Projekty ustaw składające się na pakiet antykryzysowy dotyczące relacji pracodawca-pracownik trafiły w czwartek do związków zawodowych oraz konsultacji międzyresortowych - powiedziała w piątek minister pracy Jolanta Fedak.
- W czwartek ten projekt podpisałam do ostatnich krótkich konsultacji - ze stroną społeczną i do konsultacji międzyresortowych. Jest on gotowy - zapewniła szefowa resortu pracy.
- Obejmuje on wszystkie te rozwiązania, które mają charakter przejściowy, czyli epizodyczny. Dotyczą one elastycznego czasu pracy, a także rynku pracy. Również znajdują się tam rozwiązania dotyczące dofinansowania funduszu szkoleniowego - podkreśliła.
Oceniła, że konsultacje w sprawie pakietu powinny potrwać do czwartku, piątku przyszłego tygodnia.
W przyszłym tygodniu pakietem zajmie się rząd
- Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu odbędzie się Komitet Stały (w sprawie pakietu antykryzysowego, po nim Rada Ministrów. Jeżeli Sejm się pospieszy, to przed wakacjami poselskimi powinien go uchwalić - zaznaczyła.
Pakiet antykryzysowy to 13 punktów dotyczących zmian w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w końcu marca. Kierując się tym porozumieniem, rząd opracował zbiór propozycji zmian w prawie, który przedstawił Komisji Trójstronnej w końcu kwietnia. Wiele rządowych propozycji wzbudziło wówczas niezadowolenie partnerów społecznych.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek mówił we wtorek, że jeżeli rząd nie porozumie się ostatecznie z pracodawcami i związkami zawodowymi w sprawie pakietu antykryzysowego, to Solidarność 10 czerwca rozpocznie ogólnopolską akcję protestacyjną.
Pakiet przed wakacjami?
Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że liczy, iż ustawy z pracowniczego pakietu antykryzysowego, m.in. ta umożliwiająca budżetowe dopłaty do pensji, będą uchwalone przez parlament i wejdą w życie jeszcze przed wakacjami, w drodze tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24