Wakacje: żniwa producentów cyfrówek

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huCyfrówki praktycznie wyparły aparaty analogowe

Wakacje bez aparatu? Niemożliwe. Aparat bez miejsca na setki zdjęć? Dziś już nie do pomyślenia. Sprzedaż cyfrowych aparatów fotograficznych rośnie, i to w zawrotnym tempie.

Sprzedaż cyfrówek w Polsce wzrosła z 1,3 mln w zeszłym roku, do 2 mln w tym roku - podaje "Puls Biznesu". Według opracowania IDC (International Data Corporation) cytowanego przez gazetę, rynek aparatów cyfrowych wzrósł w roku 2007 na świecie do 131 mln sztuk. Jest to 24 proc. wzrost w porównaniu z 2006 rokiem.

Rośnie sprzedaż, ale nie zyski

Według szacunków w co piątym polskim gospodarstwie domowym znajduje się juz aparat cyfrowy. - Potencjał wzrostu jest w dalszym ciągu olbrzymi. Należy się spodziewać, że przez najbliższe lata tempo wzrostu sprzedaży się utrzyma - powiedział gazecie Krzysztof Sulowicz, kierujący BenQ Polska.

Jakub Pyłka z firmy Canon szacuje, że w zeszłym roku sprzedano w Polsce prawie 1,3 mln aparatów kompaktowych i ponad 100 tys. lustrzanek. - W tym roku oceniamy, że nasz rynek wchłonie ponad 1,5 mln kompaktów oraz 150 tys. lustrzanek. Niestety spadek cen sprawia, że ilościowy wzrost sprzedaży nie przekłada się na wzrost przychodów - podkreśla w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Wakacje w obiektywie

Wakacje są najgorętszym okresem dla firm fotograficznych. Poprzedzony przez majowe komunie, okazuje się istnym czasem żniw. - Wakacje to ważny dla nas okres, bowiem blisko 30 proc. urządzeń sprzedaje się od czerwca do sierpnia - przyznaje gazecie Magdalena Michalska-Szmidt z firmy Nikon Polska.

Mimo to rekordowym miesiącem jest grudzień - Niektórzy producenci oraz dilerzy realizują wtedy nawet do 20 proc. swoich rocznych dochodów - podkreśla Pyłka.

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu