Przesyłka priorytetowa ma w założeniu dotrzeć do każdego miejsca w kraju w ciągu jednej doby. Ale to tylko teoria - listy wysłane po godzinie 15 traktowane są jako nadane dnia następnego i w rezultacie dochodzą do odbiorcy później. Powód? Przepisy wprowadzone przez... Ministerstwo Środowiska.
Nowe zasady dotyczące nadawania przesyłek priorytetowych wymusiło na Poczcie Polskiej Rozporządzenie o Obszarze Ograniczonego Użytkowania dla Portu Lotniczego im. F. Chopina wydane 7 sierpnia 2007 roku przez wojewodę mazowieckiego. Analiza poziomu hałasu przeprowadzona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wykazała, że w tzw. "strefie M", czyli obszarze bezpośrednio sąsiadującym z lotniskiem, dopuszczalny poziom hałasu to 60 dB w dzień i 50 dB nocą. W praktyce oznacza to, że w nocy na Okęciu może odbyć się około 40 operacji startu lub lądowania.
Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze zostało poproszone także, aby nocne starty i lądowania kumulować w godzinach 22-23 w nocy i 5-6 rano.
Priorytet już nie taki pilny
W związku z koniecznością przestrzegania nowych przepisów samoloty wykorzystywane przez Pocztę Polską nie mogą startować między godz. 23.00 a godz. 5.00. Dotychczas wymiana na lotnisku Warszawa Okęcie odbywała się w godzinach 23.15 - 00.30, a więc poza godzinami ustalonymi przez Porty Lotnicze na podstawie rozporządzenia. Stworzony system zapewniał możliwość doręczania przesyłek priorytetowych na terenie całego kraju w terminie D + 1 (doręczenie przesyłki w pierwszym dniu po dniu nadania).
Dlatego od 1 listopada przesyłki priorytetowe nadane po godzinie 15 na terenie całego kraju są traktowane jak przesyłki nadane w dniu następnym. Godzina 15 to termin od którego zaczynają być one zwożone z całej Polski na warszawskie Okęcie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl