W Poznaniu zbudują kolejne centrum handlowe. Za 290 mln euro

Najnowsze

www.lacina.plCałkowity koszt inwestycji wynosi 290 mln euro

Spółka Apsys, zajmująca się budową obiektów handlowych i ich zarządzaniem, podpisała umowę kredytową na 187 mln euro z konsorcjum banków, w tym m.in. z BGK. Kredyt przeznaczy na finansowanie budowy Centrum Handlowego "Łacina" w Poznaniu. Obiekt ma być otwarty w 2016 r.

Jak poinformował w czwartek BGK, spółka Apsys zawarła umowę kredytową z konsorcjum banków: BGK, ING Bankiem Śląskim i Berlin Hyp.

Kredyty

Łączna kwota kredytu inwestycyjnego udzielonego przez banki wynosi 187 mln euro. Dodatkowo spółka otrzymała kredyt na VAT w wysokości 42 mln zł. - Okres finansowania wynosi sześć lat. Udział Banku Gospodarstwa Krajowego w transakcji jest realizowany w ramach programu "Inwestycje Polskie" - poinformował BGK. Prezes BGK Dariusz Kacprzyk pytany o udział poszczególnych banków w finansowaniu tej inwestycji nie ujawnił konkretnych kwot. Zaznaczył jednak, że żaden bank uczestniczący w tym konsorcjum nie zainwestował mniej niż 50 mln euro.

Nowe miejsca pracy

Z informacji BGK wynika, że całkowity koszt inwestycji to 290 mln euro. Zatrudnienie ma tam znaleźć 3 tys. osób jeszcze w fazie budowy centrum oraz 3,5 tys. po jego otwarciu. - Zabezpieczenie finansowania uruchamia rozpoczęcie prac budowlanych centrum. Jego powierzchnia handlowa sięgnie 100 tys. metrów kwadratowych, z czego 80 procent już wstępnie wynajęto - podkreślił BGK. Wśród zainteresowanych najemców znalazły się takie marki jak: Carrefour, Leroy Merlin, Multikino, Van Graff, Inditex (m.in.: Zara, Bershka, Pull&Bear), H&M, C&A, LPP Group (m.in.: Reserved). Prezes Apsys Polska Fabrice Bansay ocenił, że otwarcie Centrum Handlowego "Łacina" powinno nastąpić w 2016 roku. Dodał, że położenie kamienia węgielnego pod inwestycję nastąpi już za kilka tygodni.

Znaczenie dla regionu

- Dołączyliśmy do konsorcjum finansującego to unikalne przedsięwzięcie, ponieważ wpisuje się ono w realizowany przez nasz bank program "Inwestycje Polskie". To rządowy program, który wspiera projekty mające pozytywny wpływ na gospodarkę i przyczyniające się do powstania nowych miejsc pracy. Ta inwestycja ma także ogromne znaczenie regionalne i lokalne, ponieważ pozwoli na rewitalizację ważnej części miasta Poznania - podkreślił prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Prezes BGK nie wykluczył finansowania przez bank podobnych projektów w przyszłości w ramach programu "Inwestycje Polskie". - Takie obiekty są w sferze naszego zainteresowania - powiedział. W poznańskim centrum handlowym znajdzie się m.in. 40 wielko- i średnio powierzchniowych sklepów, 220 butików, 40 restauracji i kawiarni oraz 3300 miejsc parkingowych.

Globalny operator

Apsys jest operatorem w branży centrów handlowych, w Polsce obecnym od 1996 r. Działa jako inwestor, deweloper, agent ds. najmu, menadżer projektu oraz zarządca nieruchomości. Świadczy kompleksowe usługi zarówno dla centrów należących do spółki, jak również tych pozostających jedynie pod jej zarządzaniem. Celem programu "Inwestycje Polskie" jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.lacina.pl