Oto najbardziej etyczne firmy świata

Najnowsze

Aktualizacja:
W rankingu wybrano 110 firm ze 100 krajów z całego świata

Microsoft, eBay, H&M, Adidas i Pepsi znalazły się na liście najbardziej etycznych firm na świecie, którą co roku układa Ethisphere Institute. Wybrano 110 spółek, które m.in. przekazują najwięcej pieniędzy na cele charytatywne, a także dbają o wewnętrzne standardy i innowacyjne zarządzanie.

W tym roku raport "Najbardziej etyczne firmy świata" wymienia 110 przedsiębiorstw z 3 tys. nominowanych. 36. z nich znalazło się w zestawieniu po raz pierwszy. Rekordowa liczba – bo aż 68 - pochodzi z USA.

Wchodzący w skład amerykańskiego Ethisphere Institute naukowcy, prawnicy, przedstawiciele rządowi i liderzy organizacji brali pod uwagę wyniki ankiety rozesłanej do przedsiębiorców. Oceniano m.in. sposób zarządzania, wdrażane regulacje prawne, innowacyjność i zakres odpowiedzialności. Laureaci nie mogli mieć w ciągu ostatnich 5 lat żadnych problemów prawnych.

Ponadto muszą kierować się etyką w swoich działaniach i postępować zgodnie z motto instytutu: "Dobro, mądrość, biznes, dochód". Stąd w rankingu nacisk na to, by wyróżniano firmy przekazujące najwięcej pieniędzy na cele charytatywne, a także wspierające akcje typu non-profit.

Bierz tysiąc dolarów i spadaj

Wybrano firmy w 38 kategoriach, m.in. Internet, bankowość, oprogramowanie komputerowe, lotnictwo, media. Są to m.in. w kategorii odzież: Adidas i Gap, PepsiCo (jedzenie i napoje), Marriott International (hotele i podróże) i Starbucks (restauracje i kawiarnie). Ciekawostką jest, że w kategorii bankowość znalazły się aż trzy banki z Australii.

Jedynym laureatem w kategorii aukcje znalazł się eBay, a w kategorii Internet - internetowy sklep z butami i odzieżą Zappos, który zasłynął z tego, że dwa lata temu amazon kupił go za 900 mln dolarów. Zappos zyskał rozgłos także dzięki dość nietypowej metodzie rekrutacyjnej. Firma po rekrutowaniu pracowników i wysłaniu ich na 4-tygodniowe szkolenie, daje im ciekawą ofertę – "bierz tysiąc dolarów i odejdź". To próba odsiania tych pracowników, którzy nie do końca zgadzają się z filozofią firmy i którzy mogliby w pracy nie być tak efektywni i lojalni jak Zappos by sobie życzył. Podobno przy każdym szkoleniu odpada 10 proc. osób.

Wśród spółek zajmujących się oprogramowaniem wygrał Adobe. Tuż za nim Microsoft, który wypracował sobie dobrą pozycję m.in. dzięki wysokim wpłatom na cele charytatywne (z dobroczynności znany jest też były szef firmy, Bill Gates). Warto zauważyć, że w rankingu Ethisphere Institute nie pojawili się inni giganci jak Google czy Apple. Wśród producentów sprzętu komputerowego umieszczono tylko jedną firmę – Hitachi.

Pełną listę laureatów World’s Most Ethical Companies 2011 można znaleźć pod adresem: ethisphere.com/wme2011/

Źródło: tvn24.pl