Powoli wysokie koszty połączeń za granicą odchodzą w niepamięć - dzięki decyzjom Parlamentu Europejskiego od dziś potaniały koszty rozmów w roamingu. Ceny mają spadać dalej. Po raz pierwszy będziemy mogli też ustalić limit kosztów na przesył danych.
Od dziś dzwoniąc zagranicę za minutę rozmowy zapłacimy 26 eurocentów (ok. 1,10 zł), zamiast - jak dotychczas - 35 eurocentów (ok. 1,50 zł). Za rok ma być jeszcze taniej, bo zgodnie z przegłosowanymi przez Parlament Europejski obniżkami od pierwszego lipca 2014 roku za minutę rozmowy zapłacimy 19 eurocentów.
Spadły też ceny SMS-ów z obecnych 11 eurocentów do 9 eurocentów, a od 1 lipca 2014 roku zapłacimy już tylko 6 eurocentów.
Transmisja danych
Po raz pierwszy nałożony został limit kosztów za przesył danych. Za 1 MB pobranych danych przez komórkę w roamingu zapłacimy nie więcej niż 70 eurocentów, czyli około 3,57 zł. Za rok będzie to już 45 eurocentów, a w 2014 roku - 20 eurocentów.
Co więcej, zostaniemy ostrzeżeni (SMS-em lub wyskakującym okienkiem), że kwota za przesyłanie danych w roamingu zbliża się do wcześniej ustalonego przez nas limitu wydatków i przekroczenie jej będzie wymagać od nas potwierdzenia. Ponadto klienci będą mieli dodatkową opcję wykupienia roamingu u innego niż krajowy operatora od lipca 2014 r. Podpisując odrębną umowę na świadczenie usług roamingu, zachowają swój dotychczasowy numer telefonu i karty SIM.
Mechanizmy rynkowe
Limity cen detalicznych proponowane w rozporządzeniu mają obowiązywać do połowy 2016 r., kiedy to - zdaniem KE - zadziałać mają już mechanizmy rynkowe obniżające ceny. Ponadto klienci będą mieli dodatkową opcję wykupienia roamingu u innego niż krajowy operatora od lipca 2014 r.
Podpisując odrębną umowę na świadczenie usług roamingu, zachowają swój dotychczasowy numer telefonu i karty SIM.
Łatwiej dla "wirtualnych operatorów"
Jednocześnie nowe przepisy ułatwią dostęp do rynku nowym operatorom, także tzw. "wirtualnym operatorom", którzy nie posiadają własnej sieci. Będą oni mogli korzystać z sieci innych operatorów w krajach UE po regulowanej cenie hurtowej. Limity cen detalicznych proponowane w rozporządzeniu mają obowiązywać do połowy 2016 r., kiedy to - zdaniem europejskiej komisarz Neelie Kroes - zadziałać mają już mechanizmy rynkowe obniżające ceny.
Z kolei limity stawek hurtowych miałyby obowiązywać aż do 2022 roku. Celem Komisji Europejskiej jest zrównanie do 2015 r. cen połączeń krajowych i zagranicznych w UE.
Autor: km//kdj / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu