Sejm chce doprecyzować reguły zastępowania szefa Narodowego Banku Polskiego. Pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o NBP przeprowadzi w czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych - poinformowała wiceszefowa tej komisji Krystyna Skowrońska (PO).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prezesa NBP w czasie jego nieobecności zastępuje wiceprezes NBP, pierwszy zastępca. Nie jest jednak jasne, jakie są jego prerogatywy, szczególnie w kwestii zwoływania Rady Polityki Pieniężnej.
Projekt PO doprecyzowuje reguły zastępowania szefa banku centralnego "w odniesieniu do poszczególnych przyczyn zakończenia kadencji dotychczasowego piastuna tego organu" - napisano w uzasadnieniu projektu.
Pozostałe przyczyny (rezygnacja, śmierć, odwołanie) uzasadniają wykonywanie obowiązków prezesa NBP przez wiceprezesa NBP - pierwszego jego zastępcę do czasu objęcia obowiązków przez nowego piastuna tego organu. fragment projektu nowelizacji
Płynne przejście
Projekt autorstwa PO przewiduje rozwiązania, które pozwalają na "płynne wykonywanie zadań ciążących na organach Narodowego Banku Polskiego po upływie kadencji prezesa NBP, a przed objęciem obowiązków przez nowego prezesa NBP".
- Jeśli opinie prawne i ekspertyzy będą pozytywne dla naszego projektu, to głosowanie noweli ustawy o NBP będzie miało miejsce jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu, w piątek. Ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Musimy jeszcze skonsultować te prace z marszałkiem Komorowskim - powiedziała Skowrońska.
Autorzy projektu podkreślają, że ciągłość działań NBP jest konieczna dla zagwarantowania bezpieczeństwa finansowego państwa i stabilności polityki pieniężnej.
W sytuacji, gdy zakończyła się sześcioletnia kadencja prezesa NBP, a Sejm nie dokonał wyboru następcy, osoba dotychczas sprawująca tę funkcję powinna pełnić obowiązki prezesa NBP do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezesa NBP. Następuje to z chwilą złożenia przez prezesa NBP przysięgi wobec Sejmu", przewiduje projekt.
"Pozostałe przyczyny (rezygnacja, śmierć, odwołanie) uzasadniają wykonywanie obowiązków prezesa NBP przez wiceprezesa NBP - pierwszego jego zastępcę do czasu objęcia obowiązków przez nowego piastuna tego organu", dodano w uzasadnieniu.
Bez skutków dla kieszeni
Autorzy projektu zaznaczają, że przyszła ustawa nie spowoduje żadnych skutków społecznych, gospodarczych, ani finansowych. - Projekt nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa ani budżetów jednostek samorządów terytorialnego - podkreślono.
Przyszła ustawa jest zgodna z prawem Unii Europejskiej.
Prezes zginął pod Smoleńskiem
10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Jego obowiązki w NBP i RPP przejął pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek. Pojawiły się jednak opinie konstytucjonalistów, że nie może on przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady, czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP, ani konstytucja.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, wstrzymał się od podjęcia decyzji w sprawie następcy Skrzypka do czasu uzyskania ekspertyzy prawnej w tej sprawie.
Sam Wiesiołek uznał w ubiegłą środę, że nowy prezes banku centralnego powinien być wybrany bez zbędnej zwłoki, pomimo tego, że ciągłość i stabilność prac NBP i RPP jest zapewniona.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24