Coraz więcej Polaków inwestuje w grunty! Przeczytaj raport: Nieruchomości gruntowe w Polsce

mat. prasowe

W ostatnim czasie obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania działkami. Wzrost cen widoczny jest we wszystkich kategoriach, ale skok cen gruntów jest najwyższy i nasila się. 

To nie tylko wynik pandemii, gdyż słupki od lat rosną w górę. Pandemia uwydatniła ten trend sprawiając, że coraz więcej Polaków inwestuje w grunty. Adam Parzusiński, ekspert nieruchomości gruntowych z Hectares Management, przygotował raport "Nieruchomości gruntowe w Polsce", w którym zagregował najważniejszą i najbardziej aktualną wiedzę na temat stanu polskiej branży nieruchomości gruntowych. Przedstawia w nim nie tylko bieżące trendy, dane, ale także komentarze ekspertów, których zaprosił do współpracy przy publikacji raportu.

Pobierz bezpłatnie RAPORT: LINK https://tiny.pl/9wj3p

Co na temat gruntów mówią eksperci rynku nieruchomości?

„Grunty są jak ogry - mają wiele warstw. Są potencjałem a nie gotowym produktem jak dom. Jest wiele zmiennych, które mogą zdecydować o rzeczywistym zaspokojeniu potrzeby, dla której zostały zakupione. Z kolei liczba aspektów do weryfikacji działek, wymaga od pośrednika o wiele bardziej specjalistycznej wiedzy niż w przypadku innego typu nieruchomości" – mówi Katarzyna Czerwiak współwłaścicielka biura nieruchomości z Krakowa GRUPA PRO, Liderka w branży nieruchomości, Pośrednik Roku 2020 według rankingu Otodom 2020 - która swoim komentarzem jednocześnie podkreśla ważną rolę pośrednika w obrocie nieruchomościami w transakcjach gruntowych.

Z kolei Adam Jasiński, właściciel biura AJ Nieruchomości z Poznania zauważa, że:

„Wysokie zainteresowanie gruntów rolnych w Wielkopolsce i ogólnie w Polsce jest w ogromnym stopniu spowodowane efektem zakupów o charakterze inwestycyjnym. Analizując ceny tego rodzaju gruntów w Polsce, tereny zlokalizowane w Wielkopolsce są od wielu lat najdroższe. Przyczyną tego stanu upatruje przede wszystkim w wysoko rozwiniętej gospodarce rolnej, która dorównuje standardom europejskim. Styl uprawy, wysoka produktywność i jakość płodów jest od lat na bardzo wysokim poziomie w porównaniu do innych regionów w Polsce, a dzięki temu gospodarstwa rolne, gruntu są najdrożej wyceniane w naszym kraju.”

Czy rosnące ceny działek powstrzymają Polaków przed inwestycjami? Możemy się raczej spodziewać, że już w przyszłym roku popyt na zakup gruntów pod inwestycje mieszkaniowe wzrośnie. Ostatecznie zakup nieruchomości gruntowych to bezpieczna lokata pieniędzy i ich ochrona przed inflacją. Informacje te potwierdza Paweł Podbielski właściciel biura nieruchomości White Wood z Trójmiasta:

“Rosnące zainteresowanie gruntami na pewno nie wyhamuje. Dla indywidualnych klientów jest to dobra inwestycja na ulokowanie oszczędności. Dla inwestorów to wyścig by kupić jak najwięcej ziem pod przyszłe inwestycje. A gruntów jest coraz mniej".

Gruntów nie przybywa, a zainteresowanie nimi rośnie. Co więcej, utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na mieszkania, sprawia, że ceny gruntów pod zabudowę rosną. Jeśli chcecie dobrze zainwestować swoje środki i nie przepłacić, lecz brakuje Wam informacji, sięgnijcie po pełny raport "Nieruchomości gruntowe w Polsce".

Pobierz bezpłatnie RAPORT: LINK https://tiny.pl/9wj3p

mat. prasowe

Wielki boom na działki budowlane! Zainteresowanie gruntami w Polsce rośnie

Polacy inwestują w nieruchomości, choć ich ceny stale rosną. Raport Hectares Management "Nieruchomości gruntowe w Polsce" zauważa, że porównując ceny z ostatnich trzech lat rok do roku widzimy, że największy wzrost ceny, bo aż o 36,36 proc., odnotowano w woj. wielkopolskim. Na podium również jest woj. podlaskie z wynikiem 35,42 proc. oraz lubuskie 25 proc.. Komentarz ekspercki Jarosława Krawczyka, eksperta z Otodom, który wziął udział w tworzeniu raportu również wskazuje, że:

"Wzrost cen widoczny jest również w innych segmentach np. mieszkania na rynku pierwotnym wzrosły o 7,6 proc. a na rynku wtórnym o 5 proc. w ogłoszeniach. Jednak ceny w kategorii gruntów nie mają sobie równych i wciąż mają tendencję wzrostową. To, co jest najciekawsze dla mnie to to, że działki bardzo szybko drożeją właściwie we wszystkich województwach, a jeszcze szybciej - w dużych miastach. I jeśli mówimy o wzroście cen mieszkań o kilka kilkanaście procent w ciągu roku, to działki drożeją o kilkadziesiąt procent. I to prawdopodobnie jest efekt pragnienia "domu z ogrodem", jaki pojawił się w pandemii. Domy są bardzo drogie, więc wiele osób planuje budowę (która też tania nie jest)".

Jak wynika z danych KOWR tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi pozostało niezagospodarowanych. Nie jest to duża ilość, zważywszy na to, że deweloperzy uzupełniają swoje banki ziemi, a i inwestorzy indywidualni coraz częściej i chętniej sięgają po tę formę zabezpieczenia swoich środków.

Kupno działki pod przyszłe przedsięwzięcia cieszy się dużym zainteresowaniem, co zauważa Alicja Palińska z działu analiz serwisu Nieruchomosci-online.pl:

„Obserwując liczbę kontaktów z ogłoszeniodawcami na portalu Nieruchomosci-online.pl, można powiedzieć, że segment działek charakteryzuje się największym zainteresowaniem wśród poszukujących. To zainteresowanie nie słabnie od kwietnia 2020 r., a w II kwartale 2021 r. nawet przerosło te związane z mieszkaniami – ponad 85 proc. ankietowanych potwierdziło, że popyt na działki w ciągu ostatniego kwartału wzrósł. Według podobnej grupy (77 proc.), zainteresowanie zakupem własnej ziemi nie minie też w III kwartale. Przy jednoczesnym największym prognozowanym spadku podaży ofert z tego segmentu, może to skutkować dalszym wzrostem cen (prognozuje tak prawie 82 proc. pośredników).”

Z kolei Daria Rzepiela - ekspert ds. nieruchomości z GRUPA PARTNER Nieruchomości podsumowuje:

“W ostatnim roku moi Klienci oprócz inwestycji mieszkaniowych odważnie inwestują w nieruchomości gruntowe. Są to najczęściej inwestycje długoterminowe z myślą o zabezpieczeniu przyszłości swojej rodziny, ale również inwestycje krótkoterminowe w grunty z dużym potencjałem zysku w związku z rozwijającą się infrastrukturą i innych czynników. Coraz więcej osób dokonujących transakcji na rynku nieruchomości dywersyfikują swój portfel inwestycyjny - inwestując w grunty”

Ograniczony zasób gruntów, a także ich wysokie ceny motywują inwestorów do poszukiwania alternatywnych terenów z potencjałem. To często coraz trudniejsze grunty, które wymagają szeregu analiz, aby inwestycja się powiodła. Pytanie brzmi, czy to dobry moment na zakup gruntu?

Chcąc dowiedzieć się więcej o aktualnej sytuacji, trendach oraz możliwościach inwestycyjnych sięgnijcie po PEŁNY RAPORT: "Nieruchomości gruntowe w Polsce":

Pobierz bezpłatnie RAPORT: LINK https://tiny.pl/9wj3p

mat. prasowe

Źródło: Hectares Management marka należąca do GRUPA PARTNER Nieruchomości Spółk z o.o. to marka na rynku nieruchomości, która specjalizuje się w audytach Due Diligence nieruchomości gruntowych, pośrednictwem w sprzedaży i inwestowaniem w nieruchomości gruntowe w Polsce. Zajmujemy się zarządzaniem projektami, ryzykiem i zmianą oraz doradztwem prawnym przez wykwalifikowanych prawników i ekspertów ds. nieruchomości.

Więcej na temat usług i rozwiązań znajdziesz na stronie www.hectares.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości