Murowane, na wsi i na kredyt. Takie domy budują sobie Polacy

Oferteo.pl już po raz czwarty zbadał preferencje budowlane Polaków

Średni, murowany dom na wsi, za mniej niż pół miliona, zbudowany na kredyt - to spełnienie marzeń przeciętnego Polaka - wynika z badania Oferteo.pl. Pokazuje ono, że większość trendów trzyma się mocno od lat, a nowinki są jeszcze mało popularne.

Oferteo.pl, serwis łączący osoby poszukujące produktów i usług wraz z ich dostawcami, już po raz czwarty zbadał preferencje budowlane Polaków. Z zebranych danych wynika, że niektóre tendencje, takie jak preferowana powierzchnia domów czy wybór materiałów, utrzymują się na niezmiennym poziomie od kilku lat. Nowoczesne rozwiązania, w tym te ekologiczne, choć obecne na rynku, na razie są stosowane bardzo zachowawczo.

Wymarzony dom

Dane Oferteo.pl wskazują, że w 2015 Polacy najchętniej budowali domy o powierzchni od 126 do 150 m2 (29 proc.), co daje wynik niemal identyczny, jak w roku 2014. Niewiele mniej, bo aż 21 proc. domów miało nieco mniejszą powierzchnię - od 101 do 125 m2. Polacy stosunkowo rzadko decydowali się na dom większy niż 200-metrowy.

W porównaniu z rokiem 2014 nic nie zmieniło się w kwestii lokalizacji: nadal najwięcej domów powstaje na terenach wiejskich (57 proc.) oraz w średnich miastach (14 proc.). W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców domy najwyraźniej przegrywają z mieszkaniami: na inwestycję w dom w mieście zdecydowało się zaledwie 6 proc. ankietowanych.

Co ciekawe, jako najczęstszy powód budowy własnego domu badani przez Oferteo.pl podają… spełnienie marzeń (28 proc.). Nie bez znaczenia są też potrzeba zwiększenia przestrzeni mieszkalnej (16 proc.) i chęć posiadania ogrodu (14 proc.), jednak powiększenie rodziny jest dopiero na piątym miejscu (8 proc.). Chęć wyprowadzenia się z miasta na wieś motywowała aż 13 proc. ankietowanych przez Oferteo.pl, choć tylko dla 6 proc. ceny mieszkań były za wysokie.

Kto buduje, gdzie i za ile?

Budowę własnego domu rozpoczynają najczęściej osoby w wieku od 30 do 40 lat (47 proc.), choć prawie jedna czwarta decyduje się na ten krok mocno po czterdziestce. Sporo jest też tych, którzy budowę własnego domu zaczynają dość wcześnie (25-30 lat - 13 proc.).

- Te dane wyraźnie pokazują, że statystyczny Polak buduje dom z myślą o zamieszkaniu w nim z rodziną. Ponadto, działa zachowawczo: decyzję o budowie domu podejmuje zazwyczaj dopiero po osiągnięciu ustabilizowanej sytuacji finansowej, która pozwala mu na realizację tego przedsięwzięcia - mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.

Wiek inwestorów w momencie rozpoczęcia budowyOferteo.pl

- Z kolei najmłodsze osoby, które decydują się na budowę domu, mieszkają raczej na wsi, gdzie budowa własnego domu jest naturalnym procesem usamodzielniania się po założeniu rodziny - dodaje.

Najwięcej domów powstaje niezmiennie w województwach: mazowieckim (14 proc.), śląskim (14 proc.), dolnośląskim (11 proc.) i małopolskim (10 proc.), zaś najmniej w świętokrzyskim, podlaskim i opolskim (po 2 proc.), co odzwierciedla tendencje demograficzne Polski. Tylko 1 proc. respondentów Oferteo.pl zdecydowało się na budowę domu zagranicą.

Największą popularnością cieszą się działki do 20 arów. 41 proc. respondentów wybudowało swój dom na działce od 10 do 20 arów, jednak nieomal tyle samo (38 proc.) zdecydowało się na działkę nieco mniejszą, w przedziale od 5 do 10 arów. Na większe działki zdecydowało się już mniej osób - tylko 10 proc. wybrało działkę powyżej 20 arów, a znikomy procent ponad 30-, 40- i 50-arowe (odpowiednio 3, 2 i 4 proc.). Z kolei najmniejsze działki, do 5 arów, wybrało jedynie 3 proc. ankietowanych.

Całkowity koszty budowy domu najczęściej szacowano na 300-400 tys. (29 proc.), ale dość często planowano zarówno nieco tańsze inwestycje (100-300 tys., 22 proc.), jak i nieco droższe (400-500 tys.). Co ciekawe, prawie jedna piąta inwestorów była skłonna wydać na budowę powyżej pół miliona złotych (19 proc.), jednak na wydatek ponad miliona gotowych było już tylko 3 proc. respondentów.

Ponad połowa badanych przez Oferteo.pl (60 proc.) musiała skorzystać z kredytu bankowego, by sfinansować inwestycję. Co więcej, w przeważającej liczbie inwestycji koszt ostateczny okazał się wyższy niż zakładano.

Realny koszt budowy domu do stanu końcowegoOferteo.pl

Najwięcej inwestorów, aż 31 proc., podsumowało całkowite koszty budowy na 300-400 tys., jednak spora grupa musiała wydać na własny dom więcej, aż do pół miliona (23 proc.), a nawet ponad pół miliona złotych (25 proc.).

- Dzieje się tak ponieważ, po pierwsze, niewielu inwestorów indywidualnych robi profesjonalny kosztorys przed przystąpieniem do budowy. Ich szacunki są bardzo orientacyjne, oparte na wycenach z gotowego projektu lub opinii znajomych - wskazuje Karol Grygiel. - Po drugie, większość inwestorów buduje systemem gospodarczym, zatrudniając różne ekipy, które wyceniają swoje usługi przed przystąpieniem do prac, a często nawet po. Po trzecie, ludzie raczej nie mają szczegółowych projektów wnętrz i ich kosztorysów - dopiero w trackie budowy decydują, jakie materiały zostaną zastosowane - mówi członek zarządu Oferteo.pl

Jednak choć przeciętny inwestor musiał w 2015 r. sięgnąć do kieszeni głębiej niż planował, prawie co piąty respondent Oferteo.pl (18 proc.) nie przekroczył kwoty 300 tys. zł. W czym tkwi sekret oszczędności? - Najniższy zaobserwowany przez nas pułap kosztów osiągnęli naszym zdaniem ci inwestorzy, którzy zdecydowali się na prostą konstrukcję domu i niewielki metraż. W obniżeniu kosztów ogromny udział miał też przeważający wkład pracy własnej i pomoc rodziny, a także fakt otrzymania działki, bez konieczności inwestowania w ziemię - mówi Grygiel.

Własnoręcznie, ale nie bez problemów

Najwięcej, bo aż 33 proc. ankietowanych inwestorów zamówiło wykonanie domu w stanie surowym zamkniętym, a nieco mniejszej liczbie respondentów (25 proc.) zależało na stanie surowym otwartym. Stan deweloperski domu oferowanego przez wykonawcę wybrało 22 proc. procent ankietowanych, a budowę "pod klucz" 17 proc. badanych.

Powierzchnie działekOferteo.pl

Murowany i bez piwnicy

Choć z roku na rok stale wzrasta zainteresowanie inwestorów lekkimi technologiami, badania Oferteo.pl od lat potwierdzają przywiązanie Polaków do tradycyjnych rozwiązań. W roku 2015 niezmiennie najczęściej stosowaną technologią wśród ankietowanych była technologia tradycyjna, wybrało ją 80 proc. ankietowanych, w tym - 38 proc. zdecydowało się na pustak ceramiczny Porotherm, 25 proc. na bloczek komórkowy Ytong, a 17 proc. na inny materiał tradycyjny. Technologią szkieletową czy kanadyjską było zainteresowanych 11 proc. badanych.

Zazwyczaj są to domy parterowe z poddaszem użytkowym - taki typ wymarzyło sobie 69,8 proc. ankietowanych. 18,6 proc. inwestorów planuje natomiast wznosić dom parterowy, ale już bez poddasza.

Z roku na rok nie zmieniają się preferencje Polaków w zakresie podpiwniczania domów. Na budowę piwnicy w roku 2015 decydował się zaledwie co 10 inwestor.

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 16 tys. zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2015 roku przez osoby zamierzające zlecić budowę domu, jak również z analizy pogłębionych wywiadów ankietowych przeprowadzonych na grupie ponad 200 respondentów budujących dom.

Kiedy nie musimy płacić podatku przy sprzedaży nieruchomości?

Kiedy nie musimy płacić podatku przy sprzedaży nieruchomości?
Kiedy nie musimy płacić podatku przy sprzedaży nieruchomości?

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości