PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu w obrębie koncesji Zalesie-Jodłówka-Skopów. Spółka szacuje jego poziom na kilka mld metrów sześciennych.
Pierwszy etap prac na tym złożu zakończył odwiert Siedleczka 6K o głębokości 2016 m. Odkryto gaz wysokometanowy, który nie zawiera substancji szkodliwych.
Obecnie prowadzone są prace dokumentujące odkryte zasoby. Planowanych jest wykonanie kilku otworów rozpoznawczo-eksploatacyjnych.
Początek eksploatacji w 2015 roku
PGNiG planuje, że pierwsze otwory będą eksploatowane w drugiej połowie 2015 roku. Spółka zakłada, że w pierwszym roku eksploatacji wydobycie z nowych odwiertów wynosić będzie w granicach 100 tys. metrów sześc. na dobę.
- Nie jest to przełomowe. 100 tys. metrów sześć. na dobę to rocznie 35 mln metrów sześć. To bardzo mała zmiana w rocznym wydobyciu i nie wpłynie na roczną produkcję - uważa analityk domu maklerskiego mBanku Kamil Kliszcz.
Trwają również prace zmierzające do włączenia do eksploatacji istniejących już odwiertów Siedleczka-2, Siedleczka-3, Siedleczka-4, Siedleczka-5. Na potrzeby eksploatacji wybudowany będzie ośrodek zbiorczy gazu Siedleczka.
Gaz wydobywany z podkarpackich złóż będzie przesyłany do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa.
Autor: ToL/Klim/ / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: PGNiG