Targi w Paryżu. Branża kuleje, ale supersamochodów nie zabrakło

Autoshow w Paryżu rozpoczęty
Autoshow w Paryżu rozpoczęty
TVN24 Biznes i Świat
Autoshow w Paryżu rozpoczętyTVN24 Biznes i Świat

Ożywienie na rynku samochodowym w Europie może się zakończyć, zanim jeszcze na dobre się rozpoczęło. Takie obawy dominują wśród przedstawicieli branży, którzy zebrali się w Paryżu na rozpoczętych wczoraj największych targach motoryzacyjnych na Starym Kontynencie.

Podczas gdy w USA i w Japonii sprzedaż aut powróciła do poziomu sprzed kryzysu, Europa nadal pozostaje 20 proc. poniżej sprzedażowego szczytu z 2007 roku. Producenci wypuszczają na rynek nowe modele w oczekiwaniu na zapełnienie tej luki. Pomóc ma w tym wystawa w stolicy Francji, a koncerny robią wszystko, by przyciągnąć klientów.

Trendy

Dominujący trend na targach w Paryżu to oszczędność. W Paryżu prezentowane są głównie oszczędne małe samochody i kompaktowe SUV-y. Producenci promują też silniki hybrydowe, zapewniając o ich maksymalnej wydajności przy minimalnym zużyciu energii.

Oszczędzać chcą nawet Mercedes i BMW, które planują zwiększyć zyski poprzez ograniczenie liczby opcji wyposażenia dostępnych dla kupujących.

W autach rodzinnych na pierwszym miejscu stawione jest bezpieczeństwo. Automatyczne systemy hamowania czy ostrzegania przed zderzeniem są już standardem.

Na bakier z ekologią

Nie oznacza to jednak, że w Paryżu brak mało oszczędnych sportowych supersamochodów. Ze względu na coraz ostrzejsze przepisy dotyczących emisji dwutlenku węgla, może to być ostatnia szansa, aby zabłysnąć dla marek takich jak Ferrari, Lamborghini czy Bentley.

Brytyjska marka należąca do Volkswagena, który powoli odbudowuje swój wizerunek producenta sportowych samochodów, zaprezentowała nad Sekwaną model Mulsanne Speed z silnikiem V8 o mocy 530 KM. Pozwala to na rozpędzenie się do maksymalnej prędkości 305 km/h. Cena? 250 tys. euro.

Ferrari pokazał 458 Speciale A, limitowaną edycję 458 Spider. Wszystkie 499 egzemplarzy zostało już zamówione przez potencjalnych nabywców. Superauto z silnikiem V8 o mocy 650 KM może osiągnąć prędkość maksymalną wynoszącą 320 k/h. Kosztuje 220 tys. euro.

W porównaniu do Ferrari i Bentleya nieco skromniejsze aspiracje ma Daimler. Nowy samochód koncernu - Mercedes AMG GT - trafi na rynek w przyszłym roku i będzie kosztował "zaledwie" 95 tys. euro. Będzie oferowany w dwóch wersjach silnikowych: o mocy 462 KM i 510 KM.

Należące do Volkswagena Lamborghini pokazało Asteriona - nowy samochód koncepcyjny, opisany jako "demonstracja technologii". Jest szybki i "zielony" - to hybryda o wysokiej wydajności, która oferuje trzy silniki elektryczne plus 5,2-litrowy silnik V10 o mocy 897 KM umożliwiający jazdę z prędkością 320 km/h.

Sytuacja na rynku

Eksperci zwracają uwagę, że wstępna poprawa na rynku motoryzacyjnym, po sześciu latach spadków, wydaje się coraz bardziej krucha. - Kilka fabryk zostało zamkniętych, ale poziom zatrudnienia pozostaje wysoki, a budżety na badania i rozwój w dużej mierze nienaruszone. Ma to zapewnić ciągłość produkcji - mówi analityk Max Warburton. Branża ma nadzieję na lepszą przyszłość - dodaje.

Ale może na nią trochę poczekać. Jak prognozuje IHS Automotive, organizacja zajmująca się badaniem rynku, pod koniec tej dekady popyt Europejczyków na samochody wciąż będzie o 1 mln sztuk mniejszy niż w 2008 roku. - Ożywienie ma chwiejne fundamenty. Europejski rynek zwolni do 3 proc. w 2015 roku po 4,6-proc. zrywie w roku bieżącym - przewiduje Ian Fletcher, analityk IHS. - Wszystko zależy od tego, czy konsumenci będą czuć się bezpiecznie w swojej pracy i jak mocno są zadłużeni - dodaje.

Producenci samochodów, którzy zbyt optymistycznie podeszli do tempa wzrostu w tym roku, są zmuszeni do cięć. Ford, który prezentuje nad Sekwaną nowy minivan S-MAX, zatrzyma produkcję Fiesty (najlepiej sprzedający się model Forda) w październiku i listopadzie na 11 dni w swojej fabryce w Niemczech.

Produkcja wyprzedziła sprzedaż również w PSA - francuskim koncernie, który jest właścicielem Peugeota i Citroena. Skłoniło to firmę do wstrzymania na dwa tygodnie montażu modeli 208 i C3 w fabryce na Słowacji oraz redukcji zatrudnienia o 300 osób w głównej fabryce koncernu we wschodniej Francji.

Spad sprzedaż w Rosji i Chinach

Sprzedaż samochodów w Rosji spadła w sierpniu o 26 proc. Ma to związek z osłabieniem wartości rubla, po tym jak USA i UE nałożyły sankcje na Moskwę z powodu jej interwencji na wschodzie Ukrainy. Spada też tempo wzrostu na rynku w Chinach, z oczekiwanych wcześniej 11,2 proc. w tym roku do 7,9 proc. w roku 2015. Grozi to ograniczeniem zysków, które pozwoliły niemieckim producentom samochodów premium takich jak BMW, Daimler i Volkswagen wyjść z kryzysu. Ostra rywalizacja tej niemieckiej trójki doprowadziła do spadku cen samochodów, co jeszcze pogorszyło sytuację. Ponadto koncerny muszą się zmagać z silną konkurencją w postaci indyjskiego Tata Motors, którego Jaguar XE debiutuje w Paryżu.

Autor: ToL//bgr / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP