W środę Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję ws. stóp procentowych, które znajdują się teraz na historycznie niskim poziomie. Ekonomiści są przekonani, że RPP zdecyduje się na cięcie stóp, nie wiadomo tylko jak głębokie.
Od lipca 2013 r. główna stopa procentowa NBP wynosi 2,5 proc. i jest to historycznie najniższy poziom kosztu pieniądza w naszym kraju.
Pewne cięcie...
- Jest niemal pewne, że dojdzie do obniżki stóp procentowych, nie oznacza to jednak, że wiadomo, jaka będzie jej skala - podkreślił analityk Open Finance Roman Przasnyski. Ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski w rozmowie wskazywał, że powodem dla którego jest pewne, iż Rada zdecyduje się ciąć koszt pieniądza, są słabe dane jakie napływają z polskiej gospodarki oraz deflacja. - Prezes NBP Marek Belka już wcześniej zapowiadał, że jeśli napływające dane nie będą pokazywały poprawy w gospodarce, to RPP zdecyduje się na cięcie stóp - powiedział ekonomista.
...ale jakie?
Także większość członków RPP w swoich ostatnich wypowiedziach wskazywała, iż opowiada się za obniżką stóp. - Pytanie teraz brzmi, jak głębokie będzie to cięcie - 25 pkt bazowych, czy więcej - zastanawia się Jaworski.
Zdaniem większości ankietowanych przez PAP ekonomistów, w tym roku RPP obniży stopy procentowe dwukrotnie. W październiku i listopadzie dokona cięcia po 25 pkt bazowych. Są jednak szacunki sugerujące większą obniżkę, sięgającą nawet 75 pkt bazowych.
Autor: ToL//bgr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KPRM