Najnowsze

Toyota liderem, ale GM i VW depczą jej po piętach

Najnowsze

Toyota land cruiser trafi do polskich salonów w 2014 roku
www.toyota.plToyota planuje po raz pierwszy w historii sprzedać 10,1 milionów pojazdów

Toyota obroniła w 2013 roku tytuł największego na świecie producenta aut. Japończycy zapowiadają, że w tym roku planują sprzedać 10,1 milionów pojazdów. O pozycji lidera marzą też dwa inne koncerny, bo w ubiegłym roku General Motors sprzedał 9,7 mln aut, a trzeci co do wielkości Volkswagen 9,5 mln.

W czwartek, Toyota poinformowała, że w ubiegłym roku sprzedała 9,8 mln samochodów osobowych, czyli o dwa proc. więcej niż w 2012 r.

Toyota ogłosiła także, że w tym roku sprzedaż jej aut ma przekroczyć 10 mln sztuk. Przewiduje, że mimo spadku sprzedaży w Japonii, wzrośnie popyt na samochody za granicą, głównie w USA i Chinach.

Konkurencja nie śpi

Depczący jej po piętach General Motors sprzedał 9,7 mln aut, a trzeci co do wielkości Volkswagen 9,5 mln. GM i VW konsekwentnie zmniejszają dystans do lidera. Amerykański koncern odnotował w ubiegłym roku trzyprocentowy wzrost sprzedaży, a niemiecka marka pięcioprocentowy

Wzrosty w USA i Chinach

Firma analityczna IHS Global prognozuje, że w tym roku sprzedaż samochodów w USA wyniesie 16 milionów aut, w porównaniu do 15,6 mln w 2013 r. Z kolei w Chinach, ma osiągnąć 22,6 mln pojazdów, wobec 20 mln w poprzednim roku. Niestety wciąż brak optymistycznych prognoz dotyczących rynku europejskiego. Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów podało, że w 2013 r. kierowcy w Unii Europejskiej kupili 11,85 mln nowych aut, o 1,7 proc. mniej niż rok wcześniej.

Autor: rf//gry / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: www.toyota.pl

Pozostałe wiadomości