Najnowsze

Rosyjska "marchewka" dla Węgier? 10 mld euro na elektrownię w Paksie

Najnowsze

paksnuclearpowerplant.comWęgierska elektrownia nuklearna w Paksie

Rosja udzieli Węgrom kredytu w wysokości 10 miliardów euro na dokończenie budowy elektrowni atomowej Paks - informuje w komunikacie rosyjski koncern jądrowy Rosatom.

"Rząd Federacji Rosyjskiej zaakceptował udzielenie Węgrom kredytu w wysokości do 10 miliardów euro na dokończenie budowy elektrowni atomowej Paks. Stosowną uchwałę 10 marca podpisał premier Dmitrij Miedwiediew" - czytamy w komunikacie Rosatomu.

Kredyt do 2025

Środki przeznaczone są na budowę i oddanie do eksploatacji bloków energetycznych nr 5 i 6. Kredyt będzie udzielony na lata 2014-2025.

Umowę w sprawie tych dwóch bloków Rosja i Węgry podpisały 14 stycznia, po rozmowach prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Oprócz rozbudowy siłowni, przewiduje także dostawy paliwa i obsługę serwisową.

Technologia rodem z ZSRR

Elektrownia jądrowa w Paks, leżącym 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana przez ZSRR w latach 80 ubiegłego wieku.

W 2009 roku, parlament Węgier przyjął uchwałę o konieczności budowy dwóch nowych bloków energetycznych w elektrowni atomowej Paks. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają Węgrom 40 proc. niezbędnej energii elektrycznej.

Autor: rf//gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: paksnuclearpowerplant.com

Pozostałe wiadomości