Najwyższy poziom optymizmu wśród konsumentów od dziesięciu lat odnotował w lipcowym badaniu kondycji gospodarstw domowych Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.
Wzrost optymizmu konsumentów wyniósł 0,2 pp, co oznacza wyhamowanie dynamiki wskaźnika IRG-KGD. "Nastroje społeczne mierzone wartością wskaźnika są jednak na najwyższym poziomie od 10 lat. Trend wskaźnika potwierdza, że trwająca od początku 2002 r. tendencja poprawy nastrojów jest stabilna" - napisali eksperci IRG SGH w komunikacie po badaniu.
Wskaźnik IRG-KGD wzrósł dzięki bardzo znaczącej poprawie nastrojów dotyczących sytuacji na rynku pracy. "Wartość salda dla pytania o przewidywany wzrost bezrobocia zmniejszyła się z –15,7 pp. do –23,4 pp. – oznacza to znaczącą przewagę optymistów w ocenie perspektyw rynku pracy" - czytamy.
Pozostałe trzy salda wchodzące w skład wskaźnika odnotowały pogorszenie nastrojów.
Najsilniejsze jest pogorszenie w zakresie przewidywanej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Saldo dla tego pytania spadło z –9,9 pp. do –13,2 pp. Nieznacznie spada optymizm respondentów w zakresie przewidywań dotyczących ogólnej sytuacji gospodarczej kraju.
"Jakkolwiek optymiści i pesymiści są mniej więcej w równowadze, to saldo spadło z –0,6 do –2,2 pp." - podsumowują eksperci.
Maleją zdolności gospodarstw domowych do oszczędzania. Saldo odpowiedzi na pytanie o prawdopodobieństwo zaoszczędzenia w następnych 12-tu miesiącach jakiejkolwiek kwoty spadło do poziomu – 61,6, co jest najniższą wartością od roku.
"Poziom optymizmu konsumentów jest bardzo wysoki, ale coraz bardziej gospodarstwa domowe zaczynają odczuwać konsekwencje bardzo szybko rosnącej konsumpcji, często finansowanej z kredytu. Bardzo szybki wzrost zadłużenia powoduje, że oczekiwania co do przyszłej sytuacji finansowej oraz oszczędności pogarszają się. Zaufanie gospodarstw domowych co do ich przyszłych dochodów podtrzymuje jednak bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i stąd możliwość spowolnienia dynamiki konsumpcji w najbliższym okresie wydaje się mało realna" - czytamy.
Badanie przeprowadzono między 1 a 20 lipca na reprezentatywnej próbie ok. 800 respondetów z całego kraju.
Źródło: PAP/Radio Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: TVN24