"Mieszkanie dla Młodych" kończy się? Wkrótce zabraknie pieniędzy, ale rząd szykuje nowy program

Coraz mniej pieniędzy na "MdM"
Coraz mniej pieniędzy na "MdM"
TVN24 BiS
TVN24 BiSCoraz mniej pieniędzy na "MdM"

Kończą się pieniądze na program "Mieszkanie dla Młodych". W marcu okaże się, na jak długo wystarczy środków na ten rok. Według ekspertów pieniędzy może zabraknąć już w kwietniu. Przedstawiciele rządu informują, że wkrótce powstanie nowy program.

W lawinowym tempie topnieją środki finansowe na "Mieszkanie dla Młodych". Polacy, którzy liczą na dopłaty przy kupnie swojego pierwszego mieszkania mają czas tylko do kwietnia. Tak wynika z analiz ekspertów Lion's Banku oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ogromne zainteresowanie

Program zyskał na popularności, od kiedy młode osoby mogą uzyskać dopłatę także na używane mieszkanie. Odkąd w życie weszły nowe przepisy, dopłaty wzrosły ze średniego poziomu około 35 mln zł miesięcznie do ponad 110 mln zł miesięcznie.

Jak wynika ze styczniowych danych BGK. w puli dofinansowania na rok 2016 pozostało jeszcze ponad 320 mln zł. Oznacza to, że jeśli wysoki średni poziom wykorzystywania odpłat utrzyma się, to środki skończą się za trzy miesiące, czyli w kwietniu.

Nowelizacja

1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca programu "Mieszkanie dla Młodych". Dzięki niej dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego. Ponadto nowela zwiększyła dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci (20 proc. dla rodzin z dwójką dzieci oraz do 30 proc. dla rodzin z trójką lub więcej pociech). Zniesiono także limit wiekowy dla rodziców i osób samotnych wychowujących troje i więcej dzieci, którzy chcą wziąć udział w programie (do tej pory limit wynosił 35 lat). Złagodzone zostały także warunki otrzymywania kredytu - dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy", co ma duże znaczenie dla uzyskania zdolności kredytowej.

Nie będzie kontynuacji

W połowie stycznia wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu "Mieszkanie dla Młodych", który obowiązuje do końca 2018 r. Zapowiedział jednocześnie powstanie nowego programu. - Nie zakładaliśmy wydłużenia programu MdM - on jest przyjęty na określony czas (do końca 2018 r.). Natomiast, oczywiście, nie pozostawimy rodzin polskich bez możliwości pozyskiwania środków na własne mieszkania - powiedział.

Smoliński mówił także, że ministerstwo nie wyklucza powrotu do popularnych niegdyś ulg podatkowych - odliczania VAT za materiały budowlane.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości