Czy mamy szanse na odszkodowanie, jeśli ponieśliśmy straty na skutek błędów w oprogramowaniu stosowanym przez nasz bank lub dostawcę usług poczty elektronicznej? Do kogo powinniśmy się zwrócić w takim przypadku? Jakie przepisy regulują kwestie związane z bezpieczeństwem w sieci? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer i jego gość.
Przejęcie czy złamanie hasła do komputera, ewentualnie kradzież konta na portalu społecznościowym lub poczcie elektronicznej popularnie określa się jako "hacking".
W przypadku włamania się na konto społecznościowe czy do poczty mamy do czynienia z czynem zabronionym opisanym w artykule Kodeksu karnego, który karze bezprawne uzyskanie dostępu do całości lub części systemu informatycznego - w tym do portali zabezpieczanych hasłem, poczty elektronicznej, zawartości komputera. Także ujawnienie innej osobie informacji (np. hasła zabezpieczającego) pozyskanej w sposób bezprawny stanowi przestępstwo.
Potrzebny wniosek
Karą za popełnienie któregokolwiek z tych czynów jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności na okres do 2 lat. Ściganie tych przestępstw następuje na wniosek osoby pokrzywdzonej, co oznacza, że w przypadku włamania na nasze konto czy do naszego komputera - aby skutecznie dochodzić swoich praw - należy zgłosić popełnienie tego przestępstwa policji i złożyć wniosek o jego ściganie.
- W pierwszej kolejności musimy udać się do administratora naszej poczty elektronicznej. Z tego względu, żebyśmy mogli dochodzić dalszych roszczeń. Musimy więc dostać się do wszystkich śladów cyfrowych, zabezpieczyć tzw. logi cyfrowe. Tutaj w pierwszej kolejności pomoże nam nasz administrator - podkreśliła dr Justyna Kurek.
I dodała: - To nie jest wszystko. Jak już będziemy mieć informacje od administratora, to wędrujemy do dostawcy usług internetowych, który da nam dalsze informacje - skąd atak hakerski miał miejsce, jakie serwery łaczyły się z naszym bez naszej zgody. - Musimy jak najszybciej dokonać zmiany hasła, zabezpieczyć dane. Powinniśmy też poinformować naszych klientów, których dane znajdowały się na naszym serwerze, że doszło do przejęcia ich danych. Sprawę powinniśmy zgłosić policji. Możemy też zgłosić się do CERT, to miejsce, które zajmuje się reagowaniem na incydenty w sieci. Każdy z operatorów telekomunikacyjnych poziasa swoje biuro CERT - podkreśliła Kurek.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.
Autor: ToL,mn//gry/kwoj / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat