Targi w Paryżu. Branża kuleje, ale supersamochodów nie zabrakło

Autoshow w Paryżu rozpoczęty
Autoshow w Paryżu rozpoczęty
TVN24 Biznes i Świat
Autoshow w Paryżu rozpoczętyTVN24 Biznes i Świat

Ożywienie na rynku samochodowym w Europie może się zakończyć, zanim jeszcze na dobre się rozpoczęło. Takie obawy dominują wśród przedstawicieli branży, którzy zebrali się w Paryżu na rozpoczętych wczoraj największych targach motoryzacyjnych na Starym Kontynencie.

Podczas gdy w USA i w Japonii sprzedaż aut powróciła do poziomu sprzed kryzysu, Europa nadal pozostaje 20 proc. poniżej sprzedażowego szczytu z 2007 roku. Producenci wypuszczają na rynek nowe modele w oczekiwaniu na zapełnienie tej luki. Pomóc ma w tym wystawa w stolicy Francji, a koncerny robią wszystko, by przyciągnąć klientów.

Trendy

Dominujący trend na targach w Paryżu to oszczędność. W Paryżu prezentowane są głównie oszczędne małe samochody i kompaktowe SUV-y. Producenci promują też silniki hybrydowe, zapewniając o ich maksymalnej wydajności przy minimalnym zużyciu energii.

Oszczędzać chcą nawet Mercedes i BMW, które planują zwiększyć zyski poprzez ograniczenie liczby opcji wyposażenia dostępnych dla kupujących.

W autach rodzinnych na pierwszym miejscu stawione jest bezpieczeństwo. Automatyczne systemy hamowania czy ostrzegania przed zderzeniem są już standardem.

Na bakier z ekologią

Nie oznacza to jednak, że w Paryżu brak mało oszczędnych sportowych supersamochodów. Ze względu na coraz ostrzejsze przepisy dotyczących emisji dwutlenku węgla, może to być ostatnia szansa, aby zabłysnąć dla marek takich jak Ferrari, Lamborghini czy Bentley.

Brytyjska marka należąca do Volkswagena, który powoli odbudowuje swój wizerunek producenta sportowych samochodów, zaprezentowała nad Sekwaną model Mulsanne Speed z silnikiem V8 o mocy 530 KM. Pozwala to na rozpędzenie się do maksymalnej prędkości 305 km/h. Cena? 250 tys. euro.

Ferrari pokazał 458 Speciale A, limitowaną edycję 458 Spider. Wszystkie 499 egzemplarzy zostało już zamówione przez potencjalnych nabywców. Superauto z silnikiem V8 o mocy 650 KM może osiągnąć prędkość maksymalną wynoszącą 320 k/h. Kosztuje 220 tys. euro.

W porównaniu do Ferrari i Bentleya nieco skromniejsze aspiracje ma Daimler. Nowy samochód koncernu - Mercedes AMG GT - trafi na rynek w przyszłym roku i będzie kosztował "zaledwie" 95 tys. euro. Będzie oferowany w dwóch wersjach silnikowych: o mocy 462 KM i 510 KM.

Należące do Volkswagena Lamborghini pokazało Asteriona - nowy samochód koncepcyjny, opisany jako "demonstracja technologii". Jest szybki i "zielony" - to hybryda o wysokiej wydajności, która oferuje trzy silniki elektryczne plus 5,2-litrowy silnik V10 o mocy 897 KM umożliwiający jazdę z prędkością 320 km/h.

Sytuacja na rynku

Eksperci zwracają uwagę, że wstępna poprawa na rynku motoryzacyjnym, po sześciu latach spadków, wydaje się coraz bardziej krucha. - Kilka fabryk zostało zamkniętych, ale poziom zatrudnienia pozostaje wysoki, a budżety na badania i rozwój w dużej mierze nienaruszone. Ma to zapewnić ciągłość produkcji - mówi analityk Max Warburton. Branża ma nadzieję na lepszą przyszłość - dodaje.

Ale może na nią trochę poczekać. Jak prognozuje IHS Automotive, organizacja zajmująca się badaniem rynku, pod koniec tej dekady popyt Europejczyków na samochody wciąż będzie o 1 mln sztuk mniejszy niż w 2008 roku. - Ożywienie ma chwiejne fundamenty. Europejski rynek zwolni do 3 proc. w 2015 roku po 4,6-proc. zrywie w roku bieżącym - przewiduje Ian Fletcher, analityk IHS. - Wszystko zależy od tego, czy konsumenci będą czuć się bezpiecznie w swojej pracy i jak mocno są zadłużeni - dodaje.

Producenci samochodów, którzy zbyt optymistycznie podeszli do tempa wzrostu w tym roku, są zmuszeni do cięć. Ford, który prezentuje nad Sekwaną nowy minivan S-MAX, zatrzyma produkcję Fiesty (najlepiej sprzedający się model Forda) w październiku i listopadzie na 11 dni w swojej fabryce w Niemczech.

Produkcja wyprzedziła sprzedaż również w PSA - francuskim koncernie, który jest właścicielem Peugeota i Citroena. Skłoniło to firmę do wstrzymania na dwa tygodnie montażu modeli 208 i C3 w fabryce na Słowacji oraz redukcji zatrudnienia o 300 osób w głównej fabryce koncernu we wschodniej Francji.

Spad sprzedaż w Rosji i Chinach

Sprzedaż samochodów w Rosji spadła w sierpniu o 26 proc. Ma to związek z osłabieniem wartości rubla, po tym jak USA i UE nałożyły sankcje na Moskwę z powodu jej interwencji na wschodzie Ukrainy. Spada też tempo wzrostu na rynku w Chinach, z oczekiwanych wcześniej 11,2 proc. w tym roku do 7,9 proc. w roku 2015. Grozi to ograniczeniem zysków, które pozwoliły niemieckim producentom samochodów premium takich jak BMW, Daimler i Volkswagen wyjść z kryzysu. Ostra rywalizacja tej niemieckiej trójki doprowadziła do spadku cen samochodów, co jeszcze pogorszyło sytuację. Ponadto koncerny muszą się zmagać z silną konkurencją w postaci indyjskiego Tata Motors, którego Jaguar XE debiutuje w Paryżu.

Autor: ToL//bgr / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

System kaucyjny ma zacząć działać w Polsce w 2025 roku. Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero "w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał".

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Ministerstwo rolnictwa chce całkowitego zniesienia akcyzy na cydr i perry. Postulują o to również producenci tych napojów alkoholowych. Resort finansów odpowiada, że zarówno cydr, jak i perry, są obecnie preferencyjnie traktowane pod względem podatkowym. Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poruszona została także kwestia sprzedaży napojów alkoholowych przez internet.

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Źródło:
PAP

- Osoby poszkodowane w wyniku pożaru Marywilskiej 44 otrzymają doraźną pomoc finansową - zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. O wsparcie mogą zgłaszać się od najbliższego czwartku, 23 maja.

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tak zwanych wakacji składkowych. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość zaoszczędzonej kwoty wpłynie kilka czynników. Wyjaśniamy, kto najbardziej skorzysta na wakacjach od ZUS.

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Źródło:
tvn24.pl

Znamy stawki abonamentu rtv w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej podała we wtorek wysokość opłat. Poinformowano również o wysokości zniżek za uiszczenie abonamentu z góry.

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów zapowiedziało utworzenie nowej instytucji, Rady Fiskalnej, mającej przyczynić się do poprawy działania systemu finansów publicznych, w tym zwiększenia ich przejrzystości.

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Źródło:
PAP

Microsoft w poniedziałek zaprezentował nową kategorię komputerów osobistych, które zostały wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji. Jak zauważa Reuters firma chce wykorzystać potencjał nowej technologii w całej swojej działalności i konkurować z Apple i Alphabetem, spółką-matką Google'a.

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Źródło:
Reuters

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie otrzymał dokumenty do wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zanim zostanie wydana decyzja, konieczne jest sprawdzenie dokumentów, czy wszystkie braki zostały już uzupełnione - przekazał urząd w komunikacie.

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

Na Ukrainę trafiła już ponad połowa z około 100 samochodów przekazanych przez mieszkańców Londynu w związku z tym, że nie spełniają norm emisji spalin pozwalających na jazdę po mieście bez dodatkowych opłat - poinformowała organizacja charytatywna British-Ukrainian Aid.

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Źródło:
PAP

Niemcy są gotowe poprzeć nowy plan USA dotyczący wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów - podała agencja Bloomberg. Dodała, że topniejące rezerwy gotówki w Unii Europejskiej i niepewny wynik amerykańskich wyborów przybliżają porozumienie w tej sprawie.

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Źródło:
PAP

Prezes Trakcji Arkadiusz Arciszewski nie jest aktualnie zatrzymany, jak również nie został tymczasowo aresztowany, ani oskarżony - przekazała spółka. W komunikacie dodano, że Trakcja nie posiada dalszych informacji o przebiegu czynności procesowych. Spółka działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cyberprzestępcy mają na celowniku klientów Biedronki i wysyłają fałszywe wiadomości, że dyskont rozdaje szczoteczki. To oszustwo - ostrzega firma CyberRescue.

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

Źródło:
tvn24.pl

Wnuczka Elvisa Presleya składa pozew o wstrzymanie sprzedaży historycznego domu piosenkarza w Memphis - Graceland - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił, że wnuczka "Króla" zarzuca oszustwo i jej zdaniem rzekoma firma stojąca za sprzedażą nie istnieje i nie ma praw do nieruchomości.

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Źródło:
CNN

Najpóźniej we wrześniu ma ruszyć zbieranie wniosków na zakup przydomowego wiatraka. Będzie można dostać do 30 tysięcy złotych dotacji. Nie wszędzie wieje tak samo, więc nie wszędzie będzie się to tak samo opłacać. Ci co mają już turbiny, liczą zyski. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Źródło:
TVN24

W swojej najnowszej odsłonie chatbot ChatGPT dostał głos kobiety nazwany "Sky". Dostał i po tygodniu go stracił z powodu kontrowersji i uderzającego podobieństwa do głosu Scarlett Johansson. Sam Altman, prezes OpenAI firmy odpowiedzialnej za chatbota, broni się, że to przypadek i wykorzystano głos innej profesjonalnej aktorki. Jednak oświadczenie przedstawione przez Johansson stawia sprawę w innym świetle.

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Źródło:
Reuters

W pierwszym kwartale 2024 roku było aż o 22 procent mniej sklepowych przestępstw kradzieży niż rok wcześniej - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że wykroczeń tego typu było o 5 procent mniej rok do roku. Najwięcej wykroczeń tego typu przypada na sklepy duże, w I kwartale tego typu zdarzeń było niemal pięć razy więcej niż w mniejszych sklepach.

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Źródło:
PAP

Osiemnaście truskawek Kotoka, Awayukis i Pearl White za 3 tysiące złotych czy ananasy Rubyglow za 400 dolarów, to ceny owoców luksusowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem - donosi CNN. Rekord jednak osiągnęła cena dwóch melonów gatunku Yubari King. Nabywca zapłacił za nie na licytacji blisko 176 tysięcy złotych.

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Źródło:
PAP

Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace - wynika z raportu Personnel Service. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce - oceniają eksperci.

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Źródło:
PAP

Ivan Boesky nie żyje. Zmarł w wieku 87 lat - podał Reuters, powołując się na dziennik "New York Times". Boesky był finansistą, któremu przypisywane jest powstanie mantry "chciwość jest dobra", a który następnie trafił do więzienia w związku z jednym z największych skandali Wall Street w latach 80. 

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Źródło:
Reuters