Mieszkania z TBS do wykupienia?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Mieszkania z TBS będą do wykupienia?

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje przepisy, które umożliwią wykup na własność mieszkań z towarzystw budownictwa społecznego. Do wykupu konieczne będzie rozliczenie zaciągniętych kredytów na budowę - pisze "Gazeta Prawna".

- Musimy dokładnie rozwiązać kwestię rewaloryzacji wartości takiego mieszkania, określić zasady, na jakich pomoc państwa powinna być zrekompensowana oraz w jakiej procedurze wykup ten powinien się odbywać - mówi gazecie wiceminister Olgierd Dziekoński. Jego zdaniem, kwestia wprowadzenia możliwości wykupu mieszkań w TBS-ach jest już przesądzona. Proponowane rozwiązanie ma swoje racjonalne uzasadnienie, skoro Sejm poprzedniej kadencji dopuścił możliwość wykupu spółdzielczych zasobów lokatorskich.

Wielu przedstawicieli TBS-ów ma jednak wątpliwości, czy pomysł ten zostanie w praktyce zrealizowany. Przypominają oni, że propozycje dopuszczenia możliwości wykupu mieszkań w TBS-ach na własność pojawiały się już wcześniej i nigdy nie stały się obowiązującym prawem.

W Polsce w zasobach towarzystw budownictwa społecznego jest obecnie 70 tys. mieszkań. - Obawiam się, że nie uda się stworzyć zasad wykupu, które byłyby społecznie akceptowalne i sprawiedliwe także w stosunku do tych, którzy kupili mieszkania za kredyty komercyjne - mówi "Gazecie Prawnej" Piotr Myc, prezes TBS w Stargardzie Szczecińskim, który za rządów AWS pełnił funkcję wiceministra rozwoju regionalnego i budownictwa.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24