Nawet 20 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy od MFW. Kijów obiecuje reformy

MFW pod wrażeniem determinacji Ukraińców
MFW pod wrażeniem determinacji Ukraińców
TVN24 BiS
TVN24 BiSMFW pod wrażeniem determinacji Ukraińców

Minister finansów Ukrainy Ołeksandr Szłapak poinformował we wtorek, że jego kraj negocjuje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) pakiet pomocowy w wysokości 15-20 miliardów dolarów. Warunkiem wypłaty wsparcia dla Kijowa są reformy na Ukrainie.

Misja MFW przyjechała do Kijowa ponad trzy tygodnie temu, by ocenić sytuację gospodarczą kraju i przedyskutować możliwość pakietu pomocy. Nowy rząd Ukrainy podał, że "rozpaczliwie potrzebuje" gotówki na pokrycie opłat za import gazu.

Nie starczy na długi

Szłapak poinformował, że rząd musi spłacić w tym roku 10 mld dol. zadłużenia zagranicznego.

- Jeśli dodać do tego zadłużenie państwowego koncernu Naftohaz i państwowej firmy budowy dróg, rezerwy walutowe banku centralnego, wynoszące 1 marca 15,4 mld dolarów, nie wystarczą na pokrycie długów - oświadczył szef resortu finansów.

Szłapak poinformował też, że jego resort przewiduje w 2014 roku 3-procentowy spadek PKB. W 2013 roku Ukraina odnotowała zerowy wzrost gospodarczy - dzięki odbiciu w czwartym kwartale, który zakończył 1,5-roczną recesję.

Fundusz planuje zakończenie prac w Kijowie we wtorek. Eksperci z waszyngtońskiej organizacji pracują na miejscu od 4 marca. Ponad tydzień temu zakończyła się faza zbierania informacji. Teraz MFW negocjuje z ukraińskimi władzami program refom, które ma wesprzeć. Są one warunkiem, od którego uzależniona jest wypłata pieniędzy.

Ukraina obiecuje reformy

Kijów obiecuje wypełnić wszystkie wymagania stawiane przez MFW i rząd ma nadzieję na pierwszą transzę pomocy finansowej już w kwietniu.

MFW już latem w 2010 roku udzielił Ukrainie pożyczki na blisko 15 mld dol., jednak po wypłacie części pieniędzy została ona zawieszona, bo ówczesne władze Ukrainy odstąpiły od realizacji uzgodnionych z MFW warunków pomocy, w tym m.in. od rezygnacji z subsydiowania energii.

Wówczas MFW uzależniał pożyczkę dla Kijowa od przeprowadzenia reform strukturalnych oraz konsolidacji fiskalnej. Apelował m.in. o wprowadzenie na Ukrainie elastycznego kursu wymiany waluty oraz podwyższenia opłat za energię.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości