TVN24 Biznes | Nieruchomości

Ofertowe ceny mieszkań w górę. Rekordy w 11 miastach

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Samcik o cenach mieszkań
Samcik o cenach mieszkańTVN24
wideo 2/5
TVN24Samcik o cenach mieszkań

Ofertowe ceny mieszkań ustanawiają nowe rekordy. W lipcu w 11 z 17 badanych miast mediany cen za metr kwadratowy osiągnęły najwyższy poziom w historii - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. W Warszawie i Gdańsku zbliżają się do odpowiednio 12 tysięcy i 10 tysięcy złotych.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w ostatnim czasie na rynku nieruchomości trwa boom. W ciągu trzech miesięcy ceny w badanych miastach wzrosły średnio o 4,5 proc. "Najgoręcej było w Łodzi, gdzie podskoczyły aż o 10 proc., a także w Białymstoku (9 proc.) i Gdyni (8 proc.)" - czytamy. Niewielkie spadki o 1 procent zanotowano w tym czasie w Bydgoszczy i Katowicach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Mieszkania na sprzedaż - ceny

Porównano również zmiany w dłuższym okresie. "Przed rokiem mieliśmy wiele pandemicznych ograniczeń, które zakłócały działanie tego rynku. Postanowiliśmy więc zaprezentować, jak zmieniły się ceny w ciągu 2 lat, czyli od lipca 2019 roku" - wyjaśnili autorzy raportu.

W tym okresie największe wzrosty zaobserwowano w Sosnowcu - o 41 proc., Radomiu - 35 proc. i Łodzi - 29 proc. Najmniejsze zmiany pojawiły się w Bydgoszczy - o 12 proc., Poznaniu - 15 proc. i Gdańsku - 17 proc. i Katowicach - 17 proc. Dla wszystkich badanych miast przeciętny 2-letni wzrost wyniósł 24 proc.

Najwyższe ofertowe ceny mieszkań obserwujemy w Warszawie. Mediana cen za m kw. w lipcu 2021 roku wynosiła 11 806 zł. Na drugim miejscu jest Kraków - 10 286 zł, a podium zamyka Gdańsk z medianą na poziomie 9901 zł. Ponadto w Gdyni i Wrocławiu przeciętne stawki w ofertach sprzedaży przekroczyły już 9000 zł za m kw.

Expander

Podane wyżej ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 31 962 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w lipcu 2021 roku. Pod uwagę były brane ogłoszenia unikatowe, a więc po usunięcia duplikatów dotyczących tego samego mieszkania.

Stopy procentowe w Polsce

Zdaniem autorów raportu duże wzrosty, jakie obserwowaliśmy w ostatnim czasie, mogą przyciągnąć kolejnych chętnych do zakupu nieruchomości, którzy będą chcieli szybko uzyskać wysokie zyski.

"Warto jednak pamiętać, że wyniki z przeszłości nie dają gwarancji, że tak samo będzie w przyszłości. Coraz bardziej prawdopodobne stają się podwyżki stóp procentowych, które mogą zdecydowanie spowolnić wzrosty cen, a w dłuższym okresie nawet doprowadzić do ich spadku. Im mocniej ceny wzrosną, tym większe będzie ryzyko spadku w przyszłości" - zwrócili uwagę.

Stopy procentowe w Polsce są obecnie na najniższym w historii poziomie. W ubiegłym roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżała stopy procentowe: 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja. RPP ostatnio podniosła stopy procentowe 10 maja 2012 roku.

Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP ma się odbyć 8 września.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości