Krymski jęczmień wysłano już do Arabii Saudyjskiej i na Cypr. Rosja i Ukraina są głównymi eksporterami zboża w regionie i rywalami w handlu z Afryką Północną i Bliskim Wschodem.
Ukraina zaprotestowała w czwartek przeciwko eksportowi zboża z Krymu, kwestionując jego podstawy prawne w związku z aneksją półwyspu przez Rosję. Wcześniej w czwartek Moskwa poinformowała o umowie handlowej obejmującej dostawy zboża z Krymu do Arabii Saudyjskiej i na Cypr.
Do Arabii Saudyjskiej
Od 23 czerwca wyeksportowano z Krymu do Arabii Saudyjskiej ponad 22 tys. ton jęczmienia, a na Cypr ponad 4,6 tys. ton tego zboża - poinformowała w czwartek rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) na swej stronie internetowej. Rossielchoznadzor nie podał nazwy firmy eksportującej zboże.
- Nie wiem, jak oni mogli wyeksportować to zboże, gdyż jest to suwerenne terytorium Ukrainy. Potrzebne są certyfikaty fitosanitarne - powiedział agencji Unian ukraiński minister ds. polityki agrarnej i żywnościowej Ihor Szwajka.
Połowa zbiorów
Przypomniał, że Krym, który ma wiele portów, jest gotów eksportować rocznie 400-500 tys. ton zboża, czyli około połowę zbiorów.
Od początku tegorocznych żniw na Krymie wyprodukowano 306 tys. ton jęczmienia wczesnej odmiany i ponad 334 tys. ton pszenicy. Przewiduje się zbiory zboża na poziomie jednego miliona ton.
Na początku lipca minister rolnictwa w samozwańczych władzach Krymu Nikołaj Poliuszkin poinformował, że Krym zamiera wyeksportować pół miliona ton zboża.
Unia Europejska, nie uznając aneksji Krymu przez Rosję, wprowadziła od 25 czerwca zakaz importu towarów z półwyspu; zezwolono jedynie na wwożenie towarów z certyfikatami ukraińskich władz.
Arabia Saudyjska jest trzecim na świecie importerem rosyjskiego zboża po Turcji i Egipcie.
Autor: hej//gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: (CC0 1.0)/pixabay.com