Skarbówka: Oszukali na fakturach na 40 mln zł

Najnowsze

sxc.huDziurę w dochodach z podatku zrobiło kilkanaście film budowlanych

Kilkanaście firm budowlanych z terenu woj. śląskiego obracało nielegalnie fakturami - stwierdził katowicki Urząd Kontroli Skarbowej. Nadużycia opiewają na kwotę ponad 40 mln zł. Całość przedsięwzięcia miała koordynować właścicielka biura rachunkowego.

- Fikcyjne faktury na usługi i towary służyły zawyżaniu kosztów uczestniczących w procederze firm, co pozwalało im minimalizować odprowadzane podatki - przede wszystkim VAT, ale również podatek dochodowy - wyjaśnia rzeczniczka Urzędu Kontroli Skarbowej Joanna Kruz.

Właścicielka biura sterowała procederem?

Sprawa wyszła na jaw w 2008 r. w trakcie rutynowej kontroli skarbowej jednej ze śląskich firm prowadzącej pięć lat wcześniej inwestycję budowlaną o wartości ponad 3 mln zł. Kontrolerzy zorientowali się, że przedsiębiorca nie był w stanie samodzielnie wykonać takiej inwestycji i udowodnili, że część zawartych przezeń transakcji była fikcyjna, a on sam nie składał deklaracji do urzędu skarbowego i nie odprowadzał podatku wynikającego z faktur.

Jak twierdzi UKS, organizatorką procederu okazała się właścicielka biura rachunkowego, która współpracowała z kilkoma powiązanymi rodzinnie i biznesowo firmami m.in. przy inwestycji, którą skontrolowali urzędnicy skarbowi. Wszystkim prowadziła księgi rachunkowe i w taki sposób wystawiała im nawzajem faktury na fikcyjne usługi i towary, by minimalizować wszelkie ciążące na nich należności podatkowe.

- Opisany mechanizm przestępczy prosperował doskonale z uwagi na fakt, iż podmioty oddały do dyspozycji właścicielce biura rachunkowego pieczęcie firmowe oraz wszelką dokumentację, którą posługiwała się w celu szafowania kosztami i unikania w ten sposób płacenia podatków - zaznaczyła Kruz.

Po nitce do kłębka

Urząd Kontroli Skarbowej po tej sprawie wszczął szerszą kontrolę, która potwierdziła podobne nieprawidłowości w rozszerzającym się wraz z upływem czasu gronie współpracujących z właścicielką biura firm. Wystawiane przez kobietę faktury nie dokumentowały rzeczywistych transakcji i usług, a służyły tylko zwiększaniu kosztów uzyskania przychodów oraz podwyższaniu wartości wykonywanych prac.

Gromadzony od 2008 r. materiał pozwolił zakończyć dotąd postępowania kontrolne i wydać decyzję na kwotę 20 mln zł wobec właścicieli kilkunastu firm, które korzystały z przestępczego procederu, a następnie wszcząć postępowanie z kodeksu karnego skarbowego dot. narażenia na uszczuplenie podatku VAT.

Rzeczniczka katowickiego Urzędu Kontroli Skarbowej wyjaśniła, że nie podaje bliższych danych o uczestniczących w mechanizmie przedsiębiorstwach, ponieważ w najbliższym czasie rozpoczną się kontrole skarbowe w kilkunastu kolejnych firmach korzystających z fikcyjnych faktur organizowanych przez kreatywne biuro rachunkowe.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu