Rosja w WTO za niecały rok?

Najnowsze


Rosjanie wejdą do Światowej Organizacji Handlu w ciągu najbliższych 12 miesięcy, uważa Larry Summers, doradca ekonomiczny prezydenta USA.

- Mogę powiedzieć, że koniec jest w zasięgu wzroku - dodał Summers, który funkcję Narodowej Rady Ekonomicznej przy Białym Domu będzie pełnił tylko do końca roku.

Summers dodał jednak, że by ostatecznie zakończyć 18-letnie starania Rosji o akcesję do WTO potrzebne jest jeszcze wiele spraw do załatwienia. - To jeszcze nie czas na świętowanie - dodał doradca.

Na początku października podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem prezydent USA Barack Obama zapewnił go, że Rosja poczyniła "istotne kroki" w kierunku uzyskania członkostwa WTO.

Na spotkaniu w Waszyngtonie 24 czerwca obaj przywódcy ustalili 30 września jako ostateczny termin zakończenia dwustronnych negocjacji na temat problemów, których rozwiązanie ułatwiłoby wejście Rosji do WTO.

Rosja, która stara się o przyjęcie do WTO od 1993 roku, jest największą gospodarką świata znajdującą się poza tą zrzeszająca 153 kraje organizacją.

Źródło: reuters, pap