Stanom Zjednoczonym zależy na sukcesie wysiłków Europy dla uzdrowienia sytuacji finansowej i odnotowują już pierwsze postępy - oświadczył amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner po spotkaniu z premierem Włoch Mario Montim w czwartek w Mediolanie.
Geithner zapewnił też Montiego o poparciu Waszyngtonu dla jego starań na rzecz poprawy finansów publicznych we Włoszech.
- Oprócz pakietów oszczędnościowych przyjętych w Hiszpanii i Włoszech, liderzy UE działają na rzecz stworzenia dalszej integracji fiskalnej. To zobowiązujące wysiłki, wymagają czasu, ale podnoszą nas na duchu postępy dokonane w ostatnich tygodniach - stwierdził Geithner podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowie z włoskim premierem.
Dodał, że przywiózł wyrazy wsparcia dla Mario Montiego i całych Włoch w związku z podejmowanymi obecnie staraniami, które określił jako "bardzo mocny program reform ekonomicznych". Tak nazwał pakiet antykryzysowy, przyjęty przez gabinet, który dzięki oszczędnościom w wysokości 30 miliardów euro ma doprowadzić do równowagi w zadłużonych obecnie finansach publicznych w 2013 roku.
"Wielka wiarygodność"
Amerykański sekretarz skarbu podkreślił, że szef włoskiego rządu cieszy się "wielką wiarygodnością" zarówno w Europie, jak i na świecie. Wyraził przekonanie, że "Włochy będą mogły znów rozwijać się w przyszłości".
Monti poinformował, że rozmawiał z Geithnerem na temat rozpoczynającego się wieczorem szczytu Unii Europejskiej. - Dyskutowaliśmy o krokach na rzecz ściślejszej unii fiskalnej i ewentualnej modyfikacji traktatu unijnego i stworzeniu ochrony, by uspokoić strefę euro - powiedział Monti, który z amerykańskim sekretarzem skarbu widział się tuż przed wyjazdem do Brukseli.
Spotkanie z Montim było ostatnim podczas trzydniowego tourne Geithnera po Europie. Wcześniej rozmawiał m.in. z szefem EBC Mario Draghim, niemieckim ministrem finansów Wolfgangiem Schaeuble, hiszpańskim premierem Mariano Rajoyem i ministrem finansów Francji Francois Baroinem.
Źródło: PAP