"Wykręcanie rąk Gazpromowi skończyło się zakręceniem kurka"

Próba wykręcenia rąk Gazpromowi zakończyła się zerwaniem rosyjsko-ukraińskich negocjacji gazowychgazprom.com

Próba wykręcenia rąk Gazpromowi zakończyła się zerwaniem rosyjsko-ukraińskich negocjacji gazowych - podkreśla we wtorek "Niezawisimaja Gazieta", informując o poniedziałkowym odcięciu przez rosyjski koncern dostaw gazu dla Ukrainy.

Dziennik przekazuje, że nieustępliwość Kijowa w rozmowach z Moskwą rosyjscy eksperci tłumaczą naciskami ze strony Waszyngtonu, który - według nich - chce uzyskać kontrolę nad ukraińskimi gazociągami tranzytowymi i wzmocnić swój wpływ na zaopatrzenie Europy w surowce energetyczne.

- Gdyby nie wpływ Stanów Zjednoczonych, Unia Europejska i Rosja już dawno zmusiłyby Ukrainę do zajęcia konstruktywnego stanowiska i niezaostrzania konfliktu gazowego. Jednak gdy największy gracz na świecie jest zainteresowany zaostrzeniem sytuacji, to trudno jest wynegocjować porozumienie pokojowe - ocenił cytowany przez "NG" analityk Siergiej Prawosudow.

"Gra na nerwach"

Inny rosyjski ekspert Walerij Niestierow zauważył z kolei, że "Ukraina może zechcieć przez całe lato grać na nerwach rosyjskim eksporterom i europejskim konsumentom, nawet przy umiarkowanym powarkiwaniu ze strony Komisji Europejskiej". "Jest jednak wątpliwe, by Europejczycy na dłuższą metę chcieli pozostawać w takim stanie podwieszenia" - oznajmił Niestierow.

- Gdy chodzi o jedzenie, ogrzewanie i miejsca pracy od Europejczyków można oczekiwać twardszej postawy - dodał.

Ukraina myśli o Europie?

Natomiast analityk Aleksiej Griwacz, którego opinię przywołuje dziennik "Kommiersant", prognozuje, że Gazprom do końca będzie starał się oszczędzić problemów swoim europejskim odbiorcom, ale jeśli Ukraina zacznie podbierać gaz tranzytowy, prędzej czy później będzie musiał pójść na skrajne kroki.

Griwacz przypomniał, że w 2009 roku w odpowiedzi na bezprawne podbieranie przez Naftohaz surowca przeznaczonego dla odbiorców w Unii Europejskiej rosyjski koncern najpierw zmniejszył, a następnie całkowicie wstrzymał dostawy gazu do UE przez terytorium Ukrainy. Ekspert przypomniał też, że kosztowało to monopolistę 3 mld euro w postaci kar umownych; ogromnie ucierpiała też reputacja Gazpromu.

Co planuje Kijów?

Zdaniem Griwacza "obecnie Europa takie kroki ze strony rosyjskiego koncernu przyjmie inaczej". - Podczas trójstronnych rozmów UE zrozumiała, że Ukraina nie zamierza uwzględniać unijnych interesów i że dla rozwiązania kryzysu Bruksela powinna wywrzeć presję na Kijów, w tym za pośrednictwem Waszyngtonu - wyjaśnił analityk.

- Jeśli Ukraina zrozumie, że ryzykuje utratę poparcia Zachodu, to jej zachowanie natychmiast ulegnie zmianie - dodał.

South Stream

W ocenie eksperta "pewne aluzje idące w tym kierunku poczynił w poniedziałek komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger, który radykalnie zmienił stanowisko w sprawie rosyjskiego gazociągu South Stream omijającego Ukrainę". Griwacz wyjaśnił, że Oettinger zapowiedział, iż projekt może zyskać poparcie UE, jeśli jego uczestnicy usuną z niego wszystkie naruszenia unijnego prawa.

Analityk zaznaczył, że "nawet jeśli South Stream uzyska poparcie Komisji Europejskiej Gazprom będzie musiał mieć do czynienia z ukraińskim systemem przesyłu gazu co najmniej do 2018 roku", kiedy to do użytku ma być oddana trzecia nitka tego gazociągu.

Przedpłaty

Gazprom poinformował w poniedziałek o przejściu na system przedpłat w dostawach gazu na Ukrainę z powodu nieuregulowania w terminie przez stronę ukraińską długów za odebrany surowiec. Decyzja ta faktycznie oznacza zakręcenie Ukrainie kurka z gazem. Prezes Gazpromu Aleksiej Miller dał do zrozumienia, że w zaistniałej sytuacji liczy się z zakłóceniami w dostawach gazu do UE przez terytorium Ukrainy.

Gazprom poinformował też, że wystąpił do sądu arbitrażowego w Sztokholmie o wyegzekwowanie od ukraińskiego koncernu Naftohaz długu w wysokości prawie 4,5 mld dolarów za odebrany, ale nieopłacony gaz. Miller podkreślił, że Gazprom nie będzie uwzględniać przedpłat za gaz ze strony Naftohazu, dopóki ukraiński koncern nie ureguluje całości zadłużenia. Szef Gazpromu przekazał, że strona ukraińska nie zapłaciła za 11,5 mld metrów sześciennych odebranego paliwa.

Ze swej strony Komisja Europejska zadeklarowała chęć kontynuowania trójstronnych rozmów z Rosją i Ukrainą w sprawie kryzysu gazowego. Oettinger zapowiedział, że zbada możliwości kontynuowania negocjacji jeszcze w czerwcu. Negocjacje zakończyły się fiaskiem w nocy z niedzieli na poniedziałek w Kijowie po odrzuceniu przez Rosję oferty Ukrainy i kompromisowej propozycji KE. Wcześniej strona ukraińska odrzuciła wszystkie propozycje Rosji.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gazprom.com

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP