Jakie domy budują sobie Polacy? Do 200 m2 i z gotowego projektu

sxc.huBudowa statystycznego domu wiąże się z wydatkiem rzędu 430 000 złotych

430 tys. złotych - tyle średnio kosztowała budowa domu w Polsce w ub.r. - wynika z raportu Oferteo.pl.

- Już po raz trzeci badamy szczegółowo preferencje budowlane Polaków – mówi Karol Grygiel, z Oferteo.pl. Źródłem danych są zapytania ofertowe złożone w serwisie w 2014 roku i ankiety przeprowadzone wśród osób, które realizują, bądź ukończyły budowę domu, a także wśród firm budowlanych.

Jesteśmy zgodni?

Z analizy wynika, że Polacy najchętniej kupują gotowy projekt domu (63,1 proc.). - Porównanie do poprzednich dwóch lat pokazuje, że tendencja do kupowania gotowych projektów utrzymuje się na podobnym poziomie – stwierdza Grygiel.

Projekt stosunkowo rzadko zakłada budowę domu większego niż 200 metrów.

Jak pokazuje badanie, Polacy chcieliby mieszkać w domu o powierzchni użytkowej 126-150 metrów kwadratowych (28,7 proc.) lub nieco mniejszym 101-125 metrów kwadratowych (22 proc.).

Z roku na rok nie zmieniają się preferencje Polaków w zakresie podpiwniczania domów. Na budowę piwnicy w roku 2014 decydował się tylko co 9. inwestor (11 proc.).

Polacy w zdecydowanej większości samodzielnie koordynują prace budowlane, bowiem aż 3⁄4 inwestorów deklaruje budowę domu systemem gospodarczym. Co piąty budujący (22 proc.) zatrudnił generalnego wykonawcę – firmę, która zajmuje się całością budowy.

Jak wynika z analizy, co trzeci zleceniodawca (33,4 proc.) poszukuje ofert firm, które wybudują dom do stanu surowego zamkniętego – a więc z oknami i dachem. Co czwarty inwestor (23,3 proc.) chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego (bez drzwi i bez okien). Podobna część inwestorów (21,2 proc.) jest zainteresowana budową do stanu deweloperskiego, a kilka procent mniej (18,1 proc.) do stanu „pod klucz” zakładającego całkowite wykończenie budynku mieszkalnego.

Gdzie najtaniej?

Średni koszt budowy 1m2 powierzchni użytkowej równy 2767 zł różni się w poszczególnych województwach.

złotówki pieniądze złoty sto złotych 100shutterstock.com

Najtaniej, bo już za ok. 2556 zł/m2 budować w województwie świętokrzyskim. Szacunkowo najdrożej (2986 zł) trzeba zapłacić za budowę metra kwadratowego domu w województwie wielkopolskim.

Dużą część kosztów budowy stanowią materiały budowlane – zgodnie z wyceną firmy SEKOCENBUD stanowią one 59,7 proc. Robocizna stanowi niemal 1/5 kosztów (19,9 proc.), a koszty pośrednie, np. transportu to 14,4 proc. Stosunkowo małym kosztem jest wynajem i eksploatacja sprzętu (2,1 proc.). Deklarowany zysk inwestora wykonującego całość prac to 3,9 proc. całej inwestycji.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród budujących domy na terenach wiejskich, średnia cena 1 metra kwadratowego działki budowlanej to 80 złotych. W małych i średnich miastach cena jednostkowa takiej samej powierzchni jest zbliżona i wynosi odpowiednio 116 zł i 119 zł/m2 złotych, a w wielkim mieście 310 zł, co stanowi niemal czterokrotnie większą kwotę niż w przypadku terenów wiejskich.

Mazowsze liderem

W 2014 roku najwięcej inwestycji planowano zlecić na terenie województwa mazowieckiego (14,1 proc.), śląskiego (13,6 proc.) oraz dolnośląskiego (11,2 proc.). Najmniej domów buduje się na terenie województwa podlaskiego, świętokrzyskiego i opolskiego.

Raport potwierdza poprawę nastrojów wśród osób chcących rozpocząć budowę domu, po przegłosowaniu przez Senat nowelizacji ustawy Prawo budowlane, która znosi konieczność uzyskiwania pozwolenia na budowę. Zdaniem ekspertów nowelizacja prawa usprawni i przyspieszy rozpoczynanie prac przez inwestorów, co może przyczynić się do stałego wzrostu liczby podejmowanych inwestycji budowlanych.

Czy urząd skarbowy może zmienić wysokość podatku od nieruchomości w ciągu roku? Wyjaśnia Paweł Blajer
Czy urząd skarbowy może zmienić wysokość podatku od nieruchomości w ciągu roku? Wyjaśnia Paweł Blajer TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości