W Rosji dziś pierwszomajowy pochód. Na Placu Czerwonym zebrały się tłumy Rosjan. W TVN24 Biznes i Świat wraz w ekspertami śledzimy wydarzenia w Moskwie, także w kontekście Ukrainy. Zastanowimy się też, jak zmieniła się Polska po 10 latach członkostwa w Unii Europejskiej.
124 lata temu, 1 maja 1890 roku, po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję. W Rosji 1 maja to święto narodowe. Dziś prezydent Władimir Putin odznaczy państwowych bohaterów. W cieniu narodowych nastrojów porozmawiamy w TVN24 Biznes i Świat o sytuacji pracowników w Rosji oraz o chęci dominacji.
Polska w UE
Unia Europejska zajmuje ponad 4 mln 200 tys. km2, w jej skład wchodzi 28 państw. Według szacunków Eurostatu ludność Unii przekroczyła w r. 2013 liczbę 507 mln. 1 maja 2004 r. doszło do największego w historii Wspólnoty rozszerzenia o 10 krajów, w tym o Polskę.
W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się też, jak wygląda dziś Polska po 10 latach obecności w Unii. Akceptacja dla obecności w zjednoczonej Europie sięga rekordowego w historii poziomu 89 proc. - wynika z analizy sondaży. W ocenie ekspertów przyczyną są wydarzenia na Ukrainie i wymierne korzyści z członkostwa, m.in. fundusze unijne. UE plasuje się na trzecim miejscu - po Chinach i Indiach - na świecie pod względem liczby ludności. Prognozy demograficzne nie są jednak dla naszej wspólnoty korzystne, europejskie społeczeństwa starzeją się i przegrywają wyścig z dynamicznie rozwijającymi się pod tym względem regionami świata. 28 krajów tworzących wspólnotę to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Czechy, Rumunia, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Węgry i Włochy.
Merkel w USA
Kanclerz Angela Merkel udaje się z trzydniową wizytą do USA. Do wizyty dochodzi w czasie, gdy kryzys na Ukrainie zepchnął na dalszy plan skandal związany z inwigilowaniem Niemców przez amerykański wywiad, co stwarza szansę na poprawę nadwątlonych przez Edwarda Snowdena stosunków Berlina z Waszyngtonem.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat