Polska energia musi być polska, dostępna i racjonalna - powiedział we wtorek w Katowicach wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podczas konferencji "Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej", poprzedzającej Europejski Kongres Gospodarczy.
Piechociński powiedział, że źródła i sposoby wytwarzania energii decydują o gospodarce "w ogóle". - Polska energia musi być polska, dostępna, twórcza, pragmatyczna i racjonalna - powiedział wicepremier.
Dyskusja potrzebna
Wicepremier wskazał, że "narodowym celem" jest, by z obecnego 22 proc. udziału przemysłu w PKB, jeszcze przed wejściem do nowej "megastrefy" wolnego handlu Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, osiągnąć 25 proc. m.in. poprzez racjonalne wytwarzanie i przetwarzanie energii jak również jej produkcji i sprzedaży.
- Wydaje się, że jeszcze w ramach prezydentury pana Baracka Obamy, Ameryka będzie chciała przyspieszyć i poprzez porozumienie globalne, o którym mogliśmy (...) dyskutować także w oddziaływaniu na europejską politykę energetyczną, będzie chcieć uzyskać przewagę - powiedział Piechociński. Dodał, że Polska musi być na to przygotowana.
Według Piechocińskiego, światowy kryzys gospodarczy i europejskie spowolnienie pokazały, że kraje nie wytwarzające energii w oparciu o własne źródła i niekonkurencyjne "w tym wymiarze, przegrywają rywalizację".
Nawiązując do przyjętego we wtorek przez rząd oczekiwanego od dawna projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), podkreślił, że "udało (...) się w ciągu ostatniego roku ustabilizować procesy inwestowania w całej energetyce". "Bardzo ważne jest, aby polityka państwowa, rząd, generowały takie mechanizmy, w których nie tylko opłaca się handlować energią, ale także energię wytwarzać" - podkreślił.
Przed EKG
Konferencję "Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej" przygotowali we wtorek w Katowicach organizatorzy odbywającego się tam od pięciu lat Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Konferencję pomyślano jako wprowadzenie do tegorocznej edycji Kongresu, który ma odbyć się w dniach 7-9 maja.
Jednym z jego kluczowych tematów będzie energetyka. Wśród jej tematów znalazły się m.in. obniżenie emisji CO2, nowoczesne wytwarzanie energii z węgla i lepsze wykorzystanie tzw. kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji prądu i ciepła. Jednym z gości bł prezydent Bronisław Komorowski
Autor: mn//gry / Źródło: PAP