Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Główna stopa referencyjna pozostanie na poziomie 6 proc. - czytamy w komunikacie. - Rada postąpiła zgodnie z oczekiwaniami rynku - komentują decyzję organu NBP analitycy.
- W ocenie Rady, w najbliższym okresie prawdopodobne jest utrzymanie się presji na wzrost wynagrodzeń. Jednak obniżające się tempo wzrostu gospodarczego i ograniczenie popytu na pracę, a także pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstw będą łagodzić presję płacową - powiedział na środowej konferencji prasowej Sławomir Skrzypek, prezes NBP.
To nie zaskoczenie
Decyzja ta nie zdziwiła ekonomistów, którzy spodziewali się pozostawienia w październiku stóp procentowych na niezmienionym poziomie.
Do tej pory RPP podnosiła stopy czterokrotnie w 2008 roku - w styczniu, lutym, marcu i w czerwcu. W ubiegłym roku również cztery razy - w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie. Wysokość stóp procentowych podniosła się dotąd łącznie o 200 punktów bazowych.
Bez zmian
Decyzja RPP oznacza, że stopa 7-dniowych interwencji będzie wynosić nadal nie mniej niż 6 proc., stopa lombardowa 7,50 proc., redyskontowa 6,25 proc., zaś depozytowa 4,50 proc.
Pozostawienie stóp na dotychczasowym poziomie nie poprawia jednak sytuacji osób, które mają kredyt hipoteczny w złotych, bo stawki WIBORu czyli oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym ciągle rośnie.
Euro też bez zmian
Sławomir Skrzypek oświadczył, że nie zmieniło się także stanowisko Rady w sprawie wprowadzenia w Polsce euro.
Rada podtrzymuje dotychczasowe stanowisko, że powinno nastąpić to w najbliższym możliwym terminie po uzyskaniu koniecznego poparcia politycznego dla zmian w konstytucji RP i innych aktach prawnych niezbędnych do przyjęcia euro w Polsce.
Czym się zajmuje Rada?
Rada Polityki Pieniężnej jest organem Narodowego Banku Polskiego. Do jej zadań należy m.in. coroczne ustalanie polityki pieniężnej państwa i określanie stóp procentowych NBP.
W skład Rady wchodzą prezes NBP, który jest jej przewodniczącym, a także dziewięciu członków wybieranych przez prezydenta, Sejm i Senat.
Źródło: TVN CNBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES