"Krwawy poniedziałek" na giełdach

Aktualizacja:
Trzęsienie ziemi na światowych giełdach? Po kłopotach dwóch wielkich amerykańskich banków Merrill Lynch i Lehman Brothers giełdy zniżkują: w Londynie otwarcie notowań przyniosło spadek wskaźnika FTSE100 o 2,27 proc., w Warszawie WIG20 spadł o 1,80 procent.
Co przyniesie poniedziałek na parkietach?TVN CNBC BIZNES

- To najgorsze co w życiu widziałem - powiedział Alan Greenspan. Były szef FED tak mówił o sytuacji światowych rynków. W Warszawie WIG20 znalazł się na najniższym poziomie od 2005 roku, ale fala spadków ogarnęła wszystkie czynne giełdy.

Bank Lehman Brothers - firma ze 158-letnią historią, czwarty co do wielkości bank w USA - zapowiedział wniosek o postępowanie upadłościowe. (CZYTAJ WIĘCEJ). Nie musi to jednak oznaczać jej zupełnego bankructwa, bowiem wniosek ma opiewać na objęcie jej ochroną przed wierzycielami na mocy przepisów przepisów "Chapter 11".

Drugą istotną informacją stały się doniesienia "New York Timesa", dotyczące grupy ubezpieczeniowej American International Group, która to zwróciła się do Rezerwy Federalnej w celu pozyskania 40 mld dolarów w ramach krótkoterminowego finansowania.

Na dodatek Bank of America poinformował, że przejmie kolejny borykający się z problemami bank inwestycyjny - Merrill Lynch. BoA wykupi akcje Merrill Lynch za blisko 50 mld dolarów.

Między innymi z tych powodów po weekendzie nastroje za oceanem są kiepskie: kontrakty futures na indeks S&P500 rano naszego czasu były już na ponad 3-procentowym minusie, czyli niewiele ponad 1 procent powyżej tegorocznego minimum. To oznacza spore ryzyko notowania nowych minimów jeszcze w tym tygodniu.

WIG20 spada do poziomów z 2005 roku, Jan Niedziałek TVN CNBC Biznes
WIG20 spada do poziomów z 2005 roku, Jan Niedziałek TVN CNBC BiznesTVN CNBC BIZNES

W poniedziałkowym wywiadzie dla ABC Alan Greenspan, były szef Fed powiedział, że w Stanach Zjednoczonych może upaść jeszcze więcej instytucji finansowych. Według Greenspana rząd nie powinien ich chronić. - Ten kryzys to najgorsze, co w życiu widziałem. Problem nie jest wcale rozwiązany, ten proces będzie jeszcze trwał. Ta siła korodująca rynek nie ustanie, zanim w Stanach Zjednoczonych nie ustabilizują się ceny domów.

Alan Greenspan, były szef Fed
Alan Greenspan, były szef FedABC/TVN CNBC Biznes

Reakcja Warszawy

Warszawska GPW w poniedziałek wystartowała kiepsko: wskaźnik WIG20 musiał bronić poziomu 2400 i jednocześnie tegorocznego minimum. Jak się okazało - bez powodzenia.

Zaraz po otwarciu ten wskaźnik spadł do poziomu 2413,20, czyli o 1,80 procent. - Znaleźliśmy się w pewnym momencie na najniższym poziomie od listopada 2005 roku. Później WIG20 odbił się od dna - relacjonował Jan Niedziałek, giełdowy komentator TVN CNBC Biznes.

Przed godziną 11 WIG20 spadał już o 3,03 procent, by przed dwunastą odzyskać nieco wigoru i powrócić poniżej 3 procent. Nastroje od początku notowań są bardzo chwiejne.

Jaka jest przyczyna tak silnej reakcji nad Wisłą? - Te banki były poważnie zaangażowane w całym naszym regionie. Jeszcze jakiś czas temu Lehman Brothers był dość aktywnym uczestnikiem rynku walutowego, sporo było opinii i komentarzy ich analityków na temat złotego. Lehman Brothers musi teraz spieniężyć wszystkie swoje pozostałe aktywa, więc będzie zamykał pozycje na naszym rynku, jeśli tego jeszcze nie zrobił. (...) Następuje odpływ kapitału z rynków wschodzących - tłumaczył w TVN CNBC Biznes Marek Wołos z domu maklerskiego TMS Brokers.

Prof. Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej podkreślił w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes, że polskim bankom kryzys podobny do amerykańskiego nie grozi: - Nasz system finansowy tym całym kryzysem nie został dotknięty w sposób istotny, ale złoty przestał być taki stabilny - mówił Sławiński.

Prof. Andrzej Sławiński, członek RPP
Prof. Andrzej Sławiński, członek RPPTVN CNBC BIZNES

W Europie zjazd w dół

Źle jest też na największych europejskich giełdach: we Frankfurcie po otwarciu notowań indeks DAX spadł o 2,80 proc. do poziomu 6.060,24 pkt. Londyński FTSE 100 zanotował spadek o 2,27 proc. i wyniósł 5.293,60 pkt, francuski indeks CAC 40 spadł o 3,30 proc. do 4.189,68 pkt.

Spadki pogłębiały się z upływem czasu. O 11.20 naszego czasu FTSE100 odnotowywał już spadek o 183.50, czyli o 3.39 proc., DAX - o 213.00, czyli 3.42 proc., zaś CAC40 o 185.89, czyli aż 4.29 procent.

Nie lepiej było w naszej części Europy: w Budapeszcie indeks BUX na początku notowań spadł o 2,33 proc. i wyniósł 19.175,65 pkt. Jeszcze gorzej było w Pradze: tam index PX50 stracił na otwarciu ponad 6 procent.

Analitycy z obawami

Według analityków przełamanie poziomów wsparć u nas i jednocześnie na Zachodzie może oznaczać kolejne głębokie spadki. Ich zdaniem na niekorzyść należy dodatkowo zapisać fakt, iż przy ostatnich minimach giełdowych ceny ropy były o niemal połowę wyższe niż obecnie. Tymczasem ich obecne spadki nie zapewnią już giełdom odbicia.

W poniedziałek po raz kolejny cena baryłki spadła poniżej stu dolarów. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES

Pozostałe wiadomości

Biedronka i Lidl toczą wojnę cenową. Ekonomiści mBanku ocenili w najnowszym raporcie, że może ona pogłębić "dołek inflacyjny". Analitycy wskazali jednocześnie, że agresywne promocje, które obowiązują przez pewną część miesiąca, stwarzają zagrożenie, że "dane sprzedażowe będą jeszcze bardziej zygzakować".

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

Źródło:
PAP

Na samym początku swojej pracy w rządzie, w drugiej połowie grudnia 2023 roku, minister finansów Andrzej Domański przyznał nagrody pracownikom swojego resortu. Kwota wypłaconych nagród sięgnęła niemal 3,9 miliona złotych.

Nagrody od ministra finansów niedługo po powołaniu

Nagrody od ministra finansów niedługo po powołaniu

Źródło:
tvn24.pl

Tłum chętnych do zarządu i kilku na fotel prezesa - to wskazuje, że konkursy na najwyższe stanowiska w PKO Banku Polskim cieszą się popularnością. Łącznie o miejsce w maksymalnie dziewięcioosobowym zarządzie ubiega się około pół setki kandydatów - podał "Puls Biznesu".

Kolejka chętnych do kierowania PKO BP. Jest czarny koń

Kolejka chętnych do kierowania PKO BP. Jest czarny koń

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, złożył zażalenie na decyzję prokuratury w sprawie umorzenia śledztwa dotyczącego wypowiedzi Donalda Tuska na jego temat - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Agnieszka Borkowska. Chodzi o słowa szefa Platformy Obywatelskiej z lipca 2022 roku. Tusk na konwencji w Radomiu mówił między innymi, że Glapiński jest niekompetentny.

Emocje wokół słów Tuska. Adam Glapiński złożył zażalenie na decyzję prokuratury

Emocje wokół słów Tuska. Adam Glapiński złożył zażalenie na decyzję prokuratury

Źródło:
PAP

Sony ogłosiło, że zwolni 8 procent pracowników zatrudnionych w spółce odpowiedzialnej za PlayStation - informuje BBC. Przekłada się to na około 900 miejsc pracy.

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Źródło:
tvn24.pl

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro. PE zgodził się też w związku z tym na rewizję budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Miliardy euro dla Ukrainy. Jest decyzja

Miliardy euro dla Ukrainy. Jest decyzja

Źródło:
PAP

4 marca Komisja Europejska omówi z państwami członkowskimi swój wniosek w sprawie utrzymania 15-procentowej oszczędności gazu po 31 marca - podała KE w komunikacie. Dodała, że oszczędności gazu przez firmy i obywateli pomogły w walce z kryzysem energetycznym.

Propozycja Brukseli w sprawie oszczędności gazu

Propozycja Brukseli w sprawie oszczędności gazu

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polska Press w ostatni piątek odwołała zarząd spółki. Spółka należąca do Orlenu rozpoczęła już poszukiwania następców, w tym prezesa zarządu. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że termin przyjmowania zgłoszeń upływa już w najbliższą środę, 28 lutego.

Spółka Orlenu poszukuje prezesa. Chętni mają wyjątkowo mało czasu

Spółka Orlenu poszukuje prezesa. Chętni mają wyjątkowo mało czasu

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowych schronów i ukryć doraźnych ma być zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Nad projektem ustawy w tej sprawie pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Przydomowy bunkier, rząd szykuje zmiany. Propozycja wraca po kilku miesiącach

Przydomowy bunkier, rząd szykuje zmiany. Propozycja wraca po kilku miesiącach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W związku z transformacją w kierunku e-mobilności u producentów części motoryzacyjnych spodziewane są zwolnienia pracowników - podało Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

Fala zwolnień i ponure prognozy. Branża alarmuje

Fala zwolnień i ponure prognozy. Branża alarmuje

Źródło:
PAP

Rosja zapowiedziała we wtorek wprowadzenie zakazu eksportu benzyny. Ograniczenie, które ma obowiązywać pół roku, wejdzie w życie w najbliższy piątek, 1 marca.

Rosja wprowadza nowy zakaz od piątku

Rosja wprowadza nowy zakaz od piątku

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Bon do Lidla - to nowa kampania phishingowa, przed którą ostrzega CyberRescue. Oszuści podszywają się pod sieć i za pomocą dodatkowych kwestionariuszy próbują wyłudzić dane osobowe klientów.

Oszuści podszywają się pod Lidla. Pytają o kredyt we frankach

Oszuści podszywają się pod Lidla. Pytają o kredyt we frankach

Źródło:
tvn24.pl

UOKiK zakwestionował praktyki serwisu sprzedażowego OLX. Zarzuty dotyczą wprowadzania konsumentów w błąd co do zakresu pakietu ochronnego, nieudzielania informacji o tym, że produkt można kupić bez usługi serwisowej i mylącego sortowania ofert według najtańszych produktów - podał UOKiK w komunikacie. Prezes UOKiK zobowiązał Grupę OLX do wprowadzenia zmian w serwisie i zwrotu pieniędzy klientom.

Platforma sprzedażowa pod lupą urzędu. Ma oddać klientom pieniądze

Platforma sprzedażowa pod lupą urzędu. Ma oddać klientom pieniądze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Banki i SKOK-i w styczniu 2024 roku udzieliły 25 tysięcy kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości blisko 10,3 miliarda złotych - poinformowało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej. Kwota jest pięciokrotnie wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pobito rekord.

Nowy rekord na rynku kredytów. Wzrost o ponad 400 procent

Nowy rekord na rynku kredytów. Wzrost o ponad 400 procent

Źródło:
tvn24.pl

W oczekiwaniu na unijne pieniądze pojawia się pytanie o walkę z czasem. Bo aż trzy czwarte inwestycji może nie zostać zrealizowanych w terminie. Czy to oznacza, że pieniędzy możemy nie dostać wcale? Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

Walka z czasem o unijne pieniądze. Ponad 40 inwestycji pod znakiem zapytania

Walka z czasem o unijne pieniądze. Ponad 40 inwestycji pod znakiem zapytania

Źródło:
TVN24

Biedronka i Lidl w ostatnich dniach oferowały pół litra wódki za 9,99 zł. To cena niższa niż wynosi podatek akcyzowy. W ocenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów "promocja alkoholu w przyjętej przez te sieci formie może stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych". - To jest chyba najgorszy z możliwych pomysłów, żeby udostępniać osobom, które powinny ograniczać picie alkoholu, alkohol w tak niskich cenach - komentuje w rozmowie z tvn24.pl Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W jego ocenie w Polsce powinna zostać wprowadzona minimalna cena za alkohol. - Wtedy takie promocje będą niemożliwe - zauważył Brzózka. Petycję w tej sprawie ma złożyć Mazowiecki Związek Stowarzyszeń Abstynenckich.

Kontrowersyjne promocje w Biedronce i Lidlu. "Działanie bardzo nieetyczne", zapowiedź petycji

Kontrowersyjne promocje w Biedronce i Lidlu. "Działanie bardzo nieetyczne", zapowiedź petycji

Źródło:
tvn24.pl

Tak zwany kasowy PIT coraz bliżej. Na rządowych stronach opublikowano założenia projektu ustawy w tej sprawie. "Dzięki tym rozwiązaniom przedsiębiorcy będą płacić podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar albo wykonaną usługę" - czytamy. Zgodnie z zapowiedziami, z rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

Nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców. Zasada "szczególnie uciążliwa" do zmiany

Nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców. Zasada "szczególnie uciążliwa" do zmiany

Źródło:
PAP

W Prokuraturze Okręgowej w Płocku, prowadzącej śledztwo dotyczące połączenia Orlenu z Grupą Lotos, powstał specjalny zespół prokuratorów, do których dołączyli funkcjonariusze służb specjalnych - poinformowała w poniedziałek wiceszefowa tej prokuratury Monika Mieczykowska.

Śledztwo w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Powstał zespół specjalny

Śledztwo w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Powstał zespół specjalny

Źródło:
PAP

Brytyjski finansista Jacob Rothschild nie żyje. Członek jednej z najbardziej znanych europejskich dynastii bankowych zmarł w wieku 87 lat - podał Reuters, powołując się na informacje rodziny.

Brytyjski bankier Jacob Rothschild nie żyje

Brytyjski bankier Jacob Rothschild nie żyje

Źródło:
Reuters

Jacek Bromski zrezygnował z funkcji prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Kierował nim od 1996 roku. Wśród powodów swojej decyzji wymienił między innymi "abstrakcyjną politykę rozbijania środowiska filmowego" oraz "atmosferę pomówień". "Nigdy nie doświadczyłem takiej skali intryg, które odbierają mi chęć do pracy na rzecz innych" - napisał reżyser w oświadczeniu adresowanym do członków SFP.

Jacek Bromski rezygnuje po 28 latach. "Nigdy nie doświadczyłem takiej skali intryg"

Jacek Bromski rezygnuje po 28 latach. "Nigdy nie doświadczyłem takiej skali intryg"

Źródło:
PAP

Irlandzka linia lotnicza Ryanair ogłosiła, że może być zmuszona do ograniczenia lotów i podniesienia cen biletów w szczycie sezonu letniego. Powód? Dotknięty kryzysem koncern Boeing nie jest w stanie dostarczyć zamówionych wcześniej samolotów.

Tani przewoźnik straszy podwyżkami

Tani przewoźnik straszy podwyżkami

Źródło:
CNN

Sieć TEDi poinformowała o wycofaniu ze swoich sklepów piłek do masażu. Wyprodukowany w Chinach produkt może być niebezpieczny dla zdrowia. Ostrzeżenie w tej sprawie opublikował także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Popularny dyskont wycofuje produkt. "Zagrożenie dla zdrowia"

Popularny dyskont wycofuje produkt. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu - stwierdził minister rolnictwa Czesław Siekierski. Dodał, że Zielony Ład miał służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadził do bankructwa wiele gospodarstw.

Minister rolnictwa: Bruksela narzuciła nieracjonalne wymogi

Minister rolnictwa: Bruksela narzuciła nieracjonalne wymogi

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zgodziła się na wycofanie z obrotu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) akcji Ciechu z dniem 6 marca 2024 roku - poinformowano w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję w sprawie Ciechu

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję w sprawie Ciechu

Źródło:
PAP