Powołano szefa agencji, której zamknięcie zapowiedział Musk

Źródło:
PAP, Reuters

Marco Rubio, sekretarz stanu USA, poinformował w poniedziałek, że został mianowany na pełniącego obowiązki szefa amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), odpowiedzialnej za finansowanie pomocy humanitarnej. Wcześniej Elon Musk zapowiedział zamknięcie agencji.

Rubio poinformował o swojej nowej roli podczas krótkiej rozmowy z dziennikarzami w San Salwadorze, drugim przystanku swojej pierwszej zagranicznej podróży.

Jak stwierdził szef dyplomacji, jego celem jest przystosowanie pomocy zagranicznej USA do narodowych interesów kraju. Nazywał agencję "całkowicie niereagującą", a jej pracowników oskarżył o "niechęć do odpowiadania na proste pytania" dotyczące programów.

- Jeśli pójdziesz od jednej misji dyplomatycznej do drugiej, z ambasady do ambasady na całym świecie, zobaczysz, że w wielu przypadkach USAID jest zaangażowana w programy przeciwne temu, co staramy się zrobić w naszej narodowej strategii i to nie może trwać nadal - powiedział.

Marco RubioPAP/EPA

Zapowiedział, że część funkcji agencji będzie kontynuowana wewnątrz Departamentu Stanu.

Polityczne zamieszanie

Powołana przez prezydenta Johna F. Kennedy'ego państwowa agencja pomocowa jest w centrum politycznego zamieszania od początku rządów nowej administracji. Rubio zawiesił wcześniej niemal całą pomoc zagraniczną świadczoną przez USAID, zaś w weekend do budynku agencji weszli ludzie związani z Elonem Muskiem i jego Departamentem Wydajności Państwa (DOGE).

Musk ogłosił też, że wstrzymał "nielegalne" - jego zdaniem - wypłaty i nazwał agencję "organizacją przestępczą". W poniedziałek ludzie z DOGE zamknęli gmach agencji dla pracowników i odebrali części z nich uprawnienia.

Elon Musk podczas inauguracyjnej parady Donalda TrumpaALLISON DINNER/PAP/EPA

Czytaj również: Musk zapowiedział likwidację największej na świecie agencji pomocowej >>>

"Eliminacja USAID pomoże jedynie naszym przeciwnikom"

W poniedziałek przed budynkiem agencji Demokraci zorganizowali protest i konferencję prasową, zarzucając, że działania Muska i administracji są nielegalne, bo tylko Kongres - który powołał agencję - może zdecydować o ewentualnej jej likwidacji.

- Te działania poważnie szkodzą naszemu bezpieczeństwu narodowemu. Narażają tysiące dzieci na całym świecie na natychmiastowe ryzyko głodu, chorób i śmierci, a także odsuwają na boczny tor niektórych z naszych najlepszych urzędników państwowych, którzy codziennie pracują niestrudzenie, aby uczynić świat lepszym miejscem - powiedział kongresmen Don Beyer.

- Eliminacja USAID pomoże jedynie naszym przeciwnikom, Rosji i Chinom, którzy za wszelką cenę chcą ograniczyć nasze globalne wpływy. Zbiegiem okoliczności Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, który zainwestował w Chinach miliardy dolarów, realizuje wolę Chin" - dodawał.

Senator Chris Van Hollen również sugerował, że Musk działa na korzyść Pekinu i Moskwy, cytując przy tym pochwały dla działań miliardera ze strony byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Musk z poparciem Trumpa

Tymczasem prezydent Donald Trump poparł w poniedziałek działania miliardera, twierdząc, że wszystko, co robi, wykonuje za jego zgodą. Powiedział też, że choć agencja jest "dobrą koncepcją", to była rządzona przez "radykalnie lewicowych wariatów", których jego administracja się pozbywa. Prezydent stwierdził jednocześnie, że powstrzyma Muska, jeśli w jego działalności dojdzie do konfliktu interesów. Zaznaczył jednak, że nic na to nie wskazuje.

Trump wcześniej przywoływał podawane przez Muska przykłady nieuzasadnionych wydatków agencji, w tym "50 mln dolarów na prezerwatywy w Strefie Gazy dla Hamasu", mimo że nie ma dowodów, by pieniądze były wydawane na ten cel.

O USAID

USAID jest istniejącą od 1961 r. niezależną agencją federalną, największą państwową instytucją pomocową na świecie. Jej budżet wynosi ponad 50 mld dolarów, tj. 0,7 proc. budżetu federalnego. Działa w ponad 100 krajach świata.

W roku podatkowym 2023 Stany Zjednoczone wypłaciły, częściowo za pośrednictwem USAID, 72 miliardy dolarów pomocy na całym świecie na wszystko, od zdrowia kobiet w strefach konfliktów po dostęp do czystej wody, leczenie HIV/AIDS, bezpieczeństwo energetyczne i działania antykorupcyjne. Zapewniła tym samym 42 proc. całej pomocy humanitarnej śledzonej przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2024 roku.

Na skutek ogłoszonej przez Departament Stanu zawieszenia niemal całej amerykańskiej pomocy zagranicznej, przerwane zostały prace USAID w Ukrainie i Mołdawii, m.in. w obszarze wsparcia energetycznego. Po proteście organizacji i działaczy humanitarnych Rubio wyłączył z zarządzenia najpilniejsze programy humanitarne, w tym m.in. program dystrybucji leków przeciwko AIDS, PEPFAR.

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC