Du艅ska prezydencja i przedstawiciele Parlamentu Europejskiego porozumieli si臋 w sprawie dalszych obni偶ek stawek roamingu w europejskich sieciach kom贸rkowych od 1 lipca 2012 r. Najbardziej spadn膮 op艂aty za u偶ywanie internetu w kom贸rkach czy tabletach podczas wyjazd贸w za granic臋.
- Dzisiaj p艂acimy za przesy艂 100MB danych w roamingu nawet 2020 z艂, co oznacza mar偶e dla operator贸w w wysoko艣ci a偶 800 proc. Osi膮gn臋li艣my porozumienie, kt贸re wymusza stopniowe obni偶anie cen tak, 偶e ju偶 od 1 lipca tego roku mar偶a za przesy艂 danych b臋dzie ponad czterokrotnie mniejsza - powiedzia艂a w 艣rod臋 europos艂anka PO R贸偶a Thun.
Dzisiaj p艂acimy za przesy艂 100MB danych w roamingu nawet 2020 z艂, co oznacza mar偶e dla operator贸w w wysoko艣ci a偶 800 proc. Osi膮gn臋li艣my porozumienie, kt贸re wymusza stopniowe obni偶anie cen tak, 偶e ju偶 od 1 lipca tego roku mar偶a za przesy艂 danych b臋dzie ponad czterokrotnie mniejsza. europos艂anka PO R贸偶a Thun
Thun by艂a cz艂onkiem grupy negocjator贸w Parlamentu Europejskiego, kt贸ra p贸藕nym wieczorem we wtorek osi膮gn臋艂a porozumienie z reprezentuj膮c膮 rz膮dy pa艅stw UE du艅ska prezydencj膮.
Komisja wymusza obni偶ki
W lipcu 2011 r. Komisja Europejsk膮 zaproponowa艂a rozporz膮dzenie, kt贸re zak艂ada nowe, ni偶sze limity cen za roaming w sieciach kom贸rkowych w UE. Ju偶 teraz operatorzy maj膮 okre艣lone limity na podstawie rozporz膮dzenia, kt贸re jednak wygasa z ko艅cem czerwca 2012 r. Ale podczas negocjacji europos艂owie wymusili jeszcze dalej id膮ce obni偶ki, zw艂aszcza op艂at za przesy艂 danych.
Porozumienie ma by膰 g艂osowane na sesji plenarnej 10 maja w Strasburgu, tak by wej艣膰 w 偶ycie ju偶 1 lipca tego roku, czyli jego efekty odczuj膮 Europejczycy wyje偶d偶aj膮cy w tym roku na wakacje.
Ta艅sze po艂膮czenia
Zgodnie z porozumieniem, koszt jednominutowego po艂膮czenia wychodz膮cego nie przekroczy 29 cent贸w od 1 lipca 2012 roku oraz 19 cent贸w od lipca 2014 roku (bez VAT). Wed艂ug obecnie obowi膮zuj膮cego rozporz膮dzenia, cena po艂膮czenia wychodz膮cego do innego kraju UE mo偶e wynosi膰 maksymalnie 35 cent贸w za minut臋, a przychodz膮cego 11 cent贸w.
Obecne rozporz膮dzenie nie reguluje natomiast stawek detalicznych za przesy艂 danych i korzystanie z internetu w roamingu, a jedynie ceny hurtowe, kt贸rymi operatorzy obci膮偶aj膮 si臋 nawzajem.
Ta艅szy internet i sms-y
Zgodnie z nowym porozumieniem, 1 MB pobrany przez kom贸rk臋 w roamingu b臋dzie kosztowa膰 konsument贸w nie wi臋cej ni偶 70 cent贸w od 1 lipca 2012 r., 45 cent贸w od 1 lipca 2013 r. i 20 cent贸w od 1 lipca 2014 r. (bez VAT).
Zmalej膮 te偶 ceny za sms-y. Jedna wiadomo艣膰 wys艂ana w roamingu b臋dzie kosztowa膰 nie wi臋cej ni偶 9 cent贸w od 1 lipca 2012 r. i 6 cent贸w od 1 lipca 2014 r. To obni偶a z 11 cent贸w, jakie obowi膮zuj膮 na mocy obecnych przepis贸w.
To dobra wiadomo艣膰 dla wszystkich, kt贸rych nieprzyjemnie dotkn臋艂y wysokie op艂aty, gdy korzystali z telefonu kom贸rkowego lub tabletu za granic膮. komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes
"To dobra wiadomo艣膰"
Z porozumienia ucieszy艂a si臋 w 艣rod臋 komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. - To dobra wiadomo艣膰 dla wszystkich, kt贸rych nieprzyjemnie dotkn臋艂y wysokie op艂aty, gdy korzystali z telefonu kom贸rkowego lub tabletu za granic膮 - powiedzia艂a. Celem KE jest zr贸wnanie do 2015 r. cen po艂膮cze艅 krajowych i zagranicznych w UE.
Thun przekonuje, 偶e dzi臋ki przewidzianemu w rozporz膮dzeniu stopniowemu obni偶aniu maksymalnych cen w transakcjach pomi臋dzy operatorami kom贸rkowymi, a tak偶e wi臋kszemu otwarcie rynku dla nowych operator贸w, jest to do osi膮gni臋cia. - Ju偶 za kilka lat, od 2015 roku, r贸偶nica pomi臋dzy cenami krajowymi a tymi w roamingu b臋dzie bliska zeru - powiedzia艂a.
Ponadto, aby unika膰 "szokuj膮cych rachunk贸w" po powrocie z zagranicy, w nowym rozporz膮dzeniu KE utrzyma艂a ochron臋 klient贸w w postaci limitu miesi臋cznego rachunku za 艣ci膮ganie danych w wysoko艣ci 50 euro. Klient, je艣li b臋dzie chcia艂, b臋dzie musia艂 zwr贸ci膰 si臋 o ustalenie innego limitu.
艁atwiej dla "wirtualnych operator贸w"
Od 1 lipca 2014 roku rozporz膮dzenie umo偶liwi konsumentom podpisanie odr臋bnej, ta艅szej umowy na 艣wiadczenie us艂ug roamingu u innego operatora, przy zachowaniu swojego dotychczasowego numeru telefonu i karty SIM. Jednocze艣nie nowe przepisy u艂atwi膮 dost臋p do rynku nowym operatorom, tak偶e tzw. "wirtualnym operatorom", kt贸rzy nie posiadaj膮 w艂asnej sieci. B臋d膮 oni mogli korzysta膰 z sieci innych operator贸w w krajach UE po regulowanej cenie hurtowej.
Limity cen detalicznych proponowane w rozporz膮dzeniu maj膮 obowi膮zywa膰 do po艂owy 2016 r., kiedy to - zdaniem Kroes - zadzia艂a膰 maj膮 ju偶 mechanizmy rynkowe obni偶aj膮ce ceny. Z kolei limity stawek hurtowych mia艂yby obowi膮zywa膰 a偶 do 2022 r.
//gak
殴r贸d艂o: PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego: sxc.hu