Budowa domów ma być łatwiejsza. Jest podpis prezydenta

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Adam Glapiński o podwyżce stóp procentowych
Adam Glapiński o podwyżce stóp procentowychNBP
wideo 2/4
NBPAdam Glapiński o podwyżce stóp procentowych

Nowe przepisy Prawa budowlanego mają umożliwić budowę domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.

Chodzi o ustawę z dnia 17 września 2021 roku o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Prezydent złożył podpis pod tą ustawą w piątek, 29 października.

"Dzięki tym przepisom budowa domów mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie zdecydowanie łatwiejsza. To jedna z dziesięciu kluczowych regulacji zawartych w rządowym programie Polski Ład" - wskazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Ustawa wejdzie w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia. Na razie nie opublikowano ustawy w Dzienniku Ustaw RP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Prawo budowlane - budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia

Po wejściu w życie nowych przepisów budowa wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2, nie będzie wymagała pozwolenia na budowę, tylko zgłoszenia. "Na maksymalnie dwóch kondygnacjach może być nawet ponad 100 m2 powierzchni użytkowej" - zwrócił uwagę resort.

Co ważne, budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. W takim przypadku nie będzie konieczności zatrudnienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

"To uproszczona procedura dla polskich rodzin budowy własnego domu. Za te same pieniądze, za które można by było kupić kawalerkę w dużym mieście, będą mogli w prostej procedurze wybudować własny dom" - ocenił, cytowany w komunikacie, wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Do zgłoszenia budowy inwestor będzie zobowiązany dołączyć oświadczenie, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej. W ustawie wprowadzono uproszczenie polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. "To oznacza, że do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia" - wyjaśniło MRiT.

Inwestor będzie zobowiązany złożyć oświadczenia o tym, że: planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych; przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy oraz dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo inwestycji. Ustawa określa także dopuszczalną gęstość zabudowy, wskazując iż liczba tych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki.

Ministerstwo poinformowało, że w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m2 ma być wydawana w ciągu 21 dni. "Ustawa nie spowoduje chaosu przestrzennego, nowa ustawa nie zmienia dotychczasowych regulacji w zakresie planu zagospodarowania przestrzennego" - wskazano.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości