Prosta Spółka Akcyjna (PSA) to nowy rodzaj spółki, który został stworzony na potrzeby start-upów. Ministerstwo przedsiębiorczości i infrastruktury chce, by przepisy o prostej spółce akcyjnej zaczęły obowiązywać w pierwszym kwartale 2020 roku. Jej rejestracja będzie prostsza i tańsza niż, na przykład, spółki akcyjnej.
Prosta Spółka Akcyjna ma łączyć cechy spółki z o.o. z zaletami spółki akcyjnej. Ta forma ma ułatwić rozwój przedsięwzięć, w szczególności start-upów i jest rozwiązaniem z pakietu ułatwień dla przedsiębiorców - 100 zmian dla firm.
Od kiedy?
Celem ustawy wprowadzającej prostą spółkę akcyjną jest wzmocnienie rozwoju start-upów w Polsce, zwiększenie ich konkurencyjności oraz zahamowanie "eksportowania" polskich pomysłów za granicę.
"Projektem noweli Kodeksu spółek handlowych, który zakłada nowy rodzaj spółki, niebawem powinien zająć się rząd" - informuje ministerstwo przedsiębiorczości. Według resortu, dzięki rozwiązaniom przygotowanym przez MPiT wraz z zespołem ekspertów, polscy innowacyjni przedsiębiorcy będą mogli łatwiej niż obecnie założyć spółkę i pozyskać kapitał potrzebny do rozwoju swojej działalności. "Ustawa ta jest ostatnim rozwiązaniem z pakietu 100 zmian dla firm. Chcemy, by zaczęła obowiązywać w pierwszym kwartale 2020 r." - informuje MPiT. - Obecnie kończymy prace legislacyjne, a pod koniec tego miesiąca ustawa o prostej spółce będzie rozpatrywana przez Radę Ministrów - zapowiedziała szefowa resortu technologii i przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.
Wsparcie dla start-upów
Nowa forma działalności gospodarczej jest adresowana do młodych spółek technologicznych, które do tej pory musiały zakładać spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (71 proc.), działalność gospodarczą (15 proc.) lub spółkę akcyjną (4 proc.). Żadna z tych form - jak twierdzi minister nie - odpowiadała w pełni start-upom, np. ze względu na koszty (np. spółka akcyjna) lub ograniczone możliwości pozyskania kapitału (działalność gospodarcza). Nową formę prowadzenia biznesu będzie można w ciągu 24 godzin założyć przez internet, bez konieczności zamrażania kapitału zakładowego, rozbudowanej struktury administracyjnej i procedur, które obowiązują w spółkach akcyjnych. Prosta spółka nie będzie musiała mieć rady nadzorczej, a uchwały będzie można podejmować z pomocą poczty elektronicznej lub podczas wideokonferencji. Łatwo też będzie można ją przekształcić lub zlikwidować. Szefowa resortu podkreśliła, że nowa forma prawna będzie otwarta na najnowocześniejsze technologie. - Dopuszczamy np. wykorzystanie blockchainu do prowadzenia rejestru akcjonariuszy - tłumaczyła.
Pozytywnie o nowym rozwiązaniu wypowiadają się przedstawiciele środowisk biznesowych. Według Marty Pawlak ze Startup Poland prosta spółka wpisuje się w potrzeby przedsiębiorców z branży nowych technologii np. "wprowadzając nowe, przełomowe rozwiązania, takie jak możliwość obrotu akcjami spółki przy pomocy rejestrów rozproszonych".
Według Fundacji Startup Poland, w 2016 roku funkcjonowało w Polsce ok. 2,7 tysiące podmiotów, w przypadku których przetwarzanie informacji i pochodne technologie stanowiły kluczowy element ich działalności.
Najważniejsze cechy PSA
- szybka rejestracja elektroniczna (w 24 godziny za pomocą formularza, obok możliwości rejestracji metodą "tradycyjną"),
- wystarczy 1 zł kapitału na start,
- łatwiejsze dysponowanie środkami spółki - brak kapitału zakładowego,
- wkłady wnoszone w ciągu trzech lat od rejestracji, także w postaci pracy lub usług czyli brak barier wejścia,
- brak statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązków,
- uproszczona, tańsza ewidencja zdematerializowanych akcji, prowadzona np. przez bank albo notariusza - resort dopuszcza wykorzystanie blockchainu do prowadzenia ewidencji, otwierając się na najnowocześniejsze technologie,
- szerokie wykorzystanie komunikacji elektronicznej w podejmowaniu uchwał, odbywaniu zgromadzeń akcjonariuszy,
- brak skomplikowanych wymogów organizacyjnych - wystarczy jednoosobowy zarząd, nie ma obowiązku tworzenia rady nadzorczej.
Autor: tol/mmh / Źródło: PAP, MPiT
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock