Od grudnia wchodzi w życie w całej Unii Europejskiej rewolucyjne rozporządzenie z 2011 r. regulujące m.in. kwestię etykiet na towarach - informuje "Dziennik Polski". Teraz staną się one czytelne i zawierać będą pełną informację o produkcie, jego składzie, wartości odżywczej, alergenach i kraju pochodzenia. Jednak nowe przepisy budzą obawy przedsiębiorców.
Dziś zdarza się, że "jogurt truskawkowy" ma 0,05 proc. truskawek, zaś "pasztet z indykiem" - zaledwie 0,02 proc. indyka. A dowiedzieć się o tym można z etykiety wielkości pocztowego znaczka. Wielkość najmniejszych czcionek stosowanych przez producentów to... 0,1 mm. Teraz nie wolno będzie użyć liter mniejszych niż 1,2 mm (na drobnych produktach - 0,9 mm).
Jogurt truskawkowy z 0,05 proc. truskawek
Organizacje konsumenckie cieszą się z tego rozporządzenia, ale niektórzy producenci mają obawy. Przede wszystkim strach przedsiębiorców budzi to, że akt prawny, który przyjdzie im wdrożyć, jest mocno rozbudowany - składa się z preambuły, 55 rozbudowanych artykułów i 15 szczegółowych załączników. W treści znajdziemy m.in. definicje licznych pojęć, w tym takich jak: "czytelność", "etykieta", "główne pole widzenia", "nazwa opisowa", a także "wytworzony nanomateriał".
Dla niektórych przedsiębiorców opakowanie to nawet 10 proc. ceny. W związku z tym, że niewielu przedsiębiorców wie, jak korzystać z nowego rozporządzenia, ich największe obawy budzą kary, jakie mogą nałożyć inspekcje. Co ciekawe, inspektorzy też nie wiedzą, jak powinny być zastosowane nowe przepisy. Przedsiębiorcy muszą wprowadzić nowe etykiety już dziś. Brak wiedzy w zakresie wdrożenia rozporządzenia, jak twierdzi część z nich, może doprowadzić do ich bankructwa - pisze dziennik.
Rozporządzenie dotyczące m.in. czcionki na etykietach ma obowiązywać od 13 grudnia 2014 roku. Do tego czasu przedsiębiorcy mają czas na wdrożenie nowych etykiet. Od 2016 roku wejdzie w życie kolejne rozporządzenie, zgodnie z którym na etykietach będzie trzeba podać wartość odżywczą.
Autor: pp / Źródło: PAP, Dziennik Polski
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu