Rekordowy rok dla polskiego rynku nieruchomości. Jesteśmy liderem w regionie

ShutterstockZdecydowanie największa podaż powierzchni biurowej jest w Warszawie

Rynek nieruchomości w Polsce cieszy się nieustającym zainteresowaniem inwestorów - wynika z corocznego raportu firmy doradczej EY. Przyciągają ich niskie koszty kredytów, atrakcyjne stopy kapitalizacji, dojrzały i bezpieczny rynek oraz rozwijająca się gospodarka. Ogromne znaczenie mają także: stały rozwój infrastruktury, wpływ nowych technologii i rozwój e-commerce oraz centrów usług dla biznesu. Wszystko to złożyło się na rekordową wartość transakcji w 2015 roku, która przekroczyła 4 mld euro, lokując po raz kolejny Polskę na pozycji lidera regionu Europy Środkowej.

EY wskazuje, że 2015 rok był rekordowy, jeśli chodzi o aktywność najemców. W sumie wynajęto 1,5 mln m. kw. powierzchni biurowej. Do użytku oddano 643 tys. m. kw. Biorąc pod uwagę liczbę rozpoczętych inwestycji, w kolejnych latach trend wzrostowy powinien być kontynuowany. W 2016 roku najwięcej projektów będzie realizowanych w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu. Zdecydowanie największa podaż powierzchni biurowej jest w Warszawie. Na koniec 2015 roku wynosiła 4,6 mln m. kw. Szacuje się, że w 2016 roku zostanie oddanych kolejnych 400 tys. m. kw. Biura bez najemców stanowią w stolicy 12,3 proc. Według prognoz, w najbliższych latach ten odsetek będzie rósł, ponieważ starszym budynkom coraz trudniej będzie konkurować z nowymi inwestycjami.

Handel w rozkwicie

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na rynku magazynów, gdzie poziom pustostanów jest rekordowo niski i wynosi zaledwie 4,6 proc. Ogromny popyt i zainteresowanie inwestorów wynika między innymi z dynamicznego rozwoju sektora e-commerce. W ubiegłym roku oddano do użytku 980 tys. m. kw. magazynów – nieco mniej niż w 2014 roku. Na krajowej mapie inwestycji na znaczeniu zyskują przede wszystkim Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz oraz Opole. Według raportu EY w 2015 roku oddano do użytku 500 tys. m. kw. nowoczesnej powierzchni handlowej - to o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Największe oddane inwestycje to: SuperSam w Katowicach, Sukcesja w Łodzi, Zielone Arkady w Bydgoszczy, Tarasy Zamkowe w Lublinie, Galeria Neptun w Starogardzie Szczecińskim i Galeria Galena w Jaworznie. Duże zainteresowanie zarówno lokalnych jak i zagranicznych inwestorów na tym rynku zapowiada budowę kolejnych centrów handlowych. Obecnie ponad 560 tys. m. kw. jest w budowie. Większość zostanie oddana do użytku w 2016 i 2017 roku.

Więcej turystów

Sektor hotelowy w Polsce także rozwija się dynamicznie, przede wszystkim za sprawą rosnącej liczby turystów odwiedzających nasz kraj. Ważną rolę odgrywają również powstające w wielu miastach kolejne centra usług wspólnych. Według danych GUS, liczba skategoryzowanych hoteli w Polsce przekroczyła 2300 obiektów. Zaledwie 13 proc. to hotele należące do sieci. Miniony rok był rekordowy na rynku mieszkaniowym. Sprzedano 20 proc. więcej lokali niż w 2014 roku. Według danych GUS, także liczba budów rozpoczętych przez deweloperów była najwyższa w historii i wyniosła prawie 86,5 tys. mieszkań.

- To, co sprzyja rozwojowi tego rynku, to niskie, stabilne stopy procentowe, coraz szersza oferta mieszkań, ugruntowana pozycja deweloperów, a także program wspierania rynku mieszkaniowego "Mieszkanie dla młodych". We wrześniu ubiegłego roku włączono do programu rynek wtórny a także zmieniono warunki dla większych rodzin, co znacząco zwiększyło zainteresowanie projektem. Będzie on kontynuowany do 2018 roku. Nie bez znaczenia pozostaje dynamiczny rozwój centrów usług wspólnych. Obecnie jest ich ponad 700 - przede wszystkim w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście - mówi Katarzyna Lubaś, ekspert EY.

Zobacz apartament za 85 mln dolarów:

Apartament za 85 mln dolarów
Apartament za 85 mln dolarówTVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości