodatkowo, listy intencyjne, które są wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz inwestycyjnych zawarto z 59 miastami (patrz mapa), których władze zadeklarowały możliwość powstania ponad 13,6 tysięcy nowych mieszkań" - zaznaczyło ministerstwo.

Na mapie zaznaczyliśmy miasta, w którym rozpoczęła się już budowa mieszkań (kolorem czerwonym), miasta, z którymi podpisano umowy inwestycyjne (kolorem niebieskim) oraz miasta, z którymi podpisano listy intencyjne (kolorem zielonym).

Podczas poniedziałkowej uroczystości wbicia łopaty pod budowę mieszkań w Gdyni wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest to inauguracja "wielkiego programu Mieszkanie Plus".

- Program jest krokiem w kierunku podniesienia standardu życia Polaków, a ponieważ jest projektem dotykającym "nerwu" funkcjonowania każdej polskiej rodziny, to dla rządu, dla naszego obozu politycznego i myślę, że dla wszystkich ludzi dobrej woli jest to projekt absolutnie priorytetowy, dzięki któremu możemy doprowadzić do zmiany relacji społecznych w Polsce - mówił wicepremier w Gdyni.

Apel prezesa

O tym, że program Mieszkanie Plus jest jednym z najważniejszych dla rządu, mówił w sobotę podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zaapelował do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka o szybszą realizację programu.

- Tutaj są zgrzyty. To szło, ale w pewnym momencie się zatrzymało. Tu są błędy, tu są różne sprawy, które można, wydaje mi się, wyjaśnić tymi subiektywnymi przyczynami. To musi być zmienione - powiedział.

Zwrócił uwagę, że w listopadzie minie dwa lata, od kiedy PiS objęło władzę. - Będzie związana z tym ocena. Ta ocena to w wielkiej mierze będzie ocena z realizacji tego niezwykle ważnego, potrzebnego społecznie programu. Ludzie tego po prostu chcą. (...) Wiem, że to jest wielkie oczekiwanie milionów ludzi - podkreślił prezes PiS.

- My to musimy zrobić. To jest apel do pana ministra infrastruktury. To musi być zrobione. To musi ruszyć, tu trzeba połączyć siły - dodał.

Minister odpowiada

Pytany o te uwagi Adamczyk odpowiedział w poniedziałek, że "pewne utrudnienia wpływają na proces legislacyjny". Ale, dodał, "na tym etapie, na którym jesteśmy, już te przeszkody się nie pojawiają".

- Na najbliższym posiedzeniu rządu mam nadzieję będzie rozpatrywany projekt ustawy, rdzeń tego programu, i będzie, mam nadzieję, skierowany do Sejmu. Tam (odbędzie się) debata, Sejm przyjmie ustawę i przechodzimy do części realizacyjnej w segmencie budowy mieszkań – zapowiedział minister.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chwali się, że łącznie w przygotowaniu jest ponad 10 tys. mieszkań. Zdaniem Mirosława Barszcza, prezesa BGK Nieruchomości, który zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu, po trzech kwartałach osiągnięto liczbę mieszkań w przygotowaniu trzykrotnie przewyższającą potencjał największych polskich deweloperów.

- To inwestycje o łącznej wartości powyżej 2 miliardów złotych, będące impulsem prorozwojowym dla polskiej gospodarki - podkreślił Barszcz.

O inwestycji w Gdyni Barszcz powiedział, że "jest to jedno z kilkudziesięciu rozpoczęć realizacji inwestycji w najbliższych miesiącach". Dodał, że w "ciągu najbliższych tygodni będzie podpisanych kilkadziesiąt umów inwestycyjnych".

Wiceminister infrastruktury i budownictwa, Kazimierz Smoliński podczas uroczystości wyraził nadzieję, że w niedługim czasie także w Pelplinie i w Starogardzie Gdańskim inwestycje w ramach Mieszkania Plus będą na etapie "wbicia łopaty".

O Mieszkaniu Plus

Celem programu jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych zarówno dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, jak i tych, których dochody pozwalają na systematyczne oszczędzanie na cele mieszkaniowe.

Jak informuje resort infrastruktury i budownictwa na swojej stronie internetowej, program ma również za zadanie "zwiększyć możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i poprawić stan techniczny zasobów mieszkaniowych".

Jaki czynsz?

Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 złotych za metr kwadratowy.

Prawo ubiegania się o najem mają wszyscy obywatele, ale w programie będą preferowane rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach.

Konkurs na dom

Realizacji dostępnych cenowo inwestycji mieszkaniowych służy m.in. konkurs architektoniczny na modelowy dom dla programu Mieszkanie Plus. Do konkursu zgłoszonych zostało 75 prac, z tego 12 zostało wyłonionych do drugiego etapu. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września.

W sobotę członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński poinformował, że w ramach programu Mieszkanie Plus jest już blisko milion metrów kwadratowych powierzchni działek. BGKN zakłada, że na koniec 2017 r. w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie będzie 10 tys. lokali.

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuterstock

Pozostałe wiadomości

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Eksperci nie są zgodni co do tego, jak powinien zostać zrealizowany komponent kolejowy planowany w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcji "piasty i szprych" broni między innymi jej twórca Patryk Wild. Przeciwnego zdania jest Piotr Rachwalski, ekspert w zakresie transportu publicznego, który wskazuje głównie na potrzebę budowy "igreka".

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Źródło:
PAP

PGNiG, jako spółka Skarbu Państwa, nawet rozumiejąc specyfikę działań rynkowych, powinna brać na cel ochronę interesów odbiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W ten sposób odniósł się do sytuacji Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, której sprawę wysokich rachunków za gaz opisaliśmy. Wiceszef MKiŚ przekazał też, że rząd chce zamrozić cenę błękitnego paliwa dla małych i średnich firm.

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Jedna z najbardziej niezwykłych kolekcji monet trafi na sprzedaż. Owiana mgłą tajemnicy, bowiem niewiele osób miało do niej dostęp, a potomkowie duńskiego przedsiębiorcy, który kolekcję stworzył, musieli czekać ponad 100 lat, by móc nią dysponować. Teraz mogą wzbogacić się o dziesiątki milionów dolarów.

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. To jeden z wyjątków przewidzianych w ustawie.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

W Chile skrócono tydzień pracy z 45 do 44 godzin. To pierwszy etap rozłożonego na pięć lat procesu mającego ostatecznie doprowadzić do 40-godzinnego tygodnia pracy w 2028 roku – podał wydawany w Santiago dziennik "La Tercera".

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO Bank Polski zwraca uwagę na fałszywe wiadomości, w których oszuści podszywają się pod tę instytucję. Nie należy otwierać załącznika, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem - przestrzega bank.

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP