Oto nowe 10 euro, ostatnie wydrukowane na papierze?

Najnowsze


Europejski Bank Centralny zaprezentował nowy banknot o nominale 10 euro. Do obiegu wejdzie on 23 września 2014 roku. Możliwe, że jest to ostatni banknot wydrukowany na papierze. W przyszłości wyższe nominały mają być tworzone z materiałów sztucznych.

Zaprezentowany w poniedziałek we Frankfurcie banknot o nominalne 10 euro posiada nowy zestaw zabezpieczeń. Ma być trudniejszy do podrobienia. Symbolem serii, do której należy nowy banknot jest mitologiczna postać Europy, która pochodzi z greckiej wazy z V wieku przed naszą erą.

Szmaragdowe cyfry

Matryce z nowym banknotem zostały przekazane do producentów, aby mogli oni przystosować do masowej produkcji swoje linie technologiczne. W czerwcu rozpocznie się kampania informacyjna, a 23 września banknoty wejdą do obiegu.

- Jednym z głównych powodów wprowadzenia nowej serii banknotów jest zapewnienie, że każdy, kto ich używa może nadal to zrobić z pełnym zaufaniu - mówi Yves Mersch, członek zarządu EBC. Nowe zabezpieczenia są wyczuwalne dotykiem. Na obu stronach banknotu znajdują się skośne wypukłe kreski. Wypukłe są też cyfry oraz główny motyw banknotu, czyli portal romańskiej katedry. Przez banknot przebiega też pionowa metaliczna nitka. Oglądając go pod światło można dostrzec, że cyfry na nowym banknocie są szmaragdowe, a nie jak dotąd czerwone.

Banknoty z nowej serii są również bardziej trwałe, gdyż mają powłokę ochronną. Oznacza to, że będą rzadziej wymieniane, co obniży koszty ich używania i korzystnie wpłynie na środowisko.

20 euro już plastikowe?

Europejski Bank Centralny zapowiada, że w przyszłym roku w obiegu ma pojawić się także nowy banknot o nominale 20 euro. Według prognoz będzie to pierwszy banknot euro wydrukowany nie na papierze, ale na włóknach polimerowych. Na drukowanie pieniędzy na "plastikowych" listkach zdecydował się ostatnio Bank Anglii. W 2016 roku instytucja wypuści pięciofuntówkę z podobizną Winstona Churchilla, a w 2017 roku w obiegu pojawi się 10 funtowy banknot, na którym zagości pisarka Jane Austen. Według szacunków zmiana, na którą zdecydował się Bank Anglii pozwoli zaoszczędzić tej instytucji około 100 mln funtów. Wszystko przez to, że plastikowe pieniądze są nie tylko bezpieczniejsze, trwalsze, ale i tańsze w produkcji.

Autor: msz//gry / Źródło: TVN24 BiS, EBC