Jednoręki bandyta trafił do Sejmu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sejm chce się uporać z ustawą hazardową najpóźniej do 21 listopada

Rządowy projekt tzw. ustawy hazardowej wpłynął w czwartek po południu do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego - poinformował PAP rzecznik marszałka Jerzy Smoliński. Projekt wprowadza m.in. zakaz gier na automatach do hazardu poza kasynami, zakaz wideoloterii, podwyższenie podatków w branży hazardowej, delegalizację "twardego" hazardu.

Rząd przyjął projekt ustawy we wtorek. Tego samego dnia premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych powiedział, że ma nadzieję, iż prace w Sejmie i Senacie przebiegną tak, że prezydent otrzyma ustawę do podpisu przed końcem listopada.

Premier chciałby, aby prace nad ustawą zakończyły się w parlamencie do końca przyszłego tygodnia. Wtedy - jak mówił - ustawa mogłaby trafić do Lecha Kaczyńskiego już w następną sobotę.

Posłowie zagrają w oczko?

Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się we wtorek, 17 listopada. Marszałek Komorowski mówił we wtorek, że możliwe jest przeprowadzenie wszystkich trzech czytań na jednym posiedzeniu. Dodał, że jeśli w trakcie prac pojawiłyby się poprawki, to wtedy można byłoby przedłużyć posiedzenie do soboty - 21 listopada.

Zgłoszenia poprawek do rządowego projektu nie wyklucza PiS. Decyzja w tej sprawie zależy od wyników piątkowego spotkania posłów PiS z Komisji Finansów Publicznych z przedstawicielami rządu. Rzecznik klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak powiedział w czwartek PAP, że poprawki zostaną złożone, jeśli rząd nie wyjaśni wątpliwości jego klubu dotyczących projektu.

Wątpliwości te dotyczą m.in. wzrostu liczby automatów dostępnych w kasynach z 30 do 70, ponadto PiS chce otrzymać dokładną informację, ile firm i na jaki okres otrzyma koncesje na prowadzenie działalności, która pozwala na czerpanie zysków z automatów.

Restrykcyjny projekt

Projekt tzw. ustawy hazardowej zakłada m.in. zakaz gier na automatach do hazardu poza kasynami. Zgodnie z projektem, nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych, nie będzie też możliwe urządzanie wideoloterii.

Zgodnie z rządową propozycją, hazard będzie można uprawiać jedynie w ośrodkach gier (kasynach, salonach gry bingo) i punktach przyjmowania zakładów wzajemnych. Z listy znikną punkty gier, w których dziś można grać na automatach o niskich wygranych. Będą one mogły działać do czasu wygaśnięcia zezwoleń na prowadzenie automatów. Kolejne koncesje nie będą jednak wydawane, a stare przedłużane.

Wykluczyć szemrany kapitał

Kapitał spółki ubiegającej się o koncesję na prowadzenie kasyna ma wynieść 4 mln zł. W przypadku salonu gry bingo pieniężnego i zakładów wzajemnych - 2 mln zł. Koncesja na prowadzenie kasyna będzie udzielana na 6 lat w drodze decyzji i nie będą do niej miały zastosowania przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie z projektem jedno kasyno będzie przypadać na 650 tys. mieszkańców województwa. Określono, że w kasynie może być zainstalowane maksimum 70 automatów do gier. Wprowadzony ma być też zakaz udziału w grach osób poniżej 18. roku życia.

Podwyższone zostaną także podatki od gier. Stawka dla loterii fantowej i gry w bingo fantowe wyniesie 10 proc. Dla loterii pieniężnej - 15 proc. Stawka podatku od gry liczbowej i zakładów wzajemnych na współzawodnictwo zwierząt wyniesie 20 proc., a od bingo pieniężnego, gry telebingo, loterii audioteksowej i pokera turniejowego - 25 proc. Najwyższa stawka, 50 proc., będzie dotyczyć gry cylindrycznej (ruletki), gry w kości i karty, gry na automacie i pozostałych zakładów wzajemnych.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24